Slovenija sicer nikoli ni notificirala Avstrijske državne pogodbe (ADP), katere podpisnica je bila tudi Jugoslavija, se pa imamo za naslednico pogodbe, je povedal premier Borut Pahor. Kot bistveno je izpostavil, da je Avstrija dolžna spoštovati ADP, priznal pa, da Slovenija ni nikoli z noto pri depozitariju – ruski vladi – notificirala svojega nasledstva. Kot meni, v začetku 90. let minulega stoletja to ni bilo modro ravnanje, kasneje pa naj bi se o tem večkrat pogovarjali.
Slovenska vlada je po njegovih besedah pred leti tudi preverila pri vladah drugih držav podpisnic pogodbe, kakšen bi bil odziv na slovensko notifikacijo, a ta pričakovano ne bi bil dober, kakršnega si želimo, je dejal premier.
Prav zato je po njegovih besedah "bistveno vztrajati na drugačen način", med drugim tako, kot je sam ravnal med nedavnim obiskom avstrijskega kanclerja Wernerja Faymanna, ko je vztrajal, da se Slovenija šteje za naslednico ADP in ima zato "tako pravico kot dolžnost, da pazi na spoštovanje 7. člena ADP, ki varuje pravice Slovencev".
Avstrijski zunanji minister Michael Spindelegger je sicer v ponedeljek v pogovoru za časnik Die Presse zanikal, da bi bila Slovenija pravna naslednica po Avstrijski državni pogodbi. Dodal je, da pa to ne spreminja dejstva, "da imamo obveznost izpolniti ADP". Rešitev naj bi našli v konsenzu na avstrijskem Koroškem.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.