Zdravstveni blagajni se prihodnje leto obeta vsaj 102 milijona evrov minusa. "Slovensko zdravstvo krvavi navznoter," poudarja generalni direktor Zavoda za zdravstveno varstvo (ZZZS) Samo Fakin. Poudarja: "Dejstvo je, da smo prišli do roba oziroma smo z eno nogo že čez in potrebujemo sistemske ukrepe." Opozarja, da za sistemske spremembe ni več časa, saj bi se morale sprejeti že včeraj, najpozneje se morajo po njegovih oceni izvesti v drugi polovici naslednjega leta.
Zato so na skupščini podprli predlog, da bo zdravstvena blagajna plačevala le še pet odstotkov vrednosti nenujnih zdravstvenih prevozov, zdraviliškega zdravljenja, ki ni nadaljevanje bolnišničnega, zobno-protetičnega zdravljenja za odrasle, očesnih pripomočkov za odrasle in še nekaj drugih storitev. Ostalo bi krile prostovoljne zavarovalnice. Sedaj ZZZS krije desetino stroškov storitev.
Prenos bo v prihodnjem letu v zdravstveno blagajno prinesel 14,3 milijona evrov. Fakin pa je dejal, da s komercialnimi zdravstvenimi zavarovalnicami, ki nudijo dopolnilno zdravstveno zavarovanje, nimajo dogovora in da se zato ne bodo povišale premije za dopolnilno zavarovanje.
Prav tako so podprli predlog sprememb zakonodaje, ki jo je pripravil upravni odbor zavarovalnice in bi na letni ravni, če bi bile uveljavljene, prinesle okoli 136 milijonov evrov prihranka. Spremembe zakonodaje med drugim predvidevajo izločitev nekaterih stroškov iz zdravstvene blagajne na državni proračun oziroma na ministrstva. Gre za financiranje pripravništev in specializacij, terciarja in financiranje nadomestila za odsotnost z dela zaradi darovanja krvi in tako dalje. Predlagajo tudi, da se ukine možnost odpisa in delnega odpisa prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje. Tako skupščina vladi predlaga, naj te spremembe sprejme po nujnem postopku.
Po besedah predsednice upravnega odbora ZZZS Tatjane Čerin gre za predloge, ki jih lahko zavod vladi le predlaga v sprejem. Zaveda se, da je glede na situacijo treba ostati realen. Tudi če bi nova vlada sprejela predloge sprememb ob polletju prihodnjega leta, bo težava ostala, je dejala. Tako je po njenem mnenju treba razmišljati tudi o drugih možnostih, kje povečati prihodke in zmanjšati odhodke zavoda. Kot pravi, bo treba enkrat odpreti tudi košarico pravic.
Vladni predstavniki v skupščini so se vzdržali pri glasovanju o spremembah zakonodaje. Predstavnica ministrstva za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je poudarila, da predlog sprememb ne prinaša rešitve, pomeni le prelaganje bremena. "Treba je vedeti, da bo sredstva v proračunu treba zagotoviti," je dejala. Obenem bi zaradi sprememb zakonodaje morali uskladiti sedem drugih zakonov, kar pa po njenih besedah ni nekaj, kar bi vlada lahko sprejela takoj in po nujnem postopku. A je Fakin odgovoril, da so ukrepi interventne narave. "Če bolnik krvavi, se ne vprašamo, ali bo prevelika birokratska težava, ker bo treba spremeniti sedem zakonov, ampak je treba ukrepati takoj," poudarja.
Predstavnik finančnega ministrstva Stane Vencelj pa poudarja, da se sicer zaveda, da je situacija v zdravstveni blagajni vse prej kot rožnata, a da se tudi v državnem proračunu odsevajo poslabšane makroekonomske razmere. Za tako povečane odhodke v proračunu prihodnje leto ne bo denarja, poudarja in napoveduje, da bi se lahko zato zmanjšalo financiranje ali terciarja ali pripravništev oziroma specializacij zdravnikov ali drugih storitev.
Spremljajte 24ur.com na Facebooku in Twitterju!
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.