V letošnjem letu se je varnost cestnega prometa v Sloveniji močno poslabšala. Do 7. novembra je v prometnih nesrečah umrlo 117 ljudi, kar je devet več kot v enakem obdobju lani. Ob teh tragičnih številkah pa so na agenciji za varnost prometa vendarle našli tudi razlog za optimizem. Število žrtev v zadnjih dveh mesecih je namreč najnižje v 20 letih.
Letošnje leto po ugotovitvah agencije izstopa po slabši varnosti v na avtocestah in hitrih cestah, kjer je umrlo kar 23 oseb – enkrat več kot lani. Močno se je povečalo tudi število umrlih pešcev. 20 jih je izgubilo življenje, kar je 43 odstotkov več kot lani. Ob tem so na agenciji dodali, da so bile letošnje nesreče, v katerih so bili udeleženi pešci, precej neobičajne; kar pet jih je umrlo na avtocestah.
Predlagajo uvedbo avtocestne policije
In prav prometni varnosti na avtocestah bo po oceni agencije treba posvetiti večjo pozornost, skoraj celotno razliko v številu mrtvih v prometu lani in letos gre namreč pripisati prav nesrečam na njih. "Ocenjujemo, da gre to pripisati večjemu številu osebnih voženj, povečanemu tovornemu prometu, tranzitu in turizmu. Kljub povečanju gostote prometa pa se je nadzor nad njim zmanjšal," so zapisali na agenciji.
Med ukrepi za povečanje varnosti predlagajo t. i. avtocestno policijo oziroma dodatno kadrovsko okrepitev policije, ki bo specializirana za delo na avtocestah. Zavzemajo se tudi za širitev sekcijskega merjenja hitrosti na celotnem avtocestnem omrežju.
Poleg tega bi povečali število zaposlenih v policiji, s čimer bi popolnili vrste prometne policije, povečali pa bi tudi število zaposlenih v inšpekcijskih organih. Trenutno je le 31 inšpektorjev za ceste in cestni promet za celotno Slovenijo.
Med predlaganimi ukrepi, ki naj bi izboljšali varnost na naših cestah, so še nabava tehnologije za izvajanje učinkovitega nadzora varnosti cestnega prometa, sanacija mest z visoko stopnjo prometnih nesreč ter presoja varnosti cestne infrastrukture na vzporednih cestah z avtocestnim omrežjem.
Agencija se je v sporočilu za javnost odzvala tudi na nedavne očitke Avto-moto zveze Slovenije (AMZS) in Zavoda Varna pot, da nosijo odgovornost za poslabšanje prometne varnosti. Poudarili so, da se Slovenija na področju varnosti cestnega prometa nahaja na razpotju in bo za povečanje varnosti cestnega prometa treba sprejeti sistemske ukrepe, ki presegajo njihove pristojnosti.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.