Po tem ko je civilna inicativa za družino in otrokove pravice na vlado naslovila odprto pismo, v katerem jo poziva, da ne podpre družinskega zakonika in da javnosti predstavi pripombe iz javne razprave, se je odzvalo tudi ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve. Kot navajajo na ministrstvu, predlog "v ničemer ne zmanjšuje pomena tradicionalnih družinskih oblik". S posameznimi ukrepi, kot sta odprava administrativnih ovir in preprostejši postopek za sklenitev zakonske zveze, po njihovem mnenju poskušajo celo spodbujati tradicionalne družinske oblike in jih narediti privlačnejše tudi za mlade.
Na ministrstvu poudarjajo, da ne želijo ustvarjati ali spodbujati nastajanja novih oblik družin, ampak da le sledijo načelu svobodne izbire posameznika in "družbeni realnosti, v kateri različne oblike družin že obstajajo". Otrok je tisti, ki ustvarja družino, in ključni cilj družinskega zakonika je večja korist in zaščita otrok, so prepričani.
Kot pojasnjujejo, bodo o posvojitvah po novem odločala sodišča, ki bodo v vsakem konkretnem primeru tehtala in presojala, kdo je za konkretnega otroka najbolj ustrezen posvojitelj. "Pri tej odločitvi je vedno v ospredju interes otroka," zagotavljajo na ministrstvu.
"Na ministrstvu smo trdno prepričani, da priznanje pravic istospolnih partnerjev pomeni premik v smeri k strpnejši in tolerantnejši družbi kot celoti," so še zapisali na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve.
'Predlog novega zakonika nasprotuje naravi'
Vodja civilne iniciative za družino in otrokove pravice Aleš Primc je za 24ur.com sicer povedal, da so več kot 15.000 podpisov zbrali 'na vse mogoče načine': "Zbirali smo jih v spletni obliki – v obliki internetne peticije, pa tudi po mestih, krajih, vaseh, podjetjih, raznih društvih, skupinah, gibanjih, civilnodružbenih organizacijah ..." Podpisi po njegovih besedah pomenijo nasprotovanje predlogu družinskega zakonika in so namenjeni podpori pravicam otrok.
Po mnenju omenjene iniciative družinska zakonodaja ne izpolnjuje dveh temeljnih pogojev – varovanja koristi otrok in vzpostavljanja pravnega okvira družinskih razmerij, ki bo zagotavljal dolgoročno preživetje družbe. "Otrok ni pravica katerega koli posameznika, ampak je dar, sad ljubezni med možem in ženo. Potrebuje očeta in mater – ima pravico do njiju, kar mu je obenem tudi v največjo korist. Temeljne naloge družine so rojevanje, razvoj in vzgoja otrok. Mož in žena imata za to vse naravne pogoje. Ali jih imajo tudi zveze dveh lezbijk ali dveh homoseksualcev? Ne," so zapisali.
Glavni argument, ki ga predlagatelji zakona navajajo za sprejem novega družinskega zakonika, je odprava diskriminacije istospolnih zvez, menijo. A po mnenju iniciative slednje niso diskriminirane, če nimajo otrok, temveč je taka narava njihove spolne usmerjenosti in njihove zveze. "Otroci v istospolnih zvezah so diskriminirani, ker nimajo enega od staršev, matere ali očeta. Vendar do tega ne prihaja po krivdi zakonodaje, ampak po krivdi enega od staršev ali posvojitelja."
'Neprimerno vedenje in laganje'
V omenjeni iniciativi protestirajo tudi proti izjavam Anje Kopač Mrak, državne sekretarke na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, češ da med pripombami niso prejeli "nikakršnih strokovno utemeljenih predlogov" glede nasprotovanja izenačitvi zakonske zveze in istospolnih zvez ter posvojitvi in oddaji otrok v rejništvo istospolnim zvezam. "Gre za neprimerno vedenje, ki bi ga še najlažje označili z besedo laganje," so zapisali, zato od vlade pričakujejo, da bo od omenjenega ministrstva pridobila vseh več kot 240 pripomb in javnosti omogočila vpogled vanje. Če se bo izkazalo, da je Kopač Mrakova okrnila ugled vlade, pričakujejo, da jo bo ta zamenjala.
V naslednjih dneh odločanje o zakoniku
Kot je znano, so na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve v ponedeljek napovedali, da bodo ta teden vladi v obravnavo poslali predlog družinskega zakonika, ki so ga dopolnili s predlogi iz javne razprave. Ministrstvo ni umaknilo predloga, ki istospolne skupnosti izenačuje z drugimi družinskimi skupnostmi in je razdelil javnost. Zakonik pa prepovedi telesnega kaznovanja otrok dodaja prepoved psihičnega nasilja.
Na Facebooku skupina proti ...
Na Facebooku so ustanovili skupino 'Proti novemu družinskemu zakoniku', v katero se je včlanilo že več kot 5.000 ljudi. "Če bo sprejet novi družinski zakonik, zahtevamo referendum za potrditev njegove legitimitete. Menimo namreč, da homoseksualna skupnost ne more biti enakovredna normalnemu razmerju med moškim in žensko. Še posebej pa nasprotujemo zakoniku zaradi tistega dela, ki homoseksualcem omogoča posvojitev otrok. Otrok za normalen duševni razvoj potrebuje očeta in mater, zato je posvojitev v istospolnih zvezah zanje škodljiva," so zapisali na strani.
In skupina za ...
Prav tako so na omenjenem omrežju ustanovili skupino 'Za vse družine! (Za pravice vseh otrok, za človekove pravice.)', katere pobudnik je aktivist za pravice istospolno usmerjenih Mitja Blažič. "Družinski zakonik bo, ko bo sprejet, tudi otrokom v istospolnih družinah omogočal enako zaščito in enake pravice kot otrokom v heteroseksualnih družinah. Po sprejetju bodo otroci v gejevskih, lezbičnih in transspolnih družinah končno lahko deležni skrbi in varstva obeh staršev, socialnega in biološkega. Družinski zakonik bo istospolnim parom podelil enake pravice kot raznospolnim, s čimer bo izpolnjena tudi zahteva Ustavnega sodišča, ki je parlamentu naložilo odpravo neustavnosti 22. člena ZRIPS," je zapisano na strani skupine, ki ima 4.913 članov.
KOMENTARJI (145)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.