Premier Marjan Šarec se je danes vendarle srečal s kohezijskim ministrom Markom Bandellijem, ki se je znašel v težavah, potem ko je v javnost prišlo sporno pismo, v katerem je Bandelli z ministrskega položaja žugal lokalnim politikom. Sogovornika pred srečanjem nista bila razpoložena za medije, tudi po kratkem 20-minutnem sestanku je Bandelli tiho odkorakal mimo novinarjev. Kot so potrdili v uradu predsednika vlade, je premier Bandellija pozval, da za svoje neprimerno komuniciranje prevzame odgovornost in ga pozval k odstopu. Če tega ne bo storil sam, bo Šarec državnemu zboru v torek sam predlagal njegovo razrešitev.
Na Šarčevo odločitev so se že odzvali tudi v SAB in pojasnili, da so bile ministru Bandelliju ponujene tri možnosti: da odstopi sam, da počaka na razrešitev predsednika vlade, kot tretjo možnost pa je Šarec omenil tudi interpelacijo. Kot so zapisali, bodo odločitev o nadaljnjih korakih sprejeli jutri, ko se bo v dopoldanskem času sestalo vodstvo stranke. Podrobnosti pa bodo v nadaljevanju predstavili tudi na novinarski konferenci.
So pa vnovič poudarili, da se je Marko Bandelli opravičil za napako, pojasnilo okoliščin njegovega dopisovanja pa je Šarcu pojasnil že pred srečanjem z njim ter ponovno poudaril zavezanost demokratičnih vrednotam.
V središču zanimanja zaradi žuganja županskemu kandidatu Modicu
Kot je znano, se je minister iz vrst SAB v središču pozornosti znašel po tistem, ko so mediji razkrili elektronsko sporočilo, ki ga je septembra posredoval županskemu kandidatu Modicu.
Slednjemu je Bandelli med drugim napisal: "Če bo tvoja kandidatura zgolj boj proti sosedom, vedi, da moje podpore ne bo." Obenem ga je opomnil, da najbrž že sam ve, kaj pomeni nepodpora ministra, ki je pristojen za razvoj, strateške projekte in kohezijo, omenil pa je tudi ministrstvo za infrastrukturo, ki ga vodi predsednica njegove stranke Alenka Bratušek.
Tudi njej bo moral Bandelli v prihodnjih dneh oz. ko se Bratuškova vrne z bolniške, pojasniti svoje pisanje. V SAB se strinjajo, da je bila ministrova komunikacija popolnoma neprimerna. A je zanje bistveno, da je to tudi sam spoznal in se opravičil ter da na ministrstvu dela dobro.
Sicer pa ta primer ni bil edini, ki je vključeval Bandellijo neprimerno komunikacijo in odmeval v javnosti. Oktobra je denimo na družbenem omrežju Facebook v polemiki s še enim komenskim županskim kandidatom Sergiom Stancichem poudaril, da podpira drugega kandidata Deana Zalesjaka, ki "bo seveda dobil maksimalno politično podporo, znanje in ministrske informacije". V minulih dneh je sicer zaprl račun na Twitterju in stari profil na Facebook ter se tudi javno opravičil.
Bandelli: Zaradi zapletenega ozadja sem se v svoji ostrini spozabil
Bandelli je v pojasnilu Šarcu, ki ga v celoti objavljamo spodaj, pojasnil, da težava tiči v sporu med njegovim sosedom Erikom Modicem in Maksom Fabianijem, lastnikom Ville Fabiani. "Skupni imenovalec vseh sporov je različen interes Modica in Malgajevih pri oddajanju prostorov. Modic ima B&B ponudbo za umirjene goste, Malgaj pa spodbuja na svoji domačiji masovni in nebutični turizem, kar ni niti v skladu z občinsko strategijo," je zapisal Bandelli.
Dodal je, da družina Malgaj "v vili že vrsto let organizira poroke in druge prireditve, a tako, da samo oddaja domačijo, goste pa prepusti samim sebi. To pomeni, da so gostje brez nadzora, odgovornosti ni niti glede zaključka prireditev. Tako so se te praviloma zavlekle pozno v noč, obiskovalci so se sprehajali po vasi, razbijali steklenice, peli in razgrajali po zgornjem delu vasi. To se je dogajalo več let in to kljub temu, da Villa Fabiani nima niti dovoljenj niti ni registrirana za opravljanje tovrstnih dejavnosti, oddajanje prostorov je neprijavljeno, brez plačil občinskih dajatev, obnova Ville se je po mojem vedenju vršila brez gradbenih dovoljenj".
Po Bandellijevih besedah se je Erik Modic nad tem pritoževal, pisal vaščanom, zahteval sprejetje ustreznih ukrepov in za to neprestano zbiral podpise krajanov. "Večkrat je zahteval merjenje hrupa, nedovoljeno je uporabil dron za nadzor in snemanje dogajanja na domačiji Fabian, klical je kmetijski inšpektorat zaradi uporabe parcel domačije za parkirišča, saj zemljišča niso bila namenjena temu … Občane in družino Malgaj je postavljal v stalen spor, nad čimer smo vsi domačini že krepko naveličani," je zapisal Bendelli.
Vrhunec tega spora Bandelli vidi v spreminjanju Občinskega prostorskega načrta in potrditev spremembe namembnosti Modiceve parcele iz kmetijskega zemljišča v zazidljivo: "In v ta spor so vpletli tudi mene kot župana Občine Komen. Najprej sem od družine Malgaj prejemal očitke, da sem kot župan omogočil možnost spremembe namembnosti zemljišča – kar nikakor ne drži, nato pa sem prejemal še očitke Erika Modica, da sem ob sprejemanju OPN- ja in po tem, ko naj bi bilo že določeno, da bo njegova parcela res postala zazidljiva, to poskušal neutemeljeno ohraniti kot kmetijsko zemljišče – kar tudi ne drži."
Ko je izvedel, da bo Modic kandidiral za župana, ga je to vznejevoljilo, piše Bandelli: "Temu, da bi v Komnu dobili župana, ki bi delal samo sebi v prid, sem se uprl. Jaz sem namreč kot župan delal za dobro vseh in si iskreno želim, da se takšno delovanje v moji občini nadaljuje. Zato sem prijatelja Erika opozoril, da po mojem prepričanju ne bi smel kandidature za župana izkoriščati za doseganje lastnih interesov," je Šarcu pojasnil Bandelli in dodal: "Tu bi moral pismo zaključiti, a sem se zaradi zapletenega ozadja v svoji ostrini spozabil. Resnično mi je žal in se še enkrat tudi vam iskreno opravičujem za zapis tiste povedi, ki je dala vtis, da imamo ministri pristojnosti, ki jih nimamo in ki jih kot prebivalec in politik demokratične države ministrom niti ne privoščim imeti."
Vodja poslanske skupine in podpredsednica SAB Maša Kociper pa je medtem posvarila, da lahko vsaka taka afera zamaje koalicijo.
KOMENTARJI (459)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.