Evropski komisar za pravosodje Didier Reynders je bil gost v oddaji na francoskem radiu France Inter, novinarje pa je zanimalo, kaj meni o potezi Malte, ki je v petek bistveno zaostrila pogoje za vstop v državo.
Reynders je spomnil, da so se države članice EU dogovorile o uvedbi evropskega covidnega potrdila, ki bi ga morale tudi upoštevati. "Sprejeli smo dve odločitvi. Potrdilo, ki smo ga uvedli, služi kot dokaz o zdravstvenem stanju posameznika in velja v vseh državah članicah. Obstaja pa tudi priporočilo, ki izhaja iz ideje, da je covidno potrdilo samo po sebi zadostno, razen v primeru poslabšanja epidemioloških razmer," je dejal evropski komisar.
Napovedal je, da se bo Evropska komisija pogovorila z Malto o novem ukrepu in jo skušala prepričati, naj poleg cepljenja prizna tudi PCR-test. "Glede na prisotnost delta različice je normalno, da se uvajajo nekateri ukrepi, testi in karantene, a ne prepoved potovanj," je še povedal.
Francoski minister za evropske zadeve Clement Beaune je v nedeljo ocenil, da je odločitev Malte v nasprotju s