Spletna stran Telesnica. Najprej spoznamo 12-letno Selmo iz Maribora, 21-letno Gabrielo iz Dominikanske republike, 24-letno Olgo iz Rusije, 15-letnega Veselina iz Srbije, 18-letni dvojčici Nado in Vido iz Velenja in 55-letnega Dušana iz Novega mesta. Ob vsakem imenu lahko preberemo še opis fizičnih lastnosti osebe. Prav vsi so naprodaj! Uporabni so za pretepanje, prostitucijo in fizična dela.
Po znanem postopku jih lahko izberemo, dodamo v košarico, izberemo količino "artiklov" in se s klikom miške odpravimo na blagajno. In šele tam spoznamo resnico.
Ljudje niso naprodaj, spletna stran Telesnica je le provokativen, nepridobiten in brezplačen projekt društva Ključ – slovenskega centra za boj proti trgovini z ljudmi, ki želi ustaviti trgovino z belim blagom. "Ti Telesnica ni všeč? Nam tudi ne, saj je odsev resnične trgovine z ljudmi v Sloveniji. Medtem ko Telesnico lahko zapremo s klikom na gumb, resnične trgovine z ljudmi žal ne moremo. Zato potrebujemo tvojo pomoč," pišejo na omenjeni spletni strani.
Nakupa seveda ni mogoče dokončati, skozi Telesnico se lahko le sprehodimo in si ogledamo grozljive razsežnosti te obstoječe problematike. Slovenija je država izvora, tranzita do ciljne destinacije za žrtve. Zaradi njene geografske lege po njej potekajo t. i. "trgovske poti". "Sklepamo, da je vsaj nekaj promilov, morda celo odstotkov vseh oseb, ki živijo na ozemlju Republike Slovenije, legalno ali nelegalno ujetih v kremplje trgovine z ljudmi (20.000 je le 1 odstotek prebivalstva )," še pišejo.
Tovrstna trgovina običajno poteka skrita očem javnosti, tematika je neprijetna, o njej ne govorimo. Spletna trgovina tako razkriva žalostno resnico in nazorno prikazuje, kako je dejansko videti trgovina, v kateri ljudje postanejo artikli. Nekateri artikli virtualne spletne trgovine Telesnica so odmevi zgodb resnične trgovine z ljudmi v Sloveniji.
Z ozaveščanjem in širjenjem tovrstnih informacij želi društvo Ključ razširiti glas o boju proti trgovini z ljudmi. Če pošljete SMS s ključno besedo "ključ" na 1919, bo vaša donacija namenjena projektu "izid knjige", ki bo pripomogel k opozarjanju na trgovino z ljudmi v Sloveniji.
Se še spomnite Loverboya?
Društvo Ključ je decembra opozarjalo na primer "Loverboya“, 25-letnega nizozemskega državljana, ki se je zadrževal v okolici različnih srednjih šol in dijakinje neposredno nagovarjal k prostituciji.
Kot je znano, se je Loverboy dekletom predstavljal kot psiholog ter jim dal teste, ki – kot je trdil – pokažejo, da so avtistične oziroma da imajo tako imenovan aspergerjev sindrom. Domnevni psiholog je nato "odkril", da se zaradi tega ne razumejo s starši, in jim ponudil pomoč. Eno od deklet je tudi odpeljal na Nizozemsko, kjer jo je predstavil "prijateljem". V žargonu naj bi tako označevali ljudi, ki so si prišli ogledat blago, da bi ga morda kasneje odkupili.
Dekleta naj bi potem stalno dobivala klice in sms-sporočila z vabili na zabave in izlete ter nagovarjanja, naj s seboj na srečanje pripeljejo še mlajše sestre, nagovarjanja k fotografiranju ter celo k spolnim odnosom v troje. Stik z dekleti naj bi vzpostavljal tudi s pomočjo 17-letnice, ki se je od doma preselila k njemu, hkrati pa naj bi moški rekrutiral tudi fante, najverjetneje z namenom lažje vzpostavitve stika z njihovimi sošolkami.
Kot so sporočili s PU Ljubljana, so decembra lani na pristojno tožilstvo v Ljubljani podali kazensko ovadbo zoper eno fizično osebo zaradi suma storitve kaznivega dejanja Prikazovanje, izdelava, posest in posredovanje pornografskega gradiva. V omenjenem primeru je delo policije usmerjalo tožilstvo.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.