Tri hude prometne nesreče in pet mrtvih letos so le bili dovolj, da so se sestali pristojni, ki bi morali že do začetka meseca zavarovati nevaren železniški prehod v Cirkovcah. Krajani zahtevajo celo odstop ministra za promet Janeza Božiča, pristojni pa odgovornost zavračajo in so se dogovorili vsaj za začasno rešitev.
Simens nima vseh dovoljen
Neuradno smo izvedeli, da podjetje zagotavlja, da sistem lahko postavi v enem mesecu, vendar v upravi dvomijo, da bi lahko tako hitro pripravili vse potrebne dokumente.
Generalna direktorica Direktorata za železnice in žičnice, Jelka Šinkovec Funduk, trdi drugače. "Računamo, da bodo tako administrativni postopki kot izvedbena dela zaključena v enem mesecu," je povedala po sestanku na ministrstvu. V uradnem obvestilu pa so zapisali, da je izvajalec del za zavarovanje nivojskega prehoda v Cirkovcah danes zagotovil, da naj bi že v prihodnjem tednu začeli s fizičnimi deli na gradbišču.
Le začasna rešitev
Na delovnem sestanku na ministrstvu za promet so med drugim sprejeli sklep o začasni rešitvi. Dogovorili so se, da bodo, dokler ne bodo postavljene "prave" zapornice, na tem prehodu postavili čuvajnico z improvizirano zapornico. Niso pa znali povedati, kdaj jo bodo postavili. Vsekakor ne v tednu dni, kot so zahtevali krajani, najverjetneje pa ne bo postavljena niti v mesecu dni.
Preusmeritev prometa?
Na ministrstvu so razpravljali tudi o drugih rešitvah. Eno od njih, preusmeritev cestnega prometa na sosednje zavarovane nivojske prehode, od katerih je najbližji oddaljen le okrog 500 metrov, so predlagali že februarja, "vendar jo je civilna iniciativa, žal, zavrnila“, so zapisali na ministrstvu za promet. "S svojimi nepopustljivimi stališči je onemogočala sprejem še nekaterih drugih začasnih ukrepov, ki bi do zavarovanja nivojskega prehoda zagotovili varnost udeležencev v cestnem prometu pri prečkanju železniške proge,“ so še dodali v obvestilu o današnjem sestanku.
Po pogrebih bodo podali ovadbe
Damjan Medved, predsednik inciativnega odbora za ureditev železniških prehodov v občini Kidričevo, je za 24ur.com povedal, da je odbor začasno prekinil delovanje. Takoj po pogrebu umrlih pa bodo vložili kazensko ovadbo. Ovadili bodo vse, ki so odgovorni, da zapornic niso postavili do 4. avgusta, kot so se dogovorili na aprilski seji državnega zbora. Omenjajo tudi ministra Božiča. "Kazensko ovadbo bomo vložili proti ministru in vsem, ki so odgovorni, da se je na tem prehodu ponovno zgodila tragedija,“ je povedal Medved. Po njegovih besedah iščejo "pogumnega odvetnika, ki je pripravljen vložiti kazensko ovadbo proti odgovornim osebam".
"Čez teden dni pa bomo poskusili zbrati čim več ljudi, razpustili bomo namreč inciativni odbor, ker naše delovanje očitno nima nobenega smisla. Nihče od tistih, na katere smo naslovili naša opozorila, v tem času ni naredil nič,“ je še dejal Medved.
Predstavniki civilne iniciative so namreč že spomladi opozorili občino Kidričevo, Agencijo za železniški promet v Mariboru, Ministrstvo za promet in odbor za promet Državnega zbora Republike Slovenije. Takrat so jim obljubili, da bodo vlaki na tem mestu upočasnili vožnjo, da bo prehod nadzorovala policija, do 4. avgusta pa naj bi postavili zapornice. "Do danes se ni zgodilo nič od tega, kar so nam obljubili,“ je še povedal Medved.
Bajc bo zahteval odgovore
Predsednik parlamentarnega odbora za promet Josip Bajc, je povedal, da bo s strani ministrstva za promet, direktorata za železnice in agencije za železniški promet zahteval popolne odgovore o tem, zakaj sklep odbora za promet v zvezi z ureditvijo železniškega prehoda v Cirkovcah ni bil realiziran.
Če z odgovori ne bo zadovoljen, pa bo verjetno sklical izredno sejo odbora za promet. Sicer pa naj bi kot predsednik odbora ves čas bdel nad izvajanjem sklepa in še 18. julija od direktorice direktorata za železnice Jelke Šinkovec Funduk prejel sporočilo, v katerem mu je zagotavljala, da "se zadeve rešujejo in končna realizacija sklepa odbora ni vprašljiva, lahko pa za kakšen dan zamuja".
Direktor študentskega servisa ponuja rešitve
Mitja Vilar, direktor študentskega servisa Študent v Ljubljani, si že od lanskega maja brez realnih rezultatov prizadeva, da bi ministrstvo za promet omogočilo testiranje treh sklopov rešitev. Prvi je sklop rešitev, ki zmanjšajo število trčenj z vlakom in posledično tudi smrtnih žrtev pri trčenjih vlaka z osebnim vozilom za približno 90 odstotkov. Drugi sklop rešitev bi zmanjšal število požarov ob progi Divača-Koper za preko 90 odstotkov. Tretji predlog je uvajanje novih zapornic, ki bi jih bilo potrebno menjati manj pogosto, zmanjšalo pa bi se tudi število poškodb, ki nastanejo ob oplaženju z vozilom.
"Tik pred dopusti je pričel k poslancu Kontiču iz SD odgovor na poslansko vprašanje, iz katerega izhaja, da minister po letu dni sploh ne ve, za kaj gre. Pa ne, ker ni bilo podrobnosti, ampak zato, ker se mora najprej odločiti, ali bi z uvajanjem novosti radi dejansko zmanjšali število žrtev.“ je zapisal Vilar.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.