O morebitni podpori predsedniškemu kandidatu Danilu Türku bosta v torek odločala izvršilni odbor in svet stranke, je v današnji izjavi za javnost po srečanju povedala predsednica LDS Katarina Kresal. S Türkom sta se sicer strinjala, da je za drugi krog najpomembnejše, da se ga udeleži čim večje število volivcev.
Na sestanku, do katerega je prišlo na pobudo Türka, sta odločitev, da "leva sredina" na predsedniških volitvah nastopi z dvema kandidatoma, označila za dobro. Rezultati prvega kroga pa so po besedah Kresalove pokazali, da se je ta politična opcija okrepila.
Predsedniški kandidat, ki se je v prvem krogu uvrstil na drugo mesto, Danilo Türk, pa je ocenil, da ima z LDS veliko skupnih pogledov na prihodnost Slovenije. Tudi Türk meni, da je zelo pomembno, da se volitev udeleži čim več ljudi. "Volitve so praznik demokracije," je dejal Türk.
Bučar o rojstvu slovenske države
Pri založbi Didakta je izšla knjiga Rojstvo države - izpred praga narodove smrti v lastno odgovornost znanega slovenskega politika in pravnika Franceta Bučarja. Predstavitve knjige se je udeležil predsedniški kandidat Danilo Türk in nekdanji predsednik Milan Kučan.
Knjiga ni politična razprava, niti strokovno zgodovinopisno delo, gre za esejistični pristop človeka, ki je v veliki meri dogajanja v procesu nastanka samostojne slovenske države doživel na lastni koži. Delo odlikuje načelna in etična drža tako do pozitivnih izkušenj kot do napak in zmot, je na današnji predstavitvi dejala urednica Irena Ostrouška.
Kot je pojasnila Ostrouška, knjiga obsega širok razpon slovenske novejše zgodovine, od strankarske polarizacije pred drugo svetovno vojno, okupacije in oblikovanja velikih politični sil, zametkov osvobodilnega boja, nastanka in razvoja osvobodilne fronte s poudarkom na protislovnem razmerju do krščanskih predstavnikov v njej in vlogi uradne katoliške cerkve do zmage komunistične strani v drugi svetovni vojni, dolgotrajnem poskusu vzpostavitve komunističnega sistema, titoizma in znova o vlogi katoliške cerkve v samem procesu razpada tega sistema vse do 90-ih let, ko nastane samostojna država Slovenija.
Najobsežnejši del knjige po besedah Ostrouške govori o obdobju narodnoosvobodilnega boja, to je tistega obdobja, ki je v novejši zgodovini podvrženo novim interpretacijam in tudi političnim manipulacijam. Toda Bučarju po njegovih lastnih besedah ne gre za vprašanje sprave.
Cerkev se je priklonila gospodarju
Bučar po Pirjevčevih besedah poda pomembno oznako osvobodilne fronte kot tistega trenutka, ko so Slovenci prvič vzeli usodo v svoje roke. Šele OF je leta 1941 prva lansirala idejo o Sloveniji kot samostojni entiteti. Idejo so sicer kmalu zadušili, vendar je ostala živa in je preživela 50 let komunistične vladavine. Omogočila nam je, da smo prišli do lastne države in to je treba priznati, je poudaril Bučar.
Avtor se pravilno, tako Pirjevec, navezuje tudi na osamosvojitveni proces, pri govoru o času med vojno in po letu 1945 pa nima nobene pietete do komunistov. Zelo oster je tudi do slovenske cerkve in pravi, da je naredila ogromno napako, ker se ni znala odločiti za odpor. Bučar pravi, da sta cerkev in meščanska elita leta 1941 reagirali tako, da sta se priklonili trenutnemu gospodarju. "Mislim, da je ta teza pravilna," je dejal Pirjevec. Zelo izzivalna pa se mu zdi Bučarjeva teza, da je katoliška cerkev po vojni izšla iz spopada s komunistično partijo kot zmagovalka.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.