Če smo še včeraj lahko ujeli nekaj sončnih žarkov, se nam bodo ti vse do sredine naslednjega tedna skrili za temnimi oblaki. Zajelo nas je namreč jesensko deževje, pravijo meteorologi na Agenciji RS za okolje (Arso).
Deževje se bo nadaljevalo do ponedeljka zjutraj, v noči na nedeljo in v nedeljo čez dan bo ozračje nestabilno, pojavljale se bodo tudi nevihte z močnimi nalivi, bolj verjetne v zahodni in južni Sloveniji, so zapisali na Arsu.
Zvečer so na agenciji za severozahod države izdali rdečo stopnjo vremenske ogroženosti. To pomeni, da so možni zelo burni meteorološki pojavi. Na širšem območju je možen nastanek večje gmotne škode in nesreč, ogrožena so lahko človeška življenja.
Koliko dežja je že padlo?
V zadnjih 12 urah (od 6. do 18. ure) je v hribovitem svetu severne Primorske in na območju Julijskih Alp padlo od 50 do 110 litrov dežja na kvadratni meter, drugod manj.
Do ponedeljka zjutraj (v prihodnjih 36 urah) bo v širokem pasu od Zgornjega Posočja prek Javornikov do Snežnika ter na območju Kamniško - Savinjskih Alp predvidoma padlo še 80 do 160 litrov dežja na kvadratni meter, krajevno lahko tudi več. Drugod pričakujemo 30 do 70 litrov dežja na kvadratni meter. Najmanj dežja bo v severovzhodni Sloveniji.
Predvsem v višjih legah bo pihal močan jugozahodni veter, ob morju pa okrepljen jugo.
Meja sneženja bo večinoma nad 2000 m nadmorske višine, spuščala se bo šele v noči na ponedeljek.
Kje bo poplavljalo?
Reke v zahodni polovici države naraščajo, zlasti na območjih Idrijsko-Cerkljanskega in Škofjeloškega hribovja, na Bovškem, Bohinjskem in Vipavskem. V prihodnjih urah se bo naraščanje rek na teh območjih nadaljevalo. Pri tem lahko posamezne reke poplavijo.
V preteklih urah so močneje narasle reke na Bovškem in Bohinjskem, na območju Idrijsko-Cerkljanskega in Škofjeloškega hribovja ter na Vipavskem. V prihodnjih urah se bo naraščanje rek na zahodu države nadaljevalo. Pri tem lahko posamezne reke poplavijo.
V noči na nedeljo bodo naraščale tudi reke v južni in osrednji Sloveniji, v nedeljo čez dan pa tudi drugod po državi. Ob nevihtah in močnejših nalivih lahko hitro porastejo manjši vodotoki in hudourniki ter pri tem tudi poplavijo.
V nedeljo bo močneje narasla tudi reka Sava v srednjem in spodnjem toku. Kraške reke v porečjih Ljubljanice in Krke ter reke na severovzhodu Slovenije pa bodo dosegle največje pretoke predvidoma v ponedeljek.
V noči na nedeljo in v nedeljo sredi dneva bo gladina morja ob slovenski obali povišana. Pri tem lahko morje poplavi nižje dele obale, so zapisali na Arso.
Sprožijo se lahko zemeljski plazovi
Geološki zavod Slovenije pa opozarja na povečano verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov na območju zahodne in vzhodne Slovenije. Zemeljski plazovi pa se lahko sprožijo tudi v ostalih predelih Slovenije. Verjetnost se bo povečevala sorazmerno s količino padavin.
Zato prebivalce na teh območjih in predvsem tam, kjer so se v preteklosti že pojavljali zemeljski plazovi, pozivajo, naj bodo pozorni na dogajanja v tleh nad in pod objekti, zgrajenimi na pobočjih ali tik ob njih. Še posebej naj bodo pozorni na sveže razpoke v opornih zidovih, posedanje in zdrse zemljine, ter tudi na znake zamakanja vode na zemljišču.
Uprava za zaščito in reševanje poroča, da se je okoli 18. ure na cesti Idrija - Razpotje v občini Idrija zaradi obilnega deževja sprožil zemeljski plaz, nanos in podrto drevo pa je poškodovalo osebno vozilo. Gasilci PGD Idrija so drevo odmaknili in vozilo izvlekli iz nanosa.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.