Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so pristojni v četrtek potrdili 194 okužb z novim koronavirusom manj kot v sredo, ko so našteli 1532 okužb. Ob tem je treba upoštevati, da so ljudje v sredo opravili več testov kot včeraj. V sredo se je s testi PCR testiralo 1284 ljudi, včeraj pa 914. S hitrimi antigenskimi testi se je v sredo testiralo 10.421 ljudi, včeraj pa 8114.
Po podatkih ministrstva za zdravje se v bolnišnicah zdravi 294 oseb, 102 se zdravita zaradi covida, 163 oseb pa je v bolnišnici zaradi drugih bolezni, vendar imajo tudi covid. Na intenzivni negi je 29 okuženih, 17 jih je na omenjenem oddelku zaradi covida, 12 pa jih je okuženih, vendar imajo še druge bolezni. Včeraj so iz bolnišnice odpustili 24 ljudi, umrle pa so tri osebe.
Število aktivno okuženih se je v primerjavi z dnevom prej zmanjšalo. Včeraj je bilo po ocenah NIJZ aktivnih 25.299 okužb, trenutno jih je 24.237. Povprečje potrjenih primerov v zadnjem tednu se je znižalo in znaša 1463, dan prej pa je bilo za 78 višje. Število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev je trenutno 1146, dan prej je bilo 1197.
Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je v Sloveniji cepljenih 1.265.020 ljudi, z vsemi potrebnimi odmerki pa 1.220.899.
Prihodnji teden zaprtje covidnih oddelkov v manjših bolnišnicah
Razmere glede covida-19 se umirjajo tudi v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor, čeprav še vedno beležijo nekakšen plato, kar se tiče sprejemov in odpustov bolnikov na dnevni ravni, je povedala strokovna direktorica mariborske bolnišnice Nataša Marčun Varda. Na današnji dan obravnavajo 62 bolnikov z okužbo, od tega šest na intenzivni negi.
Kljub umirjanju razmer še vedno ne morejo v celoti izvajati drugih operativnih programov. Po besedah Marčun Varde v zadnjih dveh tednih, enako pa bo veljalo tudi v naslednjem tednu, izvajajo okoli 85 odstotkov operativnega programa, medtem ko so ambulantno dejavnost v zadnjem času realizirali celo več kot stoodstotno.
"Del kadra, ki sicer deluje na drugih intenzivnih enotah in je vešč dela z ventilatorji, ostaja na covidnem oddelku, zato stoodstotne realizacije operacij zagotovo še nekaj časa ne bo, če bodo razmere ostale enake sedanjim. Da bi se še izboljšale, je težko verjeti, saj država z 19. aprilom načrtuje zaprtje covidnih oddelkov v manjših bolnišnicah," je dejala strokovna direktorica.
To pa za UKC Maribor, tako kot za UKC Ljubljana ter bolnišnici Golnik in Celje, pomeni določeno rast števila bolnikov, ki bi jih sicer prevzele ostale bolnišnice. Kot je povedala, so pristojnim predlagali, da bi v obeh največjih bolnišnicah izvajali predvsem terciarno dejavnost in težje operacije, covidne oddelke pa bi preselili v regionalne bolnišnice, a za zdaj je odločitev države nespremenjena.
"Očitno pričakujejo, da se bodo razmere še dodatno umirile. Ampak nerealno je pričakovati, da bomo lahko intenzivni covidni oddelek zaprli. Če bi se to zgodilo, bi bili vsi zelo veseli, saj bi lahko delali tisto, kar zadnji dve leti nismo uspeli. Veseli bomo že tudi, če ne bo povečanega priliva, da bi morali odpirati dodatne zmogljivosti," je še povedala in dodala, da imajo trenutno v UKC Maribor odprto eno enoto za covid s 30 posteljami, ki pa so ves čas polno zasedene.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.