Študentske in dijaške organizacije v sredo, 19. maja, ob 13. uri pripravljajo množični protest na Prešernovem trgu. Zahtevajo ohranitev štipendij za dijake, študentskega dela in avtonomnega študentskega organiziranja, kakovosten in dostopen študij, primerno namestitev in zadostne štipendije v času študija. Zavzemajo se še za poštene delavske plače, dostojne pokojnine in primerno delo za brezposelne.
Ministrstvo: Študenti in dijaki nič ne izgubljajo
Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve medtem ocenjujejo, da protestni shod proti zakonu o malem delu, ''ki je sicer povsem legitimna oblika izražanja mnenj'', ni potreben. Po njihovih trditvah študentje in dijaki s predlogom zakona o malem delu ''nič ne izgubljajo, pač pa pridobivajo. Pridobivajo več pravic pri opravljanju dela, pridobivajo socialno varnost, pridobivajo formalno priznane delovne izkušnje in predvsem pridobivajo bistveno večji delež sredstev za štipendije. Pridobivajo tudi transparentnost pri razdeljevanju sredstev za različne njihove dejavnosti in programe, saj se bodo delila na podlagi javnih razpisov. Res pa je, da del sredstev izgubljajo študentska organizacija in študentski servisi, ki letno od študentskega dela skupaj prejmejo več kot 30 milijonov evrov.''
Na ministrstvu poudarjajo, da Zakon o malem delu še naprej omogoča delo študentom in dijakom. V enem letu bodo lahko opravili 720 ur oziroma zaslužili do 6.000 evrov bruto, kar je 5.100 evrov neto. Za primerjavo: lani je več kot 80 odstotkov dijakov in študentov s študentskim delom zaslužilo manj kot 4.000 evrov neto, zato se večini zaslužek ne bo znižal. Po mnenju Študentske organizacije gre pri izračunih za zavajanje. ''To ni več zgolj zavajanje, to že meji na laž. Minister Svetlik namreč nenehno trdi, da bodo vsi študent lahko zaslužili potrebnih 4.000 do 6.000 evrov na leto, tako se za več kot 80 odstotkov študentov ne bo nič spremenilo. Osnovni izračun pove, da to ne drži. Pri omejitvi ur na 720 ur letno in povprečni urni postavki 4,5 evra, bo večina študentov lahko zaslužila zgolj 3. 240 evrov letno bruto, oziroma okoli 2.500 evrov neto. Trenutno namreč manj kot 2 odstotka študentov zaslužita potrebnih 8,33 evrov na uro, kar znese obljubljenih 6.000 evrov oziroma 5.100 evrov neto.''
Na ministrstvu dodajajo: ''Protest je nepotreben tudi zato, ker predstavniki študentskih organizacij, in ne ministrstvo oziroma vlada, že od samega začetka priprave zakona zavračajo pogajanja o zakonu.'' Zato jih spet vabijo za pogajalsko mizo, saj po njihovih trditvah študentske organizacije niso pripravljene na dialog. V Študentski organizaciji pa zavračajo navedbe o nepripravljenosti za pogajanja. ''Če nekoga opozoriš, da je zgradil slabe temelje in te ne upošteva, zagotovo ne boš z njim delal streho, na podirajoči se hiši,'' je poudarila njihova predsednica Katja Šoba.
'Protestirajte proti študentskim funkcionarjem'
Ob napovedanih jutrišnjih študentskih demonstracijah v Mladem forumu SD, Mladih liberalnih demokratih in Zares Aktivnih, pozivajo študente in dijake, da če se že odločijo protestirati, naj protestirajo proti aktualnim vodstvenim funkcionarjem študentskih organizacij. Prepričani so, da so študentje in dijaki samo sredstvo za uresničevanje parcialnih interesov oseb, ki vodijo študentske organizacije.
''Problemi prve zaposlitve, štipendiranja, študentskih postelj, visokošolskega izobraževanja, vse to so problemi, katerim smo priča že kar nekaj let. Pa vendarle jih je ŠOS začel izpostavljati šele, ko je v javnost prišel predlog Zakona o malem delu, ki se je dotaknil tudi financiranja študentskih organizacij. Zakaj je temu tako? Ker je študentskim organizacijam vse prevečkrat mar za vse drugo kot pa potrebe študentov samih,'' so zapisali v sporočilu za javnost.
