Slovenija

Bitka za prihodnost

Železniki, 14. 01. 2007 08.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Mali narod je bojeval dražgoško bitko in v nič razblinil mit o nepremagljivi vojski tretjega rajha, je poudaril Erjavec.

Bitka je terjala življenja devetih partizanov in 41 Dražgošanov.
Bitka je terjala življenja devetih partizanov in 41 Dražgošanov. FOTO: POP TV

Lepo vreme in bogat program osrednje proslave ob 65. obletnici dražgoške bitke sta v Dražgoše privabila bistveno več ljudi, ki so se spomnili na boje slovenskih partizanov v drugi svetovni vojni, kot v minulih letih. Po ocenah predsednika organizacijskega komiteja sklopa prireditev Po stezah partizanske Jelovice Zdravka Krvina se je na tokratni, jubilejni 50. prireditvi zbralo kar okrog 10.000 ljudi.

Na letošnji spominski slovesnosti dvojnega jubileja je udeležence vseh generacij iz vse Slovenije, ki so v Dražgoše prišli počastit spomin na upor Slovencev v drugi svetovni vojni, pozdravil minister za obrambo Karl Erjavec. Poudaril je, da so Dražgoše partizanska nekropola štiriletnega bojevanja za osvoboditev slovenskega ozemlja. "Mali slovenski narod je bojeval dražgoško bitko in precej pred kasnejšimi zavezniki v nič razblinil mit o nepremagljivi vojski tretjega rajha," je dejal minister.

Minister Erjavec je govor zaključil z besedami: Smrt fašizmu, svoboda narodu!
Minister Erjavec je govor zaključil z besedami: Smrt fašizmu, svoboda narodu! FOTO: POP TV
Med govorom ministra Erjavca so predstavniki mladega foruma Socialnih demokratov Ljubljana visoko držali transparente in med zbrane delili letake z napisi, kot so "Ne glejte vladne TV, laže!" in "Vlada je bolj človeška do kapitala kot do delavca". Ko jih je vodja prireditve z besedami, da je slovesnost namenjena spominu, pozval, naj tega spomina ne žalijo, pa so transparente spustili.

Ko je sovražnik kljub strahoviti premoči spoznal svojo nemoč nad partizani, se je zatekel k najpodlejšemu dejanju. Izživljanju in terorju nad nedolžnim prebivalstvom, je pojasnil Erjavec. Dražgoška bitka, ki je bila največja bitka narodnoosvobodilnega boja na Gorenjskem, je januarja 1942 tako terjala življenja 41 Dražgošanov in devetih partizanov.

Nekateri politiki menijo, da se je danes potrebno distancirati od partizanstva. "Vendar pa se moramo zavedati, da če ne bomo sprejemali preteklosti z vso resnico, bo težko zagotoviti dobro prihodnost," je poudaril Erjavec, ki je izpostavil, da se že ves čas svojega mandata osebno zavzema ne le za partizansko resnico, pač pa tudi za ustrezno financiranje borčevske organizacije.

Zbrane je nagovoril obrambni minister Karl Erjavec
Zbrane je nagovoril obrambni minister Karl Erjavec FOTO: POP TV

Na podlagi zgodovinskih dejstev preteklosti raste in dobiva končno podobo narodova identiteta, z njo pa tudi domovinska zavest. "Kako razvijati domoljubje, če ne uspemo razčistiti zablod preteklosti, ki še danes razdvajajo slovenski narod in so predmet dnevne politike in poskusov izkrivljanja zgodovinskih dejstev?" je vprašal minister, ki je poudaril, da je bila odločitev Slovencev za upor edina prava odločitev, in zagotovil, da ne bodo dovolili spreminjanja zgodovine.

