Na današnjem glasovanju o noveli Zakona o nalezljivih boleznih v DS je 18 svetnikov glasovalo za veto, 13 pa proti. Državni zbor bo moral tako o noveli ponovno odločati, poslanci pa jo bodo morali podpreti z najmanj 46 glasovi.
Minuli teden je DZ novelo sprejel s 44 glasovi za in 42 proti. V poslanski razpravi tako na seji pristojnega parlamentarnega odbora kot na seji DZ je bilo iz opozicijskih vrst slišati več opozoril o preširokih pooblastilih vlade pri sprejemanju ukrepov za obvladovanje širjenja nalezljivih boleznih, ki bi jih prinesla novela.
Podobno je del državnih svetnikov izpostavil tudi danes in ocenil, da je poslancem treba dati možnost za ponovni premislek, razpravo ter priložnost za oblikovanje boljše rešitev za uresničitev odločbe ustavnega sodišča.
Kot je dejal državni svetnik Tomaž Horvat, si kot skrbna družba ne smemo dovoliti, da bi katerikoli vladi pustili preveč manevrskega prostora za upravljanje z našim zdravjem, svobodo in življenji. Tudi državni svetnik Branimir Štrukelj je opozoril na nedorečenost določb, prav tako si je po njegovi oceni treba vzeti nekaj več časa za premislek in ne hiteti z ožanjem temeljnih pravic.
Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Alenka Forte je pojasnila, da je zakon pripravljal "cvet slovenske stroke za področje nalezljivih bolezni". "Ko govorimo o omejitvah, moramo vedno imeti v mislih tudi pravice drugih do življenja in zdravja," je dejala in dodala, da je bila namera ministrstva za zdravje ob pripravi novele ravno to.
Pravna ureditev naj bi bila po pričakovanjih vlade uporabna tako ob pojavu že znanih nalezljivih bolezni kot tudi ob pojavu do zdaj neznanih in strokovno še neraziskanih nalezljivih bolezni.
Državni svetnik Boris Popović se je zavzel za izglasovanje veta. Po njegovem mnenju je zakon nepremišljen in sramoten. "Upam, da nama bo s somišljeniki in modrostjo Državnega sveta, svetnic in svetnikov uspelo ustaviti ta nadvse sporni zakon že na izredni seji DS in da referendum ne bo več nujno potreben." Po njegovem mnenju bi bil referendum slab izhod iz situacije, saj bi še dodatno poglobil nesoglasja in napetosti med političnimi poli. Ob tem je izrazil upanje na razsodno in nepolitično obarvano odločitev DS.
V pravni mreži za varstvo demokracije so sicer že pred dnevi opozorili na številne pomanjkljivosti zakona. Zakon po njihovi oceni ne predstavlja dovolj določne zakonske podlage, ki bi varovala pred arbitrarnim poseganjem izvršilne oblasti v človekove pravice in temeljne svoboščine. Vlada ima tudi po novem predlogu široko polje proste presoje pri odločanju o ukrepih, opozarjajo in dodajajo, da je zakon, ki je bil sprejet brez javne razprave, pomensko zelo odprt.
"Problematično je tudi, da zakon ne zagotavlja mehanizmov za strokovno neodvisnost presoje. Nikjer ni določeno, v kakšnem odnosu do vlade so predstavniki stroke, ki pripravljajo poročila. Ravno tako ni določeno, za strokovnjake katerih strok gre." Kot poudarjajo, se predlog zakona predvsem osredotoča na vprašanje zakonitosti, premalo pozornosti pa namenja načelu sorazmernosti posegov v človekove pravice.
Sporna je tudi možnost popolne prepovedi shodov, "ki onemogoča javno kritiko, s prepovedmi in kaznovanjem pa se ustvarja zastraševalni učinek". Ob tem poudarjajo, da bi vlada lahko omejevala javno kritiko in onemogočala participacijo, skozi katero bi ljudje lahko izražali politična stališča. "Menimo, da bi morala oblast celoten čas epidemije aktivno iskati za javno zdravje varne načine, po katerih bi se lahko posamezniki mirno zbirali z namenom izražanja političnih stališč, ne pa teh druženj prepovedovati." Zavzeli so se tudi za vzpostavitev hitrejše in učinkovitejše sonde kontrole ukrepov izvršilne veje oblasti.
Državni svetniki so danes glasovali tudi o odložilnem vetu na zakon o nujnih ukrepih na področju zdravstva in o vetu na novi interventni zakon za turizem in povezane panoge. Državni svet ni izglasoval odložilnega veta na novi interventni zakon in je tako odprl pot hitrejši uveljavitvi dodatnih ukrepov za blažitev posledic epidemije covida-19, vrednih 243,5 milijonov evrov. Svetniki so se strinjali, da je pomembna čimprejšnja uveljavitev zakona. Proti vetu jih je danes glasovalo 21, za je bil le eden.
Veto - pričakovano - ni bil izglasovan tudi na Zakon o nujnih ukrepih na področju zdravstva. 10 svetnikov je glasovalo za, 19 proti pa proti vetu.
KOMENTARJI (2211)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.