Podatki za včerajšnji dan razkrivajo naraščanje števila okužb. V ponedeljek so namreč potrdili 4935 okužb z novim koronavirusom, kar pomeni 733 okužb več kot prejšnji ponedeljek. Skupno je v bolnišnicah 355 oseb, 145 zaradi covida in 155 s covidom. Intenzivno terapijo potrebuje 55 oseb, zaradi covida 41 in s covidom 14. 37 oseb je bilo odpuščenih iz bolnišnice, dve osebi pa sta umrli.

Še naprej se povečuje tudi sedemdnevno povprečje potrjenih primerov, ki trenutno znaša 2805, dan prej pa je bilo nižje za 108. Število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev trenutno znaša 1657, dan prej je bilo 1571.
Po podatkih NIJZ je z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih 1.264.418 ljudi, z vsemi odmerki pa 1.219.769.
Kot smo že včeraj poročali, novi ukrepi zaenkrat niso predvideni. Kot je pojasnila vodja posvetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar, število hospitaliziranih ostaja nizko, zato o dodatnih omejitvah še ne razmišljajo. Na vprašanje glede tega, pri kakšnem številu hospitaliziranih bodo začeli razmišljati o dodatnih omejitvenih ukrepih, je odgovorila, da se o točnem številu še niso pogovarjali, saj "imamo v državi ugoden negativen trend".
Dodala je še, da ukrepi niso odvisni le od ene komponente, in pojasnila, da pomembno vlogo igra tudi hitrost večanja števila sprejetih oseb v bolnišnice.
Minister za zdravje Janez Poklukar je povedal, da s strokovnjaki s področja epidemije, infektologije in mikrobiologije ter s posvetovalno skupino skrbno spremljajo, kaj se dogaja v zvezi s covidom-19. "Ta trenutek smo osredotočeni na to, kaj se dogaja v bolnišnicah in zaenkrat število na novo hospitaliziranih ne raste," je dejal.
Kot je povedal, ugotavljajo, da je v tem trenutku večji del okuženih v mlajši populaciji oziroma v populaciji z redkejšim hujšim potekom bolezni, ki je cepljena ali prebolela. V bolnišnice pa sprejemajo predvsem starejše, v povprečju stare skoraj 80 let in, kot kažejo podatki bolnišnic, večinoma necepljene.
Ob ponovnem porastu števila okužb z novim koronavirusom delodajalci opažajo porast bolniškega staleža. Vendar ni še takega navala kot konec januarja ali začetek februarja. Stvari so še v mejah sprejemljivega in delovni procesi večinoma tečejo normalno, je povedal minister. Pojasnil je tudi, da podatki kažejo, da v Sloveniji že prevladuje različica omikrona BA.2, ki je bolj kužna od prejšnje različice.
Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović pa je poudarila, da je bila rast števila potrjenih primerov okužb z novim koronaviriusom v zadnjem tednu nekoliko manjša. V tem tednu bomo tako verjetno dosegli "vsaj začasno prekuženost", ki bo vodila v zmanjševanje števila dnevno potrjenih okužb. K temu bodo po njenih besedah pripomogle tudi ugodne vremenske razmere.
Ob tem je za uspešno izrazila odločitev vlade, ki za zdaj še ni odpravila obvezne uporabe zaščitnih mask v zaprtih prostorih.
KOMENTARJI (299)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.