V Sloveniji so ugodna tla za razcvet sive ekonomije, saj so pri nas zastopani vsi pojavi, ki jih strokovnjaki pojmujejo kot generatorje tega pojava, je na Dnevih obrti in podjetništva v Portorožu še dejal Sedovnik. Med temi so najpomembnejša davčna politika, plačilna nedisciplina in tog trg dela. Stanje po njegovem poslabšuje veliko število izjem, za katere veljajo posebni pogoji ali so iz sistema obdavčenja izvzeti.
Pereča sektorja sta gradbeništvo in prevozništvo
Zaradi gospodarske krize se bo po mnenju člana uprave SID banke Jožefa Bradeška delež sive ekonomije povečeval, tudi zato, ker lahko zaradi povečanega javnega dolga pričakujemo višje davčne obremenitve. Sicer pa je po njegovem opaziti več nekonvencionalnih plačilnih metod, kot so plačevanje z gotovino, poboti ali neizstavljanje faktur.
Po besedah Bradeška predstavljajo poseben problem verige neplačil, ki jih je opaziti predvsem v gradbeništvu in velikih podjetjih predelovalne industrije. V krizi so bili sicer najmanj prizadeti sektorji z gotovinskim poslovanjem in trgovina na drobno.
Pereča sektorja sta tudi gradbeništvo in prevozništvo, kjer prihaja do izostajanja plačil. Skoraj 90 odstotkov vseh plačil v obrti in malem podjetništvu se po podatkih OZS opravi na odlog. Polovica vseh plačilnih rokov znaša 60 ali več dni, četrtina zamud je daljših od 60 dni.
'Urediti trg dela in plačilno nedisciplino'
Napovedana sprememba zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno je po Sedovnikovih navedbah le eden od potrebnih korakov. "Zadeve je potrebno urediti na trgu dela in področju plačilne discipline. Urediti bo potrebno vrsto drugih zakonov, ki opredeljujejo posebne pogoje ali izjeme, s katerimi pravzaprav legaliziramo sivo ekonomijo," pojasnjuje.
Slovenija po deležu sive ekonomije odstopa od držav članic EU in OECD. Od naših sosed nas prekaša le Hrvaška, kjer znaša obseg sive ekonomije 34 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP). Italija s 23 odstotki in Madžarska s 24 odstotki beležita manj sive ekonomije, z zgolj devetimi odstotki pa predstavlja pozitiven zgled Avstrija.
Sive ekonomije in dela na črno je manj kot pri nas celo v nekaterih državah Srednje in Južne Amerike ter državah, ki so v EU vstopale istočasno z nami, kot sta Češka in Slovaška, pojasnjuje Sedovnik. Delež sive ekonomije v Sloveniji je po mednarodnih podatkih primerljiv z Grčijo, ki je po tej plati sicer najslabša med članicami Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD).
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.