V 18-milijonskem poslu gradnje garažne hiše na Kongresnem trgu v Ljubljani je veliko nejasnosti in domnevnih zavajanj. Omenjeno garažno hišo sicer gradi podjetje Gradis skupina G, ki še iz prejšnjih razpisov ni poplačalo podizvajalcev.
Tudi v primeru garažne hiše naj bi Gradis zavajal, mestna občina z županom Zoranom Jankovićem na čelu pa izbranega podjetja ni preverjala, čeprav je župan Janković vedel za sume o prejšnjih neplačilih.
Gradis skupino G po podatkih, dostopnih na javnih straneh, v tem trenutku toži 74 ljudi, a za prijavo na razpis so sporne le zapadle obveznosti iz postopkov javnih razpisov. MOL je namreč v razpis dala člen, da mora ponudnik za izpolnjevanje zahtev imeti plačane vse zapadle obveznosti do podizvajalcev v predhodnih postopkih javnega naročanja.
A Gradis naj teh zahtev ne bi imel izpolnjenih. Podjetju EES sistemi naj bi dolgoval plačilo za objekt stanovanjskega sklada v Cerkljah. V zapisniku iz leta 2007 so na Gradisu celo potrdili pravočasno opravljena dela v vrednosti skoraj 150 tisoč evrov, podpisani pa je Zdravko Rus, Gradis skupina G.
Podobno zgodbo imajo tudi v primeru stanovanjskega objekta v Izoli. Podjetju EES sistemi naj bi tudi v tem primeru dolgovali plačilo za pravilno potrjene račune. Poleg tega je bil proti Gradisu zaradi neplačil vložen celo stečajni predlog od kar šestih podjetij.
Janković naj bi to vedel. Stečajni predlog pozneje sicer ni bil uspešen, a to ne spremeni dejstva, da je sum obstajal in da v praksi naročnik ponudnika preveri, če se pojavi sum v resničnost izjave. MOL pa tega ni storila. Morda je Gradis res vzor gradnje, a videti je, da niso vzor dobrega plačevanja. Kar pa, kot kaže, Jankovića ne skrbi.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.