Ko govorimo o štipendijah levi podmladki poudarjajo, da mora biti glavni vir financiranja denar iz javnih sredstev in ne iz dela, ki ga opravljajo študentje. Študij mora biti dostopen vsem, ki so pripravljeni v določenem časovnem okvirju doštudirati.
''Študentje ne bodite sredstvo za uresničevanje interesa vodstva študentskih organizacij,'' tako levi podmladki pozivajo pred jutrišnjim protestom.
Dijaki bodo opravičeni od pouka
Kljub številnim odprtim dilemam protest jutri bo. Ob 11.30 se bodo zbrali na zbirnih mestih, na Kardeljevi ploščadi, v Mestnem logu, v Rožni dolini, na Topniški in pri Filozofski fakulteti, nato pa skupaj odšli na Prešernov trg. Od 13. do 15. ure bo tam program, nato pa se bodo po Čopovi ulici in Slovenski cesti odpravili pred državni zbor na Šubičevi ulici, kjer bodo do 17. ure.
Pričakujejo okoli 10.000 udeležencev, ki se bodo v Ljubljano pripeljali z vseh koncev Slovenije. Organiziran je avtobusni prevoz iz različnih mest, ki bo za udeležence brezplačen. Stroški prevoza se delijo med študentske klube in organizacije. Dijaki, ki se bodo udeležili protesta, bodo lahko upravičeno izostali od pouka.
Za varnost bo poskrbljeno
Organizatorji so poskrbeli za varnostno službo, natančno informiranje policistov ter vseh državnih organov o poteku in obsegu demonstracij ter za prisotnost večjega števila predstavnikov organizatorja med udeleženci. Naloga policistov pa bo varovanje ljudi in premoženja, vzdrževanje javnega reda in miru, preprečevanje in obravnavanje kaznivih dejanj ter zagotavljanje varnosti v prometu.
Od 14.30 do 15.30 bo namreč zaprta Slovenska cesta od Ajdovščine do Šubičeve ulice. Promet s severne strani bodo preusmerili na Gosposvedsko cesto, z južne strani na križišču Slovenske in Aškerčeve pa bo mogoče priti le do Erjavčeve ceste. Od 15. do 17. ure bo zapora na Šubičevi med Slovensko cesto in uvozu v garažno hišo pri Trgu republike. Med zaporo bo moč parkirati v garažni hiši. Avtobusi LPP številka 1, 2, 3, 6, 9, 11, 14, 19, 20, 23 in 27 bodo vozili po spremenjenih trasah.
'Bodite trezni!'
Pred sredinimi študentskimi demonstracijami in petkovo maturantsko četvorko številne organizacije pozivajo k neuporabi alkohola med mladimi. Tržni inšpektorat pa ob tej priložnosti vse trgovce opozarja na dosledno upoštevanje določil zakona o omejevanju porabe alkohola in naj alkoholnih pijač ne prodajajo mladoletnim ali vinjenim. Napovedujejo poostritev nadzora nad nedovoljeno prodajo alkoholnih pijač v prodajalnah. V primeru kršitev bodo ukrepali. Za pravno osebo je sicer zagrožena globa v višini 2086,46 evra, za odgovorno osebo pravne osebe 417,29 evra, za samostojnega podjetnika posameznika pa 1043,23 evra.
V Študentski organizaciji Slovenije in Dijaški organizaciji Slovenije so prav tako pozvali vse udeležence dijaško-študentskih demonstracij, naj se vzdržijo pitja alkoholnih pijač pred in med demonstracijami. Na pobudo urada predsednika republike Danila Türka in ministrstva za zdravje so tudi nekatere nevladne organizacije, ki se ukvarjajo s področjem alkoholne problematike, pripravile številne preventivne aktivnosti in tudi poseben poziv maturantom in maturantkam, da se letos na ta dan popolnoma odrečejo alkoholu in drugim drogam. Podobno dijake pred maturantsko parado pozivajo tudi na Plesni zvezi Slovenije ter v plesni šoli Plesni val.
KOMENTARJI (481)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.