Erjavec je prepričan, da ima Slovenija pred seboj lepo prihodnost. Vendar pa je potrebno za nadaljnjo uspešnost Slovenije doseči več sodelovanja in enotnosti med Slovenci. "Pri tem ne smemo pozabiti, da se je naša prihodnost tlakovala tudi v Dražgošah pred 65 leti. Če bi to pozabili, bi rušili slovenski ponos, zato moramo gojiti verodostojen odnos do dražgoške bitke," je še povedal minister, ki je svoj govor zaključil z besedami "Smrt fašizmu, svoboda narodu!" in požel bučen aplavz.

Peš na spominsko slovesnost

Slovesnosti se je udeležilo 10.000 ljudi.
Slovesnosti se je udeležilo 10.000 ljudi. FOTO: POP TV

Več tisoč ljudi se je tudi na letošnjo slovesnost, ki so jo popestrili partizanski pevski zbor, orkester Slovenske vojske in tenorist Janez Lotrič, odpravilo peš. 939 jih je prehodilo kar 38 kilometrov dolgo pot spominskega pohoda Po poti Cankarjevega bataljona s Pasje ravni v Dražgoše. 214 pohodnikov pa je v Dražgoše prišlo po prav tako celonočnem tradicionalnem rekreativnem pohodu iz Železnikov prek Ratitovca.

Poleg njih je bilo v Dražgošah tudi veliko članov vlade, državnozborskih poslancev in županov. Med navzočimi so bili predsednik Zveze združenj borcev in udeležencev NOB Janez Stanovnik, bivši predsednik republike Milan Kučan, ljubljanski župan Zoran Janković, predsednik državnega sveta Janez Sušnik in evropski poslanec Borut Pahor.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

