Slovenija

355 vojakov v tujini

Ljubljana, 22. 11. 2006 17.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V Iraku bodo leta 2007 štirje slovenski vojaki. V Sudan bo odšel časnik, v Libanon pa 12 vojakov.

Slovenija bo še do konca leta napotila enega častnika v Sudan in 12 vojakov v Libanon. V misijah zveze NATO, Evropske unije in Združenih narodov po svetu po podatkih ministrstva trenutno deluje 355 pripadnikov Slovenske vojske.

Slovenija ostaja v Iraku in v tamkajšnji mirovni misiji bodo tudi v letu 2007 sodelovali štirje slovenski vojaški inštruktorji, je ob predstavitvi dela v preteklem letu poudaril minister za obrambo Karl Erjavec.

Na Kosovu ima Slovenska vojska (SV) trenutno 214 pripadnikov, za prihodnje leto pa načrtujejo še znatno povečanje svoje prisotnosti na tem območju, je napovedal Erjavec. Tako naj bi v drugi polovici februarja tja napotili celoten motorizirani bataljon, ki bo nastanjen v italijanski bazi v Peči. Od marca do septembra 2007 bo po načrtih v mednarodni mirovni operaciji KFOR delovalo do 600 pripadnikov SV.

Minister Erjavec v Afganistanu
Minister Erjavec v Afganistanu FOTO: POP TV
Vrhovni poveljnik sil zveze NATO James Jones je države članice zavezništva ponovno pozval, naj povečajo število pripadnikov svojih vojaških sil v misiji zavezništva v Afganistanu, kjer po njegovih besedah primanjkuje okoli 15 odstotkov vojakov.

V Afganistanu je trenutno 54 pripadnikov SV in Slovenija ne načrtuje povečanje sodelovanja v tej državi. V Libanon pa namerava Slovenija predvidoma prihodnji mesec napotiti 12 vojakov, med njimi tri v poveljniške strukture misije ZN (UNIFIL), dva v vlogi nacionalnega podpornega elementa in sedem v izvidniške enote, je še povedal Erjavec. Strateški partner Slovenije pri tej napotitvi bo Italija, ki zagotavlja polno logistično in ostalo oskrbo.

Poleg tega bo Slovenija po napovedih Erjavca z dvema opazovalcema sodelovala v okviru misije ZN za nadzor premirja med Izraelom in njegovimi sosedami (UNTSO), do konca letošnjega leta pa bo enega častnika poslala kot vojaškega opazovalca v Sudan, medtem ko naj bi mu drugi sledil v prvih treh mesecih prihodnjega leta. Trenutno ima Slovenija dva vojaka tudi v Kongu, ki pa naj bi po napovedih ministra misijo zaključila konec letošnjega leta.

Novembra je bilo na različnih operacijah kriznega odzivanja oziroma na vajah in usposabljanjih skupaj v tujini 1.700 pripadnikov Slovenske vojske, kar je največje število doslej. Samo v operacijah kriznega odzivanja je letos skupno sodelovalo 575 vojakov.

Poleg tega je trenutno v BiH skupaj še 76 pripadnikov SV. Po navedbah ministra je v načrtu postopno zmanjševanje slovenske prisotnosti v tej državi, med drugim se bo konec decembra letos oziroma v začetku januarja umaknila skupina za povezavo iz Mostarja.

Erjavec je še izpostavil, da SV v okviru bojnih skupin EU aktivno sodeluje v pripravah za oblikovanje bojne skupine (EUBS) skupaj z Italijo in Madžarsko. Ta bo oblikovana na osnovi brigade večnacionalnih kopenskih sil in njenih izkušenj. Skupaj bo štela okoli 2.600 pripadnikov, od tega bo v njej sodelovalo do 200 pripadnikov SV (motorizirana četa in ostali elementi), operativna pa bo v drugi polovici leta 2007, je še napovedal.

Na MORS polno zaposleni s kadrovanjem in investicijami

Erjavec ocenjuje, da bodo do konca leta uspeli uresničiti cilj zmanjšanja števila zaposlenih v upravnem delu ministrstva na predvidenih 1525 zaposlenih, uspešno pa da kadrovske načrte uresničujejo tudi v Slovenski vojski, kjer naj bi zastavljeno številko - 7550 zaposlenih - z novimi zaposlitvami dosegli najverjetneje januarja.

Sprejem zakona o izvajanju temeljnih razvojnih programov Slovenske vojske v obdobju 2008 do 2015 ter Vojaške doktrine sta po mnenju ministra Erjavca med najpomembnejšimi nalogami, ki si jih je ministrstvo zadalo za letos in jih tudi uresničilo. Poleg tega je na današnji novinarski konferenci izpostavil še zmanjšanje števila zaposlenih v upravnem delu ministrstva ter preverjanje verodostojnosti dokazil o izobrazbi zaposlenih, pa tudi sodelovanje slovenskih vojakov v misijah NATO.

Zavedajo pa se, da bo popolnjevanje vojaških vrst v prihodnosti najverjetneje problem, je ob tem pristavil načelnik generalštaba SV generalpodpolkovnik Albin Gutman. Dejal je, da nameravajo strategijo pridobivanja in zadrževanja kadrov oblikovati potem, ko bo zaključen projekt profesionalizacije SV. Erjavec je ob tem navedel, da med možnimi rešitvami tega problema na ministrstvu vidijo tudi štipendiranje, nedvomno pa bi bilo treba spremeniti tudi plačni sistem, saj po besedah Erjavca "ta plača ni dovolj atraktivna, da bi privabila več ljudi".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.