V nedeljo so opravili 1440 PCR-testov in potrdili 285 okužb z novim koronavirusom, je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Pozitivnih je bilo torej skoraj 20 odstotkov testov.
Po oceni NIJZ je v državi trenutno 13.478 aktivnih primerov okužb, kar je šest več kot dan prej.
Delež pozitivnih testov je bil za 0,6 odstotne točke višji kot dan prej. V primerjavi z minulo pa so to nedeljo potrdili šest okužb manj, prav tako so opravili tudi manj testov, in sicer 266.
V nedeljo so opravili tudi 7320 hitrih testov, ki jih v primeru pozitivnega izvida preverijo še s PCR-testom.
Najmlajši hospitalizirani bolnik ima 18 let, najmlajši bolnik na intenzivni negi pa 27 let, je objavila vlada.
Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je po podatkih vlade v Sloveniji cepljenih 1.115.416 ljudi oz. okoli 53 odstotkov prebivalstva, z vsemi odmerki cepiva pa 988.856 oseb oz. okoli 47 odstotkov prebivalstva.
Med starejšimi od 18 let je z enim odmerkom cepljenih 63 odstotkov oseb, z vsemi potrebnimi odmerki pa 56 odstotkov oseb. Med starejšimi od 50 let jih je s prvim odmerkom cepljenih 74 odstotkov, z vsemi pa 68 odstotkov. V soboto so cepili 1641 oseb, kažejo podatki vlade.
Po podatkih vlade so v nedeljo cepili 528 oseb.
Ob 11. uri se je začela vladna novinarska konferenca, na kateri je vladna govorka Maja Bratuša povedala, da se "število zasedenih postelj v naših bolnišnicah še vedno povečuje, razmere v bolnišnicah pa so podobne tistim, ki smo jih nazadnje imeli sredi meseca maja. 14. maja je bilo namreč na navadnih oddelkih zasedenih 318 postelj, kar je toliko kot danes". Kot je še dodala, so se razmere po 14. maju nato pričele hitreje izboljševati, "česar pa v trenutnih razmerah in glede na aktualne projekcije žal še ne moremo pričakovati".
Irena Grmek Košnik, epidemiologinja iz območne enote NIJZ v Kranju, je uvodoma povedala, da je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) do 24. 9. 2021 poročala o 230 milijonih potrjenih primerov okužb ter 4,7 milijonih smrti. "Po predvidevanjih strokovnjakov je smrti dva- do trikrat več, kot je poročano," je dejala.
Po njenih besedah je epidemija po kontinentih do 24. septembra 2021 dosegla ogromne razsežnosti. V ZDA so zabeležili 89 milijonov okužb, v Evropi 69 milijonov, v Jugovzhodni Aziji 43 milijonov, na Bližnjem vzhodu skoraj 15,6 milijonov, v Zahodnem Pacifiku osem milijonov, v Afriki šest milijonov.
"Če si ogledamo 14 dnevno število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev v Evropi v obdobju 36. in 37. tedna letos in potem teden kasneje vidimo, da je Evropa rdeča. Slovenija je na zemljevidu temno rdeča," je poudarila Grmek Košnikova.
Po besedah epidemiologinje se stopnja okužb že tri tedne zmanjšuje, na podlagi ocen pa naj bi tudi trendi hopsitalizacij in sprejema okuženih na oddelke za intenzivno nego ostali stabilni. Stopnje okužb se stabilizirajo v vseh starostnih skupinah, je dodala.
Okužbe v najbolj prizadeti starostni skupini, ki je od 15 do 24 let, se še naprej zmanjšujejo, je nadaljevala epidemiologinja. "Po nedavnem povečanju se stabilizirajo tudi pri otrocih, mlajših od 15 let," je povedala.
"V 37. tednu je stanje nizko zaskrbljujoče za celo Evropo, vendar pa izstopata dve državi, ki sta označeni kot zelo zaskrbljujoči. Ena od njiju je tudi Slovenija," je še povedala Grmek Košnikova. Najbolj kritično stanje je trenutno v Litvi, sledi naša država.
"Cepljenje v Evropi povečini dobro napreduje. Slovenija glede cepljenja ne sledi najboljšim državam, temveč zaostaja," je še dejala epidemiologinja.
KOMENTARJI (2304)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.