KOMENTARJI (76)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mojcico
13. 01. 2008 19.05
Na Dražgoše ne morejo drugi kot levi - lahko gredo osvoboditelji, domobranci pač ne. In ko berem kvazi komentarje, bi rekel, da vse piše Dežman, da je domobrancev, torej tistih na strani nacizma pri nas toliko, da ne vem, če ni kje bolnica, kjer se še danes rojevajo. Škoda, da ne dojemajo zgodovinskih resnic - partizani so osvobodili, politika je kasneje zamočila, domobranci so zamočili, zdaj pa bi radi v svetniške višave
pavel.ferluga@siol.net
16. 01. 2007 15.32
Victoriosus. Tako je! Malo besed, ki povedo preprosto in golo resnico. Ni potreben komentar.
victoriosus
16. 01. 2007 11.04
+1
Klasik, narobe si razumel. Nihče ni proti svobodi, smo pa vsi proti "svobodi", ki jo je prinesel komunizem. Izrabili so partizane in izdali slovenski narod, ker niso imeli jajc, da bi z revolucijo počakali 10 let, in bi se ljudje prostovoljno odločali za komunizem ali demokracijo. Ker če komunizma ne bi bilo, med 2.WW bi imeli samo 1 sovražnik in en sam odpor proti Nemcem, odpor vseh Slovencev za SVOBODO Slovenije. Nekaj takega kot v Franciji, Belgiji, etc. Partizani, žal zavedeni, so dali svoja življenja za ideologijo z zelo malo članov, ki so imeli svoje riti varno v Kočevju in pošiljale mlade zavedne Slovence v boj za njihov cilj, pod pretvezo da gre za osvoboditev naroda. Pač tako je bilo, nobeno spreminjanje zgodovine.
Uporabnik113189
16. 01. 2007 10.47
anakos, če si toliko proti svobodi, predlagam da greš v Begunje, se tam zapreš v celico in se do smrti pretepeš..
kgb@akcija.net
16. 01. 2007 10.46
sj je simpatizerjev domobrancev tud zmeraj več
anakos@email.si
16. 01. 2007 10.38
Tudi jaz ugotavljam, da se borci še rojevajo ... Pa ne borci za Slovenijo, temveč neki borci za preteklost ... Pravzaprav gre za dve stvari, če greš na tak shod; za dve čisto različni stvari: 1. opevaš slavne partizane, ki so nam priborili prečudovito svobodo, 2. spominjaš se žrtev, nedolžnih žrtev ... Točko 2 podpiram, 1 pa ne.
*Alien*
16. 01. 2007 10.06
Miran, tile strici na slikah meni izgledajo kar čili možakarji. Nekje med 60 in 70 let. Torej so letniki med 1937 in 1947. Leta 1945 so bili stari med osem in minus dve leti. Sedaj pa, ko gledam kak junaški film, tam z mitraljezi švabe nabijajo dvajset do tridesetletni borci, pod vodstvom izkušenih štiridesetletnih poveljnikov, španskih borcev. Tukaj nekaj ne štima. Pa ne vem, kaj.. Aja, morda pa so se kot dojenčki tako glasno jokali, da so švabi pobegnili, hehe..
victoriosus
16. 01. 2007 09.41
G. Pavličič, se popolnoma strinjam z Vami (sploh ker sem del tega komentarja v osnovi napisal jaz 11.11.06 ;)
Maxsterr
16. 01. 2007 09.21
Če zagovarjate partizane, zagovarjate Jugoslavijo, ker za to so se branili - za Jugo, ne pa za Slovenijo.Ali je sploh kdo od vas, prebral ustanovno listino PIF, potem OF? To je izdaja naroda št.1! Kar pa je še huje je pa dejstvo da je takrat leta 45,ko je bilo vsega konec in ko so bili vsi pogoji da se za vedno osamosvojimo Balkana in postanemo suverena država, pa prikorakajo in prevzamejo oblast komunisti ter pahnejo Slovenijo v 50 letno temo.To je bila zame največja izdaja oz.tragedija slovenskega naroda.Še danes 16 let po končni svobodi plačujemo katastrofalen davek,ki še ga kar ni videti konca. In Joker 075 prav ste povedal glede proslave.Res Slava tem 41 Dražgošanom, sram naj bo vse partizane, ki so strahopetno pobegnili. Sram naj bo tudi vse, ki to sramoto proslavljajo! Ne vem te dni se v Sloveniji piše novo poglavje naše novejše zgodovine ob vstopu in prevzemu Eura, le par korakov vstran pa eni proslavljate eno večjih katastrof takratnega časa.Kar je pa žalostno,še po 65 letih niste spoznali ali pa nočete spoznati in obsoditi ene večjih tragedij naroda na slovenskem. Če že drugega ne pa vsaj čas neisprosno teče.Saj čež 10-15 let verjetno ne bo več borcev in njihovih prisklednikov,ki jih je danes seveda več kot pa leta 45 Ne vem komu bodo pa potem prodajali resnice tipa Alan Ford
duhec_@hotmail.com
16. 01. 2007 09.21
