V Sloveniji ne poteka "bela stavka" zdravnikov, kot so v teh dneh poročali številni mediji, v današnjem sporočilu za javnost pojasnjuje ministrstvo za zdravje. Ministrstvo protestira proti takšnemu poročanju, saj je, kot opozarja, neresnično in po nepotrebnem vznemirja državljanke in državljane.
Pravica do priprave na delo, ki mora potekati organizirano znotraj delovnega procesa, je sestavni del delovnega dne zdravnikov in zdravniškega osebja in jim pripada po kolektivni pogodbi, pojasnjuje ministrstvo. Dodaja, da pripravo podpirajo "v smeri, da le ta pripomore k uspešnejšemu delu, predvsem pa h kvalitetnejši in hitrejši obravnavi bolnikov".
Pogajanja še potekajo
Sicer pa pogajanja med vlado in zdravniškim sindikatom Fides ter vlado in sindikati s področja zdravstvene nege nemoteno potekajo naprej, nadaljevala pa se bodo v ponedeljek, v sporočilu za javnost še navaja ministrstvo.
Da gre pri uveljavljanju pravice do enourne priprave na delo za postopek uveljavljanja že obstoječih pravic po kolektivni pogodbi iz leta 1994 in ne za stavko, so za 24ur. com povedali v sindikatu Fides. Dodali so še, da se nezadovoljstvo zdravnikov v Sloveniji hitro povečuje, tako da so zahteve po izostritvi sindikalnega boja vedno glasnejše.
Pogajanja z minisrstvom za zdravje vseskozi potekajo, a vendar se ne premaknejo z mrtve točke. Pravico do enourne priprave na delo so izkoristili kot obliko pritiska. Opozarjajo, da je potrpljenje na tej točki pošlo. Zaenkrat pravico udejanjajo le v bolnišnicah: v Kliničnem centru Ljubljana, v Izoli, Šempetru, Brežicah, Novo mesto itd. Če bi pravico upoštevali v vseh slovenskih bolnišnicah, bi na dan opravili 2200 ur manj. Predvidevajo, da bo v roku 14 dni že prišlo do zastojev in posledično še daljših čakalnih vrst.
Glavni odbor sindikata pa je zato na seji v sredo razpravljal tudi o napovedi stavke in predsedniku Fides dal interne smernice o pogojih za njeno razglasitev. Podrobnosti smernic ostajajo sindikalna tajnost.
Za bolnike manj časa
Kot je znano, se zdravniki za višje plače z vlado pogajajo že od leta 2002, do danes pa se ni zgodilo še nič, zato so se odločili, da bodo uveljavili svojo pravico in bolnikom na dan posvečali eno uro manj svojega časa. To so že v sredo storili zdravniki iz ljubljanskega kliničnega centra in šempetrske bolnišnice, jutri se jim bodo pridružili kolegi iz izolske bolnišnicem, prihodnji teden pa še tisti iz drugih bolnišnic in zdravstvenih domov.
Protest poteka z doslednim uveljavljanjem pravice do enourne (za zdravnike) oz. polurne (za medicinske sestre) individualne priprave na delo (strokovno izobraževanje), ki jo že od leta 1994 omogoča kolektivna pogodba.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.