V Sloveniji so v sredo ob opravljenih 2.899 testiranjih potrdili 175 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je tako znašal 6,04 odstotka. Umrla sta dva bolnika s covidom-19. V bolnišnici se jih je zdravilo 86, od tega jih je 15 potrebovalo intenzivno nego. Iz bolnišnice so odpustili 15 bolnikov, je vlada sporočila na Twitterju.
Dnevni rekord potrjenih okužb je bil v Sloveniji sicer zabeležen v torek, ko so bile potrjene 203 okužbe z novim koronavirusom. Po podatkih Sledilnika Covid-19 je bilo v sredo skupaj v državi 1.807 aktivnih primerov okužbe z novim koronavirusom. Doslej so okužbo potrdili pri 5.865 osebah. Skupno pa je umrlo 152 bolnikov s covidom-19.
Sicer pa so v sredo največ okužb potrdili v starostni skupini od 35 do 44 let, in sicer 41. Dve manj sta bili potrjeni v starostni skupini od 45 do 54 let. Med starimi od 25 do 34 let je bilo zabeleženih 29 okužb, v skupini od 55 do 64 let pa 21. V starostni skupni od 15 do 24 let so odkrili 15 novih okužb, tri manj v starostni skupini od 65 do 74 let. Po pet okužb je bilo v starostnih skupinah od 75 do 84 let in od 5 do 14 let ter osem pri starejših od 85 let.
Tudi v sredo je bilo največ okužb, 20, v Ljubljani, sicer pa ostajajo okužbe precej razpršene po državi.
Po zadnjih podatkih sledilnika je med 15 bolniki s covidom-19, ki potrebujejo intenzivno nego, deset takih, ki so na ventilatorju.
V UKC Ljubljana bodo vzpostavili 'sivo cono'

Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana se loteva preurejanja objekta nekdanjega zavoda za varstvo pri delu nasproti Pediatrične klinike v t. i. sivo cono za obravnavo bolnikov s covid-19. Objavljen je javni razpis za gradbena in obrtniška dela, objekt bi lahko bil nared še pred koncem leta.
Siva cona v pritličju objekta ob Bohoričevi ulici bo namenjena obravnavi bolnikov, ki imajo poleg akutne bolezni še sum na covid-19, so pojasnili v UKC Ljubljana. V pritlični etaži bo devet izolirnih bolniških sob z lastnimi toaletnimi prostori in štiri bolniške izolirne sobe s stalnim nadzorom, namenjene bolnikom, ki so v nekoliko slabšem zdravstvenem stanju.
Poleg izolirnih bolniških sob bodo urejeni vsi dodatni prostori, na primer za preoblačenje zaposlenih v osebno varovalno opremo, čisti in umazani prostori ter prostori za osebje. Bolniki bodo v sivi coni nameščeni od nekaj ur do enega dneva, odvisno od časa, potrebnega za rezultate testiranja na okužbo z novim koronavirusom in drugih preiskav, potrebnih za opredelitev akutne bolezni. Po znanih rezultatih testiranja bodo bolnike ustrezno premestili v nadaljnjo bolnišnično obravnavo.
Kot so pojasnili v UKC Ljubljana, bo objekt namenjen pretežno enodnevni bolnišnici. V drugi fazi obnove nameravajo v zgornjih etažah urediti tudi prostore za dnevno bolnišnično obravnavo hematoloških bolnikov in bolnikov po transplantaciji, ki so že dlje časa brez primernih prostorov. V teh prostorih so predvideni tudi ambulante ter prostori, kjer bodo lahko bolnikom aplicirali kemoterapije in podobno.
Za dostop v zgornje etaže bo z zunanje strani objekta urejeno ločeno stopnišče in ločeno dvigalo. Dostop v sivo cono v pritličju objekta pa bo urejen neposredno prek urgence v pritličju glavnega objekta UKC Ljubljana.
Nov namen bodo dobili tudi kletni prostori objekta. Tam bodo uredili ambulante za dežurno službo Zdravstvenega doma Ljubljana. Ta trenutno deluje v sklopu splošne nujne medicinske pomoči v prostorih urgence UKC Ljubljana, vendar zdajšnji prostori ne zadoščajo za ustrezno obravnavo bolnikov v času povečanega števila respiratornih okužb, so pojasnili.