victoriosus, ti pa nikoli ne boš mogel opravičiti, da so tvoji domobranci prisegali Hitlerju in mu lizali rit, medtem ko so se partizani borili za osvoboditev naroda. Če ne bi bilo takšnih izmečkov družbe, bi se vojna hitrej končala in tudi ne bi bilo toliko žrtev. Očitno ne morete dojeti, da ste zgubili vojno!
Uporabnik113189
16. 01. 2007 09.01
V pomoč lahko povem le to, da je bila takrat celotna Gorenjska prepuščena na milost in nemilost Nemcev. Kaj pravijo strokovnjaki o takratni primernosti terena na Gorenjskem za obstoj partizanskih enot je pa tudi zanimiva debata..
Uporabnik113189
16. 01. 2007 08.48
victoriosus, ko se že družiš z raznimi pametnjakoviči, poišči še enega, ki kaj ve o bojevanju vojaških formacij tistega časa..Pa naj ti razloži. Me pa skrbi da tega ne boš dojel nikoli kljub najboljšim razlagam..
victoriosus
16. 01. 2007 08.36
+1
Klasik, nikoli ne boš mogel opravičiti, da so tvoji vrli partizani pobegnili in pustili vaščane na cedilu na milost in nemilost Nemcev. Strahopetci so pobegnili IN PIKA!
Uporabnik113189
16. 01. 2007 08.07
daks_60, ne mene šopat kaj je napisal, kako bi pa razložil rokovnjaško akcijo pokvarjene komunistične stratege švabe razdražili baje celo zadeli nekaj malo puškarili strahopetno pobegnili itd..
daks_60@yahoo.com
16. 01. 2007 07.17
Klasik, dej preber se enkrat kaj je joker075 napisal in kaj si mu odgovoril. Ker je on cisto nekaj drugega govoril, kot pa si ti komentiral. In to kar je on rekel, da so partizani v Drazgosah za..... sem tudi jaz ze slisal.
Uporabnik113189
16. 01. 2007 05.31
joker075, iz samega komentarja je jasno, da o partizanskem boju nimaš pojma. To niso igrice, v katerih imaš sam devet življenj, sovražniki pa padajo kot muhe. Če sam o tem še nisi razmišljal, naj te obvestim, tudi ti boš nekega dne umrl. Vsi ki smo se rodili moramo tudi umreti. Razlika je edino v tem, ali umreš kot posran strahopetec ali kot pogumen mož, smrti se izognil ne boš. Ko se udarita dve vojski, potem je popolnma jasno, da bodo vojaki umirali. Vedno je bilo in vedno bo tako. Če so hoteli švabe pregnati, potem je bilo treba v napad, da bodo umirali so vedeli....V takšen boj ne gredo sužnji in hlapci ampak ponosni možje, v tem je veličina..zato ne razumeš..Sram me je, da si slovenec. Usoda vaščanov pa je bila v rokah švabov, kri je na njihovih rokah.
vatre
15. 01. 2007 18.17
Res "veličastna" proslava, posvečena rokovnjaškai akciji pokvarjenih komunističnih strategov. Ti so šli v akcijo ne da bi mislili na življenja svojih soborcev, še manj jih je brigala usoda vaščanov, dobro so vedeli, da bodo Švabe samo razdražili, in to je bil tudi njihov namen. Malo so puškarili, potem pa strahopetno pobegnili v hrib, tam so izza nekega kamna, sedaj se menda imenuje Bičkova skala, še malo streljali in nato izginili na varno. Baje so celo zadeli nekaj Švabov. No s tem pa je bila njihova slavna bitka zaključena, vaščani pa so ostali na milost in nemilost prepuščeni razdraženemu sovražniku. Slava 41 Dražgošanom, sram naj bo vse partizane, ki so strahopetno pobegnili. Sram naj bo tudi vse, ki to sramoto proslavljajo!
ernest83
15. 01. 2007 17.25
Niti nobena svetovna vojna ni spremenila zgodovine, vsaj ne na bolje, pa je vseeno do nje pršlo, in niso za to krivi partizani (niti domobranci). Lahko bi pa res že nehali stem.
Adolph
15. 01. 2007 17.06
Ja, proslava u redu,kdor jo rabi,ali poslusati demagoga v danasnjem casu,je res zalostno.Tisto streljanje takrat je samo prineslo prebivalstvu teror in trpljenje,zgodovino ni spremenilo.
janezgorenc@email.si
15. 01. 2007 14.04
Bojan1 oz. MIhael, čestitam za zelo optimistično izjavo. Ko bi nas vsaj bilo več takih. Tudi sam se počutim dosti bolj svobodnega, odkar smo samostojni, bolj čuutim svojo identiteto, ki je res moja. Da smo v evroobmočju in v EU in Natu vidim kot dosežek celega naroda, velik dosežek. Skeptikov je seveda povsod dovolj pa tudi brezmadežno ni vse. Toda kdo nam lako pokaže boljšo opcijo? Sam bi dodal še nekaj - k mojemu občutku svobode veliko prispevata še dve stvari, ki pa s politiko nimata kaj dosti, razen seveda tega, da je za oboje potrebna demokratična in svobodna družba. V mislih imam internet in nizkocenovne letalske prevoznike. Malo mimo teme, vendar vseeno poskus v optimizem in proč od klanja. Lp, Janez