Prometno ministrstvo pod vodstvom Patricka Vlačiča je za pravno mnenje o skladnosti vinjetnega sistema z evropsko zakonodajo, ki so ga izdelali na Pravni fakulteti v Ljubljani, odštelo okoli 9.500 evrov. Pravniki tokrat menijo, da je prejšnji sistem, ki ga je uvedla vlada Janeza Janše, diskriminatoren. Prejšnji prometni minister Radovan Žerjav pa trdi, da ne bi bilo sploh potrebno, saj je ''že prejšnja vlada Evropski komisiji poslala odgovor, ki ga je prav tako pripravila pravna fakulteta''. Seveda naj bi bilo nasprotujoče.
Odgovor na vprašanje, ali so slovenske vinjete diskriminatorne, sicer ni enoznačen. ''Gre za izjemno zapletena vprašanja, ki zahtevajo posebno presojo pravnih strokovnjakov in v Evropski uniji še niso bila zastavljena. Po evropskem pravu obstaja poleg neposredne tudi posredna diskriminacija, ki je bila v nekaterih primerih že ugotovljena. Precedenčno pravo Evropske unije kaže, da zadostuje že verjetnost, da so državljani drugih držav članic diskriminirani. Tako nizek je torej dokazni standard, da sodišče prisodi, da je sistem diskriminatoren,'' so pojasnili na prometnem ministrstvu.
Tveganje je torej veliko. Če bi Slovenija vztrajala pri trenutnem sistemu, bi ji lahko prisodili kazen, tudi za nazaj. ''Sodišče je pri določitvi denarne kazni navzgor neomejeno. Lahko izbere pavšalno kazen in minimalna pavšalna kazen, določena za Slovenijo, je 505.000 evrov. K temu se prištejejo dnevne kazni za vsak dan kršitve od obrazloženega mnenja naprej – ta je za Slovenijo do 36.000 evrov na dan –, vendar pa lahko sodišče predlaga tudi višjo dnevno kazen,'' so dodali. Morebitne tožbe posameznikov in gospodarskih družb seveda niso vštete.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.