Prostori v pritličju objekta bodo po pojasnilih UKC Ljubljana v prvi fazi namenjeni vsem urgentnim oddelkom. Pozneje pa bodo namenjeni sprejemom bolnikov z urgence, za katere ni mogoče takoj zagotoviti prostora na drugih bolniških oddelkih. S tem bi rešili težave s prostorom za nameščanje bolnikov s sumom na nalezljive bolezni, bolnikov, ki so kolonizirani z odpornimi bakterijami oz. za nameščanje bolnikov, ki še čakajo na napotitev na specializirane oddelke, v primerne prostore.
V največjem domu starostnikov v tem tednu odkrili le tri nove okužbe
- V zadnjem tednu dni so v mariborskem Domu Danice Vogrinec opravili skupno 340 testiranj na okužbo covid-19 ter pri tem potrdili dve novi okužbi pri stanovalcih in eno novo okužbo pri zaposlenih. Po ocenah direktorja Marka Slaviča je to nov dokaz, da so v tem domu za starostnike uspeli zajeziti širjenje tega virusa.
"Ob uspehu pri omejevanju širjenja epidemije, ki je posledica vseh sprejetih ukrepov in enormnega truda in naporov zaposlenih sodelavcev, se vsem stanovalcem in svojcem iskreno zahvaljujemo za vso podporo in dobre misli, ki smo jih iz vseh koncev prejemali v zadnjem obdobju," je v današnjem sporočilu za javnost zapisal Slavič.

"Verjamemo, da bodo naša skupna prizadevanja kmalu pripeljala do trenutka, ko bomo ponovno zaživeli dostojanstveno življenje, ki si ga zaslužimo tako stanovalci kot tudi zaposleni," je dodal.
Okužbe z novim koronavirusom v Domu Danice Vogrinec Maribor so se pojavile na začetku septembra v enoti na Taboru, kjer biva okoli 200 starostnikov. V naslednjih dneh je število potrjeno okuženih skokovito raslo, zadnja dva tedna pa se položaj umirja.
V rdeči coni doma je trenutno skupno 37 stanovalcev z novim koronavirusom, eden stanovalec pa se zdravi v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor. Pet stanovalcev s covidom-19 je umrlo. V domu ponovno poudarjajo, da je bila povprečna umrljivost v zadnjih petih letih od januarja do septembra 50,4, medtem ko je v enakem obdobju letos umrlo 48 oseb.
Naraslo število okuženih v Centru za usposabljanje, delo in varstvo in ZD Ravne na Koroškem
Število okuženih v Centru za usposabljanje, delo in varstvo Črna na Koroškem je še nekoliko naraslo. Skupno so doslej okužbo potrdili pri 58 uporabnikih in 21 zaposlenih. V sredo in danes so odvzeli več kot 200 kontrolnih brisov. "Pričakujemo še rezultate za približno tretjino odvzetih brisov, med dosedanjimi rezultati pa je večina bila na srečo negativnih in upamo, da se bodo razmere počasi umirile," je za STA popoldne dejala direktorica CUDV Črna Dalja Pečovnik. Ob tem je opozorila, da se sicer številke stalno spreminja.
Rdečo cono za okužene so uredili v Centru šolskih in obšolskih dejavnosti Peca nad Mežico, kjer so zmogljivosti za zdaj zapolnili, tako da urejajo tudi novo rdečo cono v centralni stavbi CUDV v Črni. Večina okuženih uporabnikov ima sicer blage znake okužbe ali jih sploh nima, trije uporabniki pa ostajajo na zdravljenju v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana.
Razmere so se v zadnjem tednu zaostrile tudi v ZD Ravne na Koroškem, kjer so doslej, brez morebitnih današnjih sprememb podatkov, potrdili skupno deset okužb pri zaposlenih v patronažni službi in psihohigienskem dispanzerju, izdanih pa je bilo prek 20 karanten, je za STA povedal direktor ZD Ravne Stanislav Pušnik.
Kljub temu za zdaj še lahko izvajajo vse dejavnosti na vseh štirih lokacijah v Mežiški dolini. Glede na to, da se prvi zaposleni iz karantene vračajo že v petek, direktor upa, da bodo lahko tudi v prihodnje zagotovili ustrezno zdravstveno varstvo.
Je pa ZD Ravne v zvezi s tem danes na svoji spletni strani objavil obvestilo, da bodo v naslednjih dneh dejavnost prilagodili trenutni kadrovski situaciji, zavarovanci pa bodo o načinu dela obveščeni v svojih ambulantah in na spletni strani.
KOMENTARJI (413)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.