Ob 918 testiranjih je bilo v petek pozitivnih 14 oseb. V bolnišnicah ostaja 19 obolelih, štirje pa se zdravijo na intenzivni negi. Štirje pacienti so bili odpuščeni iz bolnišnice. Ena oseba s covid-19 je umrla. Skupno smo v Sloveniji od začetka izbruha koronavirusa zabeležili 2066 primerov okužbe, umrlo je 116 ljudi.
Največ novih okužb je bilo potrjenih v starostnih skupinah 25-34 in 45-54, in sicer štiri. Tri primere so zabeležili v skupini 55-64, ter po en primer v starostih 5-14, 35-44, 75-84, kažejo podatki Covid-19 sledilnika.
Podatki po občinah kažejo, da so po dve novi okužbi potrdili v Kranju in Rogatcu ter po en primer v Ljubljani, Velenju, Kamniku, Vipavi, Žalcu, Ilirski Bistrici, Šenčurju, Mozirju, Sevnici in na Blokah.
V petek je bilo po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje v državi 239 aktivnih primerov okužbe. Med zdravstvenimi delavci in sodelavci je bilo doslej potrjenih 365 primerov okužbe. V domovih starejših občanov so zabeležili skupno 529 okužb, od tega 368 med oskrbovanci.
Stroka je zaskrbljena, se obeta novo zaostrovanje?
Včerajšnje okužbe so spet precej razpršene, kar pomeni, da je njihov izvor težko ugotoviti in da se virus širi nenadzorovano, je zaskrbljena infektologinja Mateja Logar.
Če se stanje ne bo izboljšalo, je uvedba ukrepov neizbežna, opozarja direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek. Najbolj ga skrbijo poroke, praznovanja, tudi neupoštevanje ukrepov v gostinskih lokalih. Ne bodite brezskrbni, še opozarja stroka, covid-19 lahko na pljučih pusti dolgotrajne posledice.
Oskrbovanci hrastniškega doma starejših se iz šempetrske bolnišnice vračajo v Hrastnik
Največje žarišče v državi je občina Hrastnik, stanje je zaskrbljujoče predvsem v tamkajšnjem domu starejših, kjer so potrdili že 29 okužb med oskrbovanci in 11 med zaposlenimi.
V domu so v petek zvečer vzpostavili nove cone za ločevanje oskrbovancev, okuženih z novim koronavirusom, danes pa se tako iz šempetrske bolnišnice vrača devet oskrbovancev. Namestili jih bodo v rdečo cono, namenjeno tistim s potrjeno okužbo. Pričakujejo jih zgodaj popoldne.
V šempetrsko bolnišnico so jih premestili ta teden, ker zmogljivosti rdeče cone v hrastniškem domu takrat še niso zadostovale številu okuženih. Šempetrska bolnišnica pa ima kot edina od štirih bolnišnic, ki jih je določilo ministrstvo za zdravje, že vzpostavljen negovalni oddelek. Eden oskrbovanec iz hrastniškega doma s težjimi simptomi okužbe je medtem na zdravljenju v mariborskem kliničnem centru.
Hrastniški dom sta v četrtek popoldne obiskala tudi ministra za zdravje in za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Tomaž Gantar in Janez Cigler Kralj. Direktor doma Drago Kopušar jima je predstavil vse aktivnosti, ki jih je dom izvedel, da bi ublažili posledice okužbe. Gantar pa je ocenil, da je bilo v zadnjih desetih dneh v domu opravljenega veliko dela.
Po sestanku je bil zadovoljen tudi Kopušar, ker stvari po njegovi oceni tečejo v pravo smer, pa tudi kadrovsko se razmere izboljšujejo. Iz kar nekaj domov so namreč dobili informacije, da so njihovi delavci pripravljeni priti pomagat v Hrastnik.
Pri dodatnem kadru gre za zaposlene iz domov za starejše iz Ljutomera, Loke, Topolšice, Tisja, Metlike, Ptuja, zaposlene iz novomeške in trboveljske bolnišnice ter iz hrastniškega zdravstvenega doma, so po srečanju sporočili s hrastniške občine.
KOMENTARJI (472)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.