V Veliki Britaniji so v zadnjih 24 urah 778 novih smrtnih žrtev koronavirusne bolezni 19. Skupno je tako na Otoku za to boleznijo umrlo 12.107 ljudi, kažejo najnovejši podatki britanskega ministrstva za zdravje. Doslej so potrdili 93.873 okužb z novim koronavirusom.
Z novim koronavirusom se je okužil tudi britanski premier Boris Johnson, ki so ga prejšnji teden odpustili iz bolnišnice St. Thomas v Londonu, kjer se je zdravil zaradi covida-19. Po nasvetu zdravnikov še ne bo takoj prevzel dolžnosti.
Britansko gospodarstvo bi se lahko letos skrčilo za 13 odstotkov, če bodo ukrepi proti širjenju novega koronavirusa trajali tri mesece, je danes ocenil britanski vladni urad za proračunski nadzor. Pandemija bo po mnenju urada za britansko gospodarstvo večji šok, kot je bila finančna kriza leta 2008.
V Španiji najnižji porast okužb v zadnjem mesecu dni
Število žrtev se je v zadnjem dnevu v Španiji povečalo na 567, kar je več kot dan prej, ko je umrlo 517 ljudi. Skupaj je za posledicami okužbe s covid-19 umrlo 18.056 Špancev. Spodbudna novica pa je, da se je znova zmanjšalo število novih primerov. Zabeležili so 3045 novih okužb, skupno 172.541.
Zaradi umirjanja razmer se je lahko v ponedeljek v Španiji več sto tisoč ljudi po več tednih vrnilo na delo. Samo v Madridu je po ocenah medijev na delo znova odšlo okoli 300.000 ljudi. Pred tem so lahko delali le tisti, ki opravljajo nujne službe, zdaj pa so se ponovno odprle številne tovarne in gradbišča. Ostale stroge omejitve, ki so jih v državi sprejeli pred mesecem dni, ostajajo v veljavi. Veljale bodo najmanj do 25. aprila.
V Italiji znova več mrtvih, trend naraščanja okužb pa pada
V Italiji se je skupno število okuženih v zadnjem dnevu povečalo le za 1,9 odstotka na 162.488. To je najmanj od prvega tedna marca. So pa v zadnjih 24 urah zabeležili 602 novi smrti zaradi covida-19, skupno je umrlo 21.067 ljudi. V Italiji tako že dva dneva ponovno narašča število mrtvih.
Civilna zaščita je v ponedeljek potrdila 566 novih smrtnih primerov koronavirusne bolezni 19. V nedeljo pa 431, kar je bilo najmanj mrtvih v enem dnevu od 19. marca. Strokovnjaki so sicer pojasnili, da relativno visoko število mrtvih ne prikazuje aktualnega epidemiološkega dogajanja in hitrosti širjenja okužbe, saj so se te osebe okužile že pred tedni, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Šest kriterijev za odpravo ukrepov
V pomoč državam, ki razmišljajo o ukinitvi omejitev, bo Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) danes objavila svoje nasvete, je v ponedeljek napovedal njen direktor Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Strategija WHO predvideva šest kriterijev, ki morajo biti izpolnjeni za odpravo ukrepov. Tako mora biti širjenje novega koronavirusa v državi pod nadzorom, zdravstveni sistem pa mora biti sposoben odkrivati, testirati, izolirati in zdraviti vsak primer covida-19 ter slediti vsem stikom okuženih. Tveganje širjenja epidemije v ustanovah, kot so domovi za ostarele, mora biti omejeno na minimum, na delovnih mestih, šolah in podobnih ustanovah pa morajo veljati preventivni ukrepi. Država mora biti sposobna reševati pomembne primere in skupnosti se morajo v celoti zavedati novih pravil.
Ponekod po svetu, na primer na Kitajskem, ukrepe že sproščajo, sledijo jim v Evropi. V Španiji so se številni delavci že v ponedeljek vrnili na delo, v Avstriji, kjer so do zdaj obratovale le živilske trgovine, lekarne in trafike, pa bodo danes lahko ponovno odprle vrata tudi ostale manjše trgovine, delavnice, prodajalne gradbenega materiala in vrtni centri. Nakupovalna središča, gostinci in hotelirji bodo morali še počakati.
