V ponedeljek je bilo opravljenih 4024 PCR-testov in 44.775 hitrih antigenskih testov. Delež pozitivnih PCR-testov je znašal 22,2 odstotka.
Hospitaliziranih je 584 bolniko s covidom-19, od tega jih 143 potrebuje intezivno nego. Iz bolnišnic so odpustili 74 pacientov, štiri osebe so umrle.
V državi je aktivno okuženih manj kot 10.000 ljudi, in sicer 9675. Sedemdnevno povprečje se je zvišalo na 675.
Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 so v Sloveniji do zdaj cepili 430.938 ljudi, z drugim odmerkom pa 216.820. Proizvajalci so do 4. maja Sloveniji dobavili 860.010 odmerkov cepiv, porabili smo jih 647.758.
Na novinarski konferenci o aktualnih razmerah sta sodelovali namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni v NIJZ Nuška Čakš Jager in vodja programa zdravstvene nege in koordinatorica cepljenja v cepilnem centru ZD Celje Doroteja Štruc.
Kot je pojasnila Čakš Jagerjeva, je v tednu med 19. in 25. aprilom največje število primerov beležila Indija. Po številu novih primerov so sledile ZDA, Brazilija, Turčija in Francija, vendar z upadom v primerjavi s prejšnjimi obdobji. V evropskih državah se trend že tri tedne zmanjšuje, najvišjo 14-incidenco beležijo na Hrvaškem, Cipru, Nemčiji, Latviji in Litvi.
V Sloveniji se delež pozitivnih testov v zadnjih tednov bistveno ne spreminja, najverjetnejša lokacija okužbe pa še vedno ostaja skupno gospodinjstvo oziroma družina. Največ okužb NIJZ beleži v starostnih skupinah 15 do 24 let in 35 do 44 let. Število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev Slovenije v zadnjih 14 dneh znaša 457, torej smo rahlo nad evropskim povprečjem.
S cepljenjem starostnikov smo storili veliko, meni Čakš Jagerjeva, ki poudarja, da okužb v domovih za starejše skorajda ni več. Vpliv cepljenja se pozna tudi pri zaposlenih vzgoji in izobraževanju, je dodala. Ob tem je državljane pozvala k upoštevanju splošnih epidemioloških ukrepov, kot je nošnja mask, razkuževanje rok in higiena kašlja. Ti bodo ostali v veljavi, dokler ne bomo dosegli zadostne precepljenosti.
Nedavni izbruhi v treh domovih za starejše so izzveneli, v zadnjem tednu so v domovih zabeležili štiri primere okužb, vsako v drugem domu. Tudi sicer so v domovih redki, ki so bili okuženi v zadnjem času, tudi kazali simptome.
V ZD Celje so zdaj cepili 15.625 oseb
Koordinatorica cepljenja v cepilnem centru ZD Celje Doroteja Štruc je medtem pojasnila, da je brezplačno cepljenje občanom na voljo vsak delovnik v športni dvorani Golovec. V povprečju trenutno cepijo med 600 in 700 oseb dnevno. Občane na cepljenje vabijo s SMS-sporočilom, v katerem so navedeni čas in lokacija cepljenja ter ime cepiva.
Vsi, ki so zainteresirani za cepljenje, se lahko prijavijo na spletni strani zdravstvenega doma s posebnim obrazcem. Prijavo nato sprejme cepilni center, ki osebo razvrsti v čakalno vrsto. Glede aplikacije, ki jo za prijavo na cepljenje pripravljajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje in ministrstvu za zdravje, pa je Štručeva dejala, da imajo torej svoj program, ki ustreza njihovemu delu in zelo dobro deluje. Glede aplikacije, ki jo pripravljajo na državni ravni, sama podatkov nima.
V ZD Celje trenutno cepijo s cepivi Pfizerja, Moderne in AstraZenece, prihodnji teden pa bodo prejeli tudi cepivo Janssen. Do zdaj je prvi odmerek cepiva prejelo 9065 oseb, drugi odmerek pa 6200. Ta teden so pričeli s cepljenjem oseb, starejših od 50 let in mlajših kroničnih bolnikov ter zaposlenih v kritični infrastrukturi.
V prihodnjih dneh so napovedane večje dobave cepiva, zato v ZD Celje pričakujejo, da bodo dnevno cepili enkrat več oseb kot sedaj. Po podatkih NIJZ je v občini Celje prvi odmerek cepiva proti covidu-19 do zdaj prejelo 19 odstotkov prebivalcev, drugi odmerek pa 10,6 odstotka.
KOMENTARJI (409)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.