Poleg enajstih potrjenih okuženih stanovalcev v DUNG so bili danes še štirje pozitivni na hitrem testu. Vodstvo doma je že v torek obveščalo o novih okužbah v domu in sporočili so, da so "prisiljeni omejiti obiske". Med okuženimi so cepljeni ter cepljeni in preboleli. Omikron ne izbira in na Institutu Jožef Stefan napovedujejo, da bomo vrh okužb dosegli že v drugi polovici januarja. V domovih za starejše, zdravstvu, šolstvu in drugod obstaja bojazen, da bodo le težko zagotovili nemoteno delo.
V DUNG pravijo, da bi lahko bilo virov okužbe več, saj so tudi stanovalci med prazniki odhajali domov, na obisk. Za zdaj pa je potek bolezni pri vseh zelo blag. To je največji izbruh okužb v domu v Novi Gorici, odkar so se stanovalci lahko cepili. Zaradi covida manjkajo tudi štirje zaposleni, so pojasnili.
V sredo zabeležili 3829 dnevnih okužb z novim koronavirusom
Število okuženih je bilo v sredo v Sloveniji nekoliko nižje, potem ko so pristojni v torek prvič po novembru zabeležili več kot 4000 dnevnih okužb. Ob 10.083 testih PCR in 90.327 hitrih antigenskih testih, ki jih nato potrjujejo z zanesljivejšim testiranjem PCR, so zabeležili 3829 novih okužb z novim koronavirusom. V primerjavi s prejšnjo sredo, ko je bil delež pozitivnih testov 33,4-odstoten, so potrdili 2125 okužb več. Prejšnjo sredo so sicer opravili 4976 PCR-testov manj. V primerjavi s torkom pa je bilo potrjenih 239 okužb manj.
Vladni podatki razkrivajo, da se zaradi okužbe z novim koronavirusom v bolnišnicah zdravi 550 oseb, najmlajša je stara 22 let, na intenzivnem oddelku pa se zdravi 161 covidnih bolnikov. Umrlo je še pet oseb.
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev v zadnjih dveh tednih znaša 1213, povprečje zadnjega tedna pa je 2361. Po njihovi oceni imamo trenutno v državi 25.752 aktivnih primerov okužbe.
S prvim odmerkom cepiva se je medtem do zdaj cepilo 1.251.985 oz. 59 odstotkov prebivalcev Slovenije, polno cepljenih pa je 1.193.012 oseb oz. 57 odstotkov ljudi. Poživitveni odmerek je do zdaj prejelo 485.630 oseb.
V zadnjem obdobju sekvenciranja dokazali prisotnost omikrona in delte, bete in game ni
V sodelovanju s KISLD UKC Ljubljana so v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) od 1. januarja do 24. decembra lani s sekvenciranjem zaporedij celotnih genomov analizirali 25.121 vzorcev. Od tega je bilo 5828 genomov sekvenciranih v sodelovanju z Evropskim centrom za preprečevanje in obvladovanje bolezni.
V zadnjem tednu (med 18. in 24. decembrom) so medtem uspešno sekvencirali genomska zaporedja 667 vzorcev. Med vzorci iz sheme A so ob tem dokazali dve različici novega koronavirusa – delto in omikron. Ta sicer na podlagi te sheme iz rednega sekvenciranja ni reprezentativen, saj sumljive vzorce zelo dobro zazna presejalno testiranje PCR in jih je tako večina nato vključenih v potrjevanje z izrednim sekvenciranjem.
"Preostalih dveh različic, bete in game, v zadnjem obdobju sekvenciranja nismo potrdili," so sporočili iz NLZOH.
Med 24.633 vzorci iz leta 2021 so v NLZOH zaznali 149 različic virusa SARS-CoV-2, vključno s podlinijami različic delta in alfa: "Različico alfa smo zaznali v 5122 vzorcih, obe različici, beto in gamo, smo do zdaj potrdili pri šestih osebah, delto pri 14.614 osebah, omikron pa pri 301 osebi." Tri primere različice beta so potrdili v gorenjski regiji, tri pa v podravski.
V NLZOH in na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo (IMI) so s sekvenciranjem sicer do zdaj potrdili skupno 596 primerov različice omikron. Na presejalnem PCR-testiranju je bilo samo v NLZOH 2451 pozitivnih primerov, povprečna starost teh oseb pa je 35,8 leta.
"Skupaj z IMI smo do sedaj v Sloveniji potrdili 26.198 primerov različice delta in enajst primerov različice delta+, 596 primerov različice omikron, 29 primerov različice beta in devet primerov različice gama. Različico eta smo potrdili v 48 primerih, različico jota v sedmih primerih in različico B.1.1.318 v 20 primerih," so še navedli.
V karanteni 125 oddelkov v osnovnih in srednjih šolah
Po podatkih ministrstva za izobraževanje, znanost in šport je bilo v sredo v osnovnih šolah v karanteni 60 oddelkov, v srednjih šolah pa 65 oddelkov. Na ministrstvu pričakujejo, da se bodo razmere zaradi preteklih praznikov zaostrile, a zapiranje šol naj ne bi bil sistemski ukrep.
V šolah se že tretje leto trajanja epidemije covida-19 ukvarjajo s tem, kako primerno organizirati izvajanje pouka. Ob upoštevanju vseh ukrepov in zahtev povzročajo veliko težav karantene. Pred božično-novoletnimi prazniki, 23. decembra, je bilo namreč v osnovnem šolstvu kar 372 oddelkov v karanteni, v srednjem pa 52 oddelkov, so sporočili z ministrstva. Tudi na ministrstvu se pripravljajo na to, da se bodo razmere zaostrile in da bodo imele šole veliko dela zaradi večje obolevnosti in karanten. Po besedah ministrice Simone Kustec se tega na ministrstvu zavedajo. Po njenem zagotovilu bodo v stiku s šolami in skupaj bodo iskali načine, kako organizirati delo.
KOMENTARJI (851)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.