
Nedavno je pravnomočna postala še zadnja od osmih tožb, ki jih je Mestna občina Ljubljana (MOL) vložila proti osmim uporabnikom nekdanje Tovarne Rog. V vseh primerih je sodišče odločilo v prid občine in toženim posameznikom naložilo, naj zapustijo Rogove prostore.
"Postopki, v katerih je MOL tožil za izpraznitev, so zaključeni in jim je ugodeno," je potrdil odvetnik rogovcev Zoran Korenčan. Zadnji toženi posameznik je moral do danes zapustiti nekdanjo tovarno. "So pa notri še drugi uporabniki, vsaj kolikor je meni znano. Proti tem pa nima odločb. Kako bo MOL proti njim postopil, morate njih vprašati," je poudaril.
Kot pravi odvetnik, teh osem uporabnikov Roga po njegovih informacijah ne uporablja več. Je pa opozoril na nesorazmerno visoke stroške, ki jih morajo ti posamezniki plačati, ker je bila vrednost spora ocenjena na okoli 200.000 evrov. "Kar potegne nesorazmerno visoke stroške za odvetnike, sodne takse ... Stroški, ki so bili naloženi posameznikom, so se nato gibali od tri do sedem tisoč evrov oziroma tudi več. Kolikor je meni znano, ti ljudje zbirajo denar in počasi odplačujejo po obrokih mestni občini," je dodal.
Na skupščini uporabnikov Roga so ta teden občini poslali dopis, v katerem so sprejeli pogoje za pogajanja, ki jim jih je postavil župan Zoran Janković, in predlagali datum za javno tribuno, ki naj bi bila 18. junija. Kot so poudarili, upajo, da bodo nova pogajanja produktivnejša kot tista leta 2016. Na srečanju s predstavniki občine pa želijo najti mirno in produktivno rešitev konflikta.
"V vsakem primeru se nam zdi bolje imeti neki odprt dialog z občino, kot pa da se to rešuje prek nekih argumentov moči," je poudaril Miha Blažič - N'toko, eden od uporabnikov Roga. Poudaril je, da si uporabniki želijo ohraniti posebnost Roga. "Želimo ohraniti tiste vsebine in načine delovanja, ki so se v zadnjih 13 letih izkazale za pozitivne in ki dobro delajo in za katere v končni fazi priznavajo tudi na občini, da dajejo dodano vrednost Ljubljani. V tem smislu si želimo, da bi te vsebine delovale še naprej in da bi delovale avtonomno," je dejal.
'Žalosti nas, da smo za uresničitev projekta Center Rog izgubili skoraj tri leta'
Na občini pravijo, da jih veseli, da so s končanjem vseh osmih postopkov na sodišču dani pogoji za nadaljevanje investicije v Center Rog. "Žalosti nas, da smo za uresničitev projekta Center Rog izgubili skoraj tri leta. Žal nam je predvsem za okoliške prebivalce, ki so glasno izražali nezadovoljstvo z obstoječim stanjem na tem območju glede varnosti, hrupa in komunalne neurejenosti," so poudarili na občini.
Dodajajo, da bo s tem "celotno degradirano območje nekdanje tovarne dobilo novo arhitekturno in programsko vsebino, izredno pomembno za razvoj mesta". O nadaljnjih korakih o nekdanji tovarni Rog pa za zdaj niso želeli govoriti.
Z bližnjega gradbišča odnašali material za barikade
Nekateri uporabniki Roga pa so se prestrašili, da bo zaradi izteka sodnega varstva župan Janković tja poslal gradbenike, zato so pretekli vikend začeli postavljati barikade. O tem je bila obveščena tudi policija. "Občani so obvestili Operativno- komunikacijski center PU Ljubljana, da neznane osebe iz bližnjega gradbišča odnašajo gradbeni material. Na kraju so posredovali policisti, ki so ugotovili, da več oseb iz gradbišča Trubarjeve ceste odvaža gradbeni material (kamni, betonski robniki, plošče ipd..) na območje nekdanje tovarne Rog. Glede na zbrano dogodek nima znakov kaznivega dejanja, bodo pa policisti zbiranje obvestil glede samih okoliščin nadaljevali," so nam pojasnili s PU Ljubljana.

Na mestni občini so opozorili, da je območje že tako polno "raznoraznih odpadkov, ki jih na tem območju leta kopičijo začasni uporabniki in ki predstavljajo veliko ekološko grožnjo okolici. Sami se lahko prepričate o tem, če boste vstopili v notranje prostore nekdanje tovarne, ki ne le da so statično nevarni, ampak so prava ekološka bomba sredi Ljubljane."
Kakšna je bila preteklost in kakšna bo prihodnost Roga?
Območje med Trubarjevo in Rozmanovo ulico ter Petkovškovim nabrežjem v središču Ljubljane je bilo nekoč obrtniško-industrijska cona. Sprva je tam delovala Janeževa strojarna, ki je konec 19. stoletja zaposlovala okoli 100 delavcev, so o Rogu zapisali v občinskem glasilu. Po letu 1900 se je tam začela razvijati industrija usnja in usnjarskih izdelkov, ki je uspevala vse do gospodarskega zloma v 30. letih 20. stoletja. Tudi med drugo svetovno vojno in po njej je industrija v objektih živela, po drugi svetovni vojni pa so tam začeli izdelovati kolesa in pisalne stroje Rog. Nekdanja tovarna Rog je delovala vse do leta 1991, od takrat pa klavrno propada.
Leta 2002 je Mestna občina Ljubljana podpisala pogodbo za nakup nepremičnine z NLB Leasingom. Štiri leta pozneje pa so območje zasedli začasni uporabniki, ki so tam začeli izvajati različne programe na področju kulture, športa in sociale. Občina je leta 2007 predstavila prva izhodišča novega Centra Rog. Začasnim uporabnikom Roga pa je takrat predstavila pravila o uporabi prostorov do začetka obnove, ki so jih ti tudi sprejeli. Pravila med drugim določajo, da v objektu ne sme nihče bivati in da v njem ni dogodkov za več kot 100 obiskovalcev.

Občina želi objekte prenoviti in preurediti, v kleti pa zgraditi, kot pravijo, nujno potrebna parkirišča, tovarniško dvorišče pa bo večnamenski park. Poudarjajo, da bo novi Center Rog ostal nepridobitna organizacija. "Deloval bo kot proizvodni, izobraževalni, predstavitveni in družbeni prostor z vsebinskim poudarkom na družbeni odgovornosti," so zapisali na občini. Občinski načrti predvidevajo tudi prostore za komercialno oddajo kavarnicam in trgovinam s pogledom na Ljubljanico. S temi najemninami naj bi se finančno delno podpiralo delovanje neprofitnih programov.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.