V državnem zboru smo pred mikrofon ulovili dve poslanki, Vido Čadonič Špelič iz vrst NSi in Saro Žibrat iz Svobode. Nobena od njiju se ob prihodu v hram demokracije ni štempljala. "Opravljam namreč funkcijo funkcionarke," pojasnjuje Žibratova. Poslanki sta se tako izognili strogim pravilom, ki bodo zadela tako rekoč vse ostale zaposlene v naši državi.
In zakaj se pravil ne morejo držati prav oni, ki so zakon potrdili? "Naša narava dela je drugačna. Imamo seje odborov, ki niso časovno omejene, trajajo več kot 12 ur, zato bi bilo to zelo težko izvedljivo," odgovarja poslanka Svobode. Na vprašanje, da na podoben način delajo tudi novinarji, prevozniki in gostinci, pa le, da je namen novele izboljšanje pravic zaposlenih. In še: "Funkcionarji imamo pač drugačen status. Nenazadnje je naš šef javnost."
A gospodarstvo se s tem ne strinja. "Vrag je vzel šalo. To so več kot Butale," je kritičen predsednik sekcije za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije Peter Pišek, ki meni, da so nova pravila nedopustna in v praksi tudi neizvedljiva za številne poklice. Tudi za novinarskega. "Novinarke in novinarji težko ločimo med delom in prostim časom. Konec koncev gre za svojevrsten življenjski slog," poudarja Gašper Andrinek, predsednik Društva novinarjev Slovenije.
Zakon prinaša dodatno delo tudi v gostinstvu. "Vsak dan prinaša vsaj dodatne pol ure do uro dela, ki ga bomo verjetno opravili zvečer po zaključku. Takrat se bo tudi videlo, ali so se vsi vestno prijavili," pa pravi Vinko Rušnik iz gostilne Jurman. "Ne vem, čemu služijo dodatne evidence, dodatna birokracija. Sploh ne najdem pravih besed za take neumnosti. Gospodarstvo tega ne bo moglo sprejeti," pa dodaja Pišek.
Pred kamero smo povabili tudi ministra za delo Luko Meseca, da bi ga vprašali, ali se je, ko je prišel v službo, evidentiral oz. zakaj se njemu ni treba štempljati, čistilke, gostinci in ostali delavci pa se morajo. A pred naše kamere ni stopil. Iz njegove pisarne so sicer odgovorili, da ministri in poslanci opravljajo delo na podlagi drugih pravnih razmerij in ne delovnih, zato zanje veljajo drugačne pravice.
Je pa pred naše kamere stopil gospodarski minister Matjaž Han, ki pravi, da tudi sam prejema številne kritike in pritožbe. Meni, da zakon trenutno ni izvedljiv. "Zato je včasih, ko vidimo, da kaj ni mogoče, treba malo zadihati in poskusiti novelirati, kar se pač da," je dejal.
"Mislim, da bi morala pravila veljati za vse enako. Sama imam rada štempljanje in mislim, da so zakon pisali tisti, ki v resnici niso še nikoli hodili v službo, se zjutraj štempljali in se izkazali s konkretnimi rezultati," pravi Čadonič Špeličeva.
Pišek pa je kritičen tudi do komunikacije zakonodajalcev. "Takega nizkega nivoja komunikacije in neposlušanja gospodarstva, ljudi, ne pomnim," pravi. Zato pričakuje, da bodo neizvedljivi zakon umaknili ali pa ga vsaj spremenili.
KOMENTARJI (215)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.