V italijanski deželi Benečija (Veneto), eni od najhuje prizadetih v epidemiji, bodo danes omilili zelo stroge omejitve gibanja. Tako bodo prebivalcem dovolili, da se gibljejo tudi več kot 200 metrov od doma, kar je bilo do zdaj prepovedano. So pa po novem uvedli obvezno uporabo zaščitnih mask in rokavic povsod zunaj doma, ne le v trgovinah in na javnem prevozu kot do zdaj.
Danska pa bo nekatere omejitve, ki jih je uvedla za zajezitev širjenja okužb z novim koronavirusom, odpravila v sredo. Najprej bodo ponovno odprli centre za dnevno varstvo, vrtce in osnovne šole.
Francija podaljšuje karanteno do 11. maja
"Stroge omejitve gibanja se morajo nadaljevati do ponedeljka, 11. maja," je francoski predsednik Emmanuel Macron povedal v televizijskem nagovoru sodržavljanom. Epidemija se začenja umirjati in upanje se vrača, je še dejal.
Ob tem je posvaril, da bo rahljanje omejitev po tem datumu "možno samo, če bomo še naprej dobri državljani, odgovorni in spoštovali pravila in če se bo širjenje virusa še naprej upočasnjevalo".
Po 11. maju se bodo začele odpirati šole, univerze pa bodo ostale zaprte. Še naprej bodo zaprte tudi restavracije in kavarne. Do nadaljnjega bodo zaprte tudi meje z neevropskimi državami, je dodal francoski predsednik. "11. maj bo začetek nove faze. Ta bo postopna in pravila bodo prilagojena našim rezultatom," je poudaril.
Priznal je, da je bila tudi Francija preslabo pripravljena na izbruh koronavirusa. Primanjkovalo je zaščitnih oblek, rokavic, razkužil in mask. Ob tem je zagotovil, da bodo od 11. maja lahko vsaki osebi v Franciji dali masko, poleg tega pa bodo lahko testirali vsakogar, ki bo kazal simptome okužbe.
V zadnjem tednu so se razmere glede koronavirusa v Franciji nekoliko umirile. Od nedelje do ponedeljka zvečer je covid-19 zahteval še 574 smrtnih žrtev, vse skupaj pa 14.967. Število bolnikov na intenzivni negi pa se je znižalo že peti dan zapored.
Guvernerji ZDA razpravljajo o strategiji za postopno odpravljanje ukrepov
Guvernerji sedmih zveznih držav na severovzhodu ZDA in treh držav na zahodu so se dogovorili za skupen razvoj strategije o usklajenem postopnem odpiranju ekonomije oziroma odpravljanju ukrepov za socialno distanciranje, do česar jih sicer loči še dolga pot.
Guvernerji New Yorka, New Jerseyja, Connecticuta, Delawara, Pensilvanije in Rhode Islanda bodo sodelovali na vzhodu ZDA, na zahodu pa so podoben dogovor sprejeli guvernerji Kalifornije in Oregona. Nihče sicer še ne ve, kdaj se bo postopna odprava ukrepov lahko začela, a o tem razmišljajo, ker menijo, da se pandemija bliža vrhuncu ali ga je že dosegla.
Predsednik ZDA Donald Trump je sicer v Washingtonu zatrdil, da bo on tisti, ki bo odpiral ekonomijo in nihče drug. Ameriška ustava sicer v primerih krize javnega zdravja in varnosti daje pooblastila guvernerjem, ti so se tudi odločili za zapiranje zveznih držav. Trump je na novinarski konferenci vseeno trdil, da je on glavni, ampak bo sodeloval z državami. "Ko je nekdo predsednik ZDA, ima popolno oblast, in guvernerji to vedo," je prepričan ameriški predsednik.
V ZDA so do ponedeljka zvečer potrdili 582.000 okužb s koronavirusom, umrlo pa je 23.628 ljudi. V najhuje prizadeti državi New York je skoraj 196.000 okuženih in 10.058 mrtvih, v samem mestu New York pa skoraj 107.000 okuženih in 7350 mrtvih. Najnovejša raziskava univerze NYU ugotavlja, da je poleg starosti največji dejavnik za hospitalizacijo okuženih in smrt tudi prevelika telesna teža.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.