Tudi v stranki Zares ocenjujejo, da je bila izjava državnega sekretarja na ministrstvu za delo Marka Štrovsa o upokojencih neprimerna in žaljiva. Zato od njega pričakujejo takojšen odstop, od pristojne ministrice Marjete Cotman in predsednika vlade Janeza Janše pa javno opravičilo upokojenkam in upokojencem.
Kot je v sporočilu za javnost zapisal podpredsednik stranke Peter J. Česnik, je bila izjava državnega sekretarja na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, skrajno neprimerna in žaljiva za vse upokojenke in upokojence. Zato njegovo opravičilo ne zadošča "in ne more ublažiti nedopustno ciničnega odnosa ne le do socialno najbolj ogroženih upokojencev, temveč do starejših državljank in državljanov nasploh", še menijo v Zares.
Kot je znano, so Štrovsov odstop že zahtevali poslanci SNS in nepovezane poslanske skupine, potem ko se je spraševal "zakaj se upokojenci sploh pritožujejo, ker so najbolj varni od vseh in se jim ni bati, da bi izgubili službe. Bati se imajo le Matilde".
Odziv vlade
Državni sekretar na ministrstvu za delo Marko Štrovs je pozitivno sporočilo, povezano z upokojenci, podal na neprimeren način, je po seji vlade dejal tiskovni predstavnik vlade Valentin Hajdinjak. Odločitev o morebitnih ukrepih zoper Štrovsa bo na podlagi pogovora z njim sprejela ministrica Marjeta Cotman.
"Izjava je neprimerna in ne bi smela biti izrečena," je dejal Hajdinjak. "Ne gre ne za stališče vlade in ne za stališče ministrstva za delo, družino in socialne zadeve."
Spomnil pa je, da je Štrovs izjavo že obžaloval in se prizadetim javno opravičil.
Štrovs je, kot je sporočil, želel povedati, da bo vlada storila vse, da se bo gmotni položaj upokojencev z nizkimi pokojninami izboljšal in da se tudi drugim upokojencem ni treba bati kakršnih koli sprememb, ki bi poslabšale njihov gmotni položaj, je še dejal Hajdinjak.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.