Direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) Tjaša Žohar Čretnik je na dopoldanski novinarski konferenci povedala, da so v soboto prevzeli donacijo testnih kompletov, namenjenih odkrivanju sprememb v dednem zapisu virusa SARS, ki lahko pomenijo, da gre za t. i. angleški sev. Donacija slovaške vlade je zadoščala za izvedbo 1200 testov.
Testni kompleti so bili v nedeljo razdeljeni na šest lokacij NLZOH, in sicer v Maribor, Celje, Ljubljano, Kranj, Novo mesto, Koper in laboratorij inštituta za mikrobiologijo in monologijo medicinske fakultete v Ljubljani. Do ponedeljka popoldne so v vseh laboratorijih skupaj testirali 877 vzorcev in pri 16 vzorcih dobili pozitiven rezultat.
Osem pozitivnih rezultatov je pridobil njihov laboratorij v Ljubljani, štiri inštitut za mikrobiologijo in imunologijo, dva so zabeležili v Novem mestu, po enega pa v Mariboru in Kranju. Med 16 pozitivnimi vzorci je bil prvi sprejet v laboratorij v Mariboru 11. januarja, odvzet pa je bil v Murski Soboti. Naslednja dva pozitivna sta bila sprejeta 16. januarja, in sicer je bil eden zabeležen v Ljubljani, drugi na Gorenjskem.
Kot je pojasnila Žohar Čretnikova, na podlagi teh rezultatov ni mogoče sklepati, ali so pacienti, ki jim pripadajo ti pozitivni vzorci, med seboj epidemiološko povezani, saj ne razpolagajo z njihovimi epidemiološkimi podatki. Zaenkrat pa po njenih besedah kaže, da se ta različica virusa ni zelo razširila, glede na razporejenost po Sloveniji pa je bilo vnosov očitno več.
Ob tem je poudarila, da s testom delajo šele dobrih 72 ur in da bodo bodo pozitivne rezultate še potrjevali s sekvenciranjem. Izvedli bodo sekvenciranje celotnega genoma, da bi potrdili prisotnost vseh genetskih sprememb, ki so značilne za angleško različico virusa. Uporabljeni slovaški test je po njenih besedah neke vrste presejalni test, o potrjenih primerih pa bo mogoče govorili šele po rezultatih sekvenciranja. Da pridejo do njih, običajno lahko traja od enega tedna do 14 dni.
Pri tem je pojasnila, da so se dogovorili, da s presejanjem desetih odstotkov vzorcev, pozitivnih na novi koronavirus, nadaljujejo vsaj še kakšen mesec, zato si prizadevajo izbrati test, s katerim bodo delali naprej.
Glede na to, da je uvajanje novih testov precej zahtevna naloga in si ne želijo prekinitve v testiranju, po njenih besedah menijo, da bi v prvi fazi poskusili nadaljevati s slovaškim testom. V tem času pa bodo skozi sekvenciranje ugotovili, ali res deluje tako dobro, kot navaja proizvajalec. Hkrati pa raziskujejo trg glede razpoložljivosti drugih podobnih testov. Kot je dodala, pa se ti testi šele sedaj zares pojavljajo na trgu.
Epidemiologinja Čakš Jagrova: Delež obolelih v domovih za starejše ostaja nizek
V torek so sicer opravili 5418 PCR-testov, pozitivnih je bilo 1430 oziroma 26,4 odstotka. Poleg tega so opravili še 10.528 hitrih testov, 420 je bilo pozitivnih oziroma štiri odstotke. Umrlo je 19 oseb. Podatki kažejo, da se epidemiološke razmere slabšajo v večini regij.
Delež obolelih med stanovalci domov za starejše ostaja nizko, povečuje pa se delež obolelih med splošno populacijo. S porastom okužb se sooča goriška regija, je na današnji novinarski konferenci povedala namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitut za javno zdravje (NIJZ) Nuška Čakš Jager.
Po oceni NIJZ je v državi 17.824 aktivnih primerov okužbe. Povprečje potrjenih okužb v zadnjih 14 dneh znaša 841, v zadnjih sedmih dneh pa 1245, kažejo podatki, predstavljeni na vladni novinarski konferenci.
Povprečje potrjenih okužb na 100.000 prebivalcev pa v zadnjih sedmih dneh znaša 59,3. Najvišje sedemdnevno povprečje okužb na 100.000 prebivalcev ima goriška regija, kjer so zabeležili 85 okužb na 100.000 prebivalcev. Poleg goriške se v črno fazo sproščanja ukrepov uvrščajo še posavska (81,8), jugovzhodna (73,8), zasavska (72,5), obalno-kraška (68,9) in pomurska (64,7). Ta pogoj za oranžno fazo pa izpolnjuje koroška regija, kjer so zabeležili 37,5 primerov.
Po viru okužbe še vedno vodi delovno mesto, v zadnjem tednu se je na delovnem mestu okužilo 18,2 odstotka bolnikov. Na zasebnih druženjih se je najverjetneje okužilo 7,82 odstotka, v domovih za starejše in socialno-varstvenih zavodih 2,47 odstotka, v bolnišnicah 1,79 odstotka in v trgovinah 1,42 odstotka. Še zmeraj pa velik del okuženih v pogovoru z epidemiologom ne zna povedati, kjer se je najverjetneje okužil. Takšnih je kar 33,13 odstotka.
V svetu je bilo sicer potrjenih več kot 94 milijonov potrjenih okužb s koronavirusom, umrlo je več kot dva milijona ljudi.
Od 31. decembra do konca drugega tedna januarja je bilo v Evropski uniji in Evropskem gospodarskem prostoru prijavljenih več kot 17,9 milijonov okužb z novim koronavirusom in 425.618 smrti.
Število potrjenih primerov se je v drugem tednu januarja v primerjavi s prvim zmanjšalo v Luksemburgu, Cipru, na Hrvaškem, Danskem, Finskem, Švedskem, v Liechtensteinu in Litvi. V ostalih evropskih državah pa se število primerov povečuje. V povprečju v državah Evropske unije beležijo 28,9 odstotno povečanje potrjenih okužb. V Sloveniji je bilo v tem obdobju število 31,6-odstotno povečanje potrjenih okužb.
Čakš Jagrova je prebivalce znova pozvala, naj pokličejo zdravnika in opravijo PCR test, če imajo simptome. "Oboleli so kužni že dva dni pred nastopom prvih simptomov. Če imate simptome, ne hodite na hitre teste," je dejala. Pozvala je tudi k upoštevanju ukrepov, nošenju mask, higieni rok in prezračevanju prostorov. Ti ukrepi pomagajo tako pri preprečevanju širjenja izvornega virusa kot tudi angleške variante virusa.
Pojasnila je, da je pri angleški varianti virusa opažena večja prenosljivost virusa, ni pa znakov, da povzroča resnejše bolezensko stanje. A zaradi večje prenosljivost povzroča večjo obremenitev bolnišnic. Epidemiološko ukrepanje je pri bolnikih enako ne glede na varianto virusa. Dodatna epidemiološka obravnava se pri posameznikih z angleško varianto ne izvede.
V EU so sicer do 21. januarja zabeležili 1300 primerov angleške variante novega koronavirusa v 23 državah.
KOMENTARJI (826)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.