1. Pakistan: dežela nogometnih žog
Včasih je bila nogometna žoga narejena iz prašičjega mehurja. Prva nogometa žoga, ki jo je leta 1855 izdelal Charles Goodyear, je bila iz vulkanizirane gume. V naslednjih letih se je začel razvoj nogometnih žog, kot jih poznamo danes.
Najdražja nogometna žoga na svetu je bila izdelana med svetovnim prvenstvom leta 2010. Narejena je bila iz 6620 belih in 2640 črnih diamantov, prodajali pa so jo za vrtoglavih 2,5 milijona ameriških dolarjev.
Nogometne žoge po bolj razumnih cenah pa so danes na voljo praktično povsod. Ste se kdaj spraševali, od kod prihajajo? Največ jih izdelajo v Pakistanu; ocenjuje se, da od tam prihaja kar 75 % vseh proizvedenih nogometnih žog na svetu.

2. Igralci v nekaj tekmah pretečejo maraton
Običajna nogometna tekma traja 90 minut, medtem pa nogometaši pretečejo kar nekaj kilometrov. Ocenjuje se, da igralci v povprečju pretečejo od 5 do 10 milj ali med 8 in 16 kilometrov. Tako v dobrih dveh tekmah in pol lahko pretečejo dolžino, enako maratonu.
3. Kaj pa nogometni klubi?
Tudi nogometnih klubov je danes že veliko. Najstarejši klub je angleški Sheffield FC, ki je nastal leta 1857. Angleži se prav tako ponašajo z največjim številom klubov: imajo jih več kot 5000. Z največjimi klubi pa se lahko pohvali Španija; Real Madrid CF velja za največji nogometni klub na svetu, sledita pa mu FC Barcelona in Manchester United FC.
4. Svet obožuje svetovna prvenstva
Leta 1930 se je v Urugvaju odvijalo prvo svetovno prvenstvo v nogometu. Danes se to zgodi vsake štiri leta, finalne tekme pa veljajo za ene najbolj gledanih na svetu. Navijači spremljajo dogajanje na malih zaslonih, nekateri pa se odločijo tudi za obisk v živo. Letos naj bi cena vstopnic za finalno tekmo svetovnega prvenstva znašala od 200 do 1100 ameriških dolarjev.
Največ zanimanja v zgodovini je vzbudila finalna tekma med Francijo in Hrvaško leta 2018; ogledalo si jo je več kot 517 milijonov ljudi, 1,1 milijarde ljudi pa naj bi pogledalo vsaj del tekme.
Rio de Janeiro pa ima rekord za najbolj obiskano tekmo; leta 1950 je tam na finalni tekmi med Brazilijo in Urugvajem navijalo več kot 170.000 ljudi.

5. Največ zmag pripada Braziliji
Z leti smo na svetovnih prvenstvih dobili številne zmagovalce, nekateri se lahko pohvalijo tudi z večkratno zmago. Brazilija za zdaj kraljuje na lestvici števila zmag; v zgodovini svetovnih prvenstev je zmagala kar 5-krat, sledita ji Nemčija in Italija, ki imata vsaka po štiri zmage.
Čeprav Brazilija velja za eno najboljših držav v nogometu, obstaja država, ki je še ni premagala – Norveška! V skupno štirih tekmah je Norveška dvakrat premagala Brazilijo, dvakrat pa je izid bil neodločen.
6. Najhitreje zadet gol v manj kot treh sekundah
Si predstavljate, da bi se udeležili tekme, na kateri bi bil rezultat 149 : 0? Prav to se je zgodilo na Madagaskarju; igralci so iz protesta vso tekmo streljali na svoj gol, niso se pa branili niti napadov nasprotnikov. Nogometna zveza je po tekmi kaznovala trenerja in tudi nekatere igralce.
Na svetovnem prvenstvu je najhitrejši gol dal Hakan Sukur, ki je Turčiji prinesel točko po zgolj 11 sekundah igre. Sicer pa je bil v igrah zunaj prvenstev gol zadet še hitreje; v eni od škotskih mladinskih iger je igralec Gavin Stokes zadel gol v zgolj 2,1 sekunde.

7. Rekordi rdečih kartonov
Do leta 1881 na nogometnih tekmah ni bilo sodnikov; o rezultatih in prekrških so presojali kar igralci sami. Danes je na tekmah že več sodnikov, ki spremljajo dogajanje, odločajo o točkovanju ter tudi kaznujejo prekrške. Za lažje prekrške igralec dobi rumeni karton, ob hujših prekrških ali večjemu številu prekrškov pa igralec dobi rdeč karton, ki pomeni tudi izključitev iz igre.
Enega najbolj znanih in nasilnih prekrškov je naredil igralec Axel Witsel; tekmeca je namerno pohodil in mu tako brutalno poškodoval gleženj. Zaradi dejanja je sprva dobil prepoved igranja za tri mesece, po pritožbi pa se je njegova kazen zmanjšala na osem tekem. Nogometaš Lee Todd pa slovi po najhitreje prejetem rdečem kartonu; prejel ga je po le dveh sekundah tekme.
Koliko rdečih kartonov je bilo največ podeljenih na eni tekmi? Paragvajski mladinci so zaradi skupinskega pretepa prejeli kar 36 rdečih kartonov. Podobno se je zgodilo tudi v Argentini, kjer je bilo podeljeno enako število kartonov.
Ni nogometa brez kakovostne opreme
Za dobro, udobno, zabavno in varno igro je obvezno, da poskrbite za ustrezno opremo. Zelo pomembni so nogometni čevlji, pa tudi nogometna žoga. Ne pozabite tudi na ustrezna oblačila, za vratarje ali golmane so obvezne tudi golmanske rokavice.
Vse, kar potrebujete, dobite v Hervisovi spletni trgovini. Imajo tudi nogometne kopačke, številne žoge za treninge in tekme ter kakovostna oblačila, ki bodo poskrbela za kar največje udobje.
Preverite celotno ponudbo nogometne opreme >
Naročnik oglasa je Hervis.