Predstavniki trgovcev in zaposlenih v trgovini so podpisali novo kolektivno pogodbo za dejavnost trgovine. Kolektivna pogodba bo po novem urejala tudi odpiralni čas prodajaln ob nedeljah in praznikih, ki tako poslej ne bo več urejen z zakonom o trgovini. Vlada je spremembe zakona že vložila v obravnavo v državni zbor.
Predstavniki socialnih partnerjev so vsebino kolektivne pogodbe usklajevali v okviru ožje skupine, dokončno pa so jo uskladili v začetku oktobra. Kolektivna pogodba se bo začela uporabljati 1. januarja 2007, razen dela pogodbe, ki se nanaša na poglavje o delovnem času, odmorih, počitkih in dodatkih, ki izhajajo iz razporeditve delovnega časa, ki je za delavca manj ugoden, - ta se začne uporabljati že s 1. novembrom 2006.
"To pomeni, da bodo lahko trgovska podjetja že ob uveljavitvi predvidenih sprememb zakona o trgovini prilagodila obratovalni čas prodajaln," pojasnjujejo v združenju za trgovino. Novela zakona o trgovini, ki jo je vlada v obravnavo v DZ vložila po skrajšanem postopku, bo na novo uredila področje obratovalnega časa prodajaln. Obratovalni čas bo odslej poslovna odločitev posameznega trgovca, vendar mora trgovec pri tem izpolnjevati vse obveznosti, povezane z delom zaposlenih v tej dejavnosti, kot jih opredeljujeta zakon o delovnih razmerjih in danes potrjena kolektivna pogodba dejavnosti trgovine.
Omejitve pri določanju nedeljskih delavcev
Del kolektivne pogodbe, ki ureja delo ob nedeljah in praznikih, so socialni partnerji uskladili že maja. V skladu z doseženim dogovorom mora trgovec pri razporejanju na delo ob nedeljah in praznikih upoštevati predvsem, ali delavec skrbi za otroka, dela ne sme naložiti noseči delavki ali delavcem z bolnimi otroki. Tisti, ki skrbijo za otroke od treh let starosti do vstopa v šolo, lahko delajo do deset nedelj na leto, vsi ostali pa lahko delajo največ dve nedelji na mesec, a ne več kot 26 nedelj v letu. Omejitve sicer ne veljajo za družinske člane delodajalca.
Trgovci in sindikati so se že maja dogovorili tudi za višji dodatek za nedeljsko delo, ki bo ob začetku veljave nove kolektivne pogodbe znašal 100 odstotkov, za delo ob določenih praznikih (1. januar, 1. maj, 1. november, 25. december in velikonočna nedelja) pa 200 odstotkov.
Sindikati zadovoljni
V sindikatu delavcev trgovine pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije so zadovoljni, da sta tokrat oba sindikata, podpisnika pogodbe, tudi sindikat trgovine pri Konfederaciji sindikatov 90, delovala usklajeno, kar je po njihovem mnenju nedvoumno prispevalo k uspešnemu zaključku pogajanj.
NSi proti spremembam
NSi ne bo podprla predlaganih sprememb zakona o trgovini, ker predlagana sprememba izničuje voljo ljudi, ki je bila izglasovana na referendumu. Izid referenduma vsi poznamo, kar pomeni, da bi trgovine ob nedeljah morale biti zaprte. Referendumsko vprašanje se je glasilo, ali ste za to, da bodo trgovine ob nedeljah zaprte, in ne, ali bi trgovke ob nedeljah delale za primerno plačilo. V poslanski skupini NSi se zavzemamo za družinske vrednote, zato želimo, da so matere ob nedeljah v krogu družine, so zapisali v sporočilu za javnost.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.