Predsednik DeSUS in minister za obrambo Karl Erjavec je dejal, da je zahteva predsednice LDS Katarine Kresal po njegovem odstopu le posledica uspešnega dela DeSUS na področju socialne politike. Pomemben razlog pa je po njegovih besedah tudi politični vzpon njegove stranke.
Kot je še pojasnil, bi prav Kresalova kot pravnica morala upoštevati načelo domnevne nedolžnosti v primeru preiskave podkupovanja v poslu glede oklepnikov Patria. Sicer pa je dejal, da pozive k odstopu - zlasti s strani Kresalove, razume. Erjavec verjame, "da ji je težko, ko vsak dan spremlja, kako ji odhajajo člani njene stranke - nekateri v DeSUS, drugi v Zares".
Erjavec se ne čuti odgovornega
Erjavec je na novinarski konferenci še dejal, da ga je predsednik uprave Viator&Vektor Zdenko Pavček v času, ko je bil sprejet sklep o izbiri Rotisa, na svojo željo obiskal in od njega zahteval, naj sklep o izbiri prekliče, sicer bo imel "hude težave", "šel bo skozi kalvarijo" in "bo težko zdržal mandat".
Obrambni minister je zatrdil, da nima nobenih informacij o vsebini preiskave na Finskem. Pričakuje, da bo preiskava čim prej končana, saj je to tudi v njegovem interesu. Poudaril je tudi, da pogodba vsebuje protikorupcijsko klavzulo. In če bo podkupovanje dokazano, lahko to po besedah ministra v skrajni fazi pomeni tudi prekinitev pogodbe.
Prav zaradi protikorupcijske klavzule, ki po njegovih besedah ščiti tudi davkoplačevalce, se minister ne bi čutil odgovornega niti v primeru, če bi bila krivda komu od osumljenih dokazana. Kot je še poudaril, pa iz pogodbe o oklepnikih 8x8 še ni bilo plačano nič.
V zvezi z očitki netransparentnosti postopka je Erjavec povedal, da so imeli vsi poslanci možnost to pogodbo videti. "Če bi bilo karkoli narobe bi že zdavnaj sprožili ustrezne postopke," je prepričan minister. Kot je pojasnil, mora poslanec v primeru, da želi videti dokumentacijo, sicer podpisati posebno izjavo o tajnosti dokumentacije. Zahteve, da bi umaknili stopnjo interno je Erjavec ocenil kot poceni populizem.
Minister za obrambo je že napovedal, da bo znotraj ministrstva ustanovil interno komisijo, če bo v kakšnem od postopkov ugotovljeno, da je prišlo do nepravilnosti.
Zdenko Pavček zadeve ni želel komentirati.
LDS: Erjavec se ves čas izmika
Kresalova od Erjavca pričakuje, da bo odgovorno vodil področje obrambe in odgovoril na vprašanja LDS glede korupcije in nejasnosti pri nakupu oklepnikov Patria, so sporočili iz LDS. Po besedah Kresalove bi moral Erjavec znati ločevati državne zadeve od strankarskih.
Katarina Kresal je sicer ministra Erjavca pozvala k odstopu, ker se ta po njenem mnenju že ves čas izmika odgovorom na vprašanja poslancem in jim ne dopušča vpogleda v dokumentacijo okrog nakupa oklepnikov Patria.
Žnidaršič: “Ni razloga za Erjavčev odstop“
Zadnje dogajanje pa je za 24ur.com komentiral vodja poslanske skupine DeSUS Franc Žnidaršič: “Ne vidim razlogov, zakaj bi moral Erjavec odstopiti, saj ni mogoče govoriti o njegovi vpletenosti. Zaenkrat ni nobenih dokazov, da bi bilo kar koli narobe. V Sloveniji ne poteka nobena preiskava, nenazadnje pa tudi sama preiskava še ne pomeni krivde. Ministra in predsednika stranke bomo v Desusu nedvomno vzeli v bran.“
Žnidaršič tudi izpostavlja, da morebitna odgovornost ni samo Erjavčeva: “Minister ni mogel odločati sam, saj gre za tako velike vsote, da je morala dati soglasje tudi vlada oziroma finančni minister Andrej Bajuk.“
Žnidaršič v ozadju vidi tudi politične motive : “LDS se bori za preživetje na volitvah. Skuša škoditi našim volivcem in jih pridobiti na svojo stran. Nenazadnje predsednik odbora DZ za obrambo Tone Anderlič že dve leti neargumentirano napada ministra Erjavca.“
Žnidaršič ne izključuje možnosti, da je v ozadju zamera LDS, saj naj bi nekateri njihovi bivši člani na jesenskih parlamentarnih volitvah kandidirali na listi DeSUS.
Aleš Sila z Ministrstva za obrambo je za 24ur.com povedal, da ministrstvo ne namerava komentirati poziva LDS, ki zahteva odstop ministra Karla Erjavca.
"Sam se kot predsednik vlade s tem nisem posebej ukvarjal," je v zvezi s trditvami predsednika uprave skupine Viator & Vektor Zdenka Pavčka, da so dogovori o poslu z oklepniki 8X8 med državo in podjetjem stekli že v času prejšnje vlade, povedal nekdanji premier Anton Rop.
Dodal je, da ne vidi potrebe po tem, da bi dajal komentarje: "In tudi nisem opazil, da bi aktualni predsednik vlade posebej omenjal ali pa komentiral to, kar se dogaja." Ropu se zdi "zelo čudno", da sedanjega predsednika vlade "nič ne sprašujemo o tem".
Na vprašanje, ali zavrača trditve Pavčka, da je bilo podpisano pismo o nameri med državo in skupino Viator & Vektor, je Rop dejal, da ne daje komentarja, ker ga ne daje niti sedanji predsednik vlade, ki "je bistveno bolj vpleten kot jaz v vse posle".
Pismo o nameri obstaja
Erjavec je na današnji novinarski konferenci sicer potrdil, da pismo o nameri obstaja. "Zato mi je tudi razumljiv ves ta pritisk s strani Viator & Vektorja in LDS," je povedal Erjavec in dodal, da je Pavček vidni član LDS.
Po ministrovih besedah pismo o nameri kaže, da se je "očitno želelo mimo razpisov že vnaprej dogovoriti, kdo bo v Sloveniji izdeloval oklepnike". Poudaril pa je, da ne želi špekulirati, ali je Rop za pismo vedel ali ne.
Kot je pojasnil Erjavec, je on sedanjega predsednika vlade Janeza Janšo "samo seznanil o izboru izvajalca pred podpisom pogodbe". To se mu je po njegovih besedah namreč zdelo "primerno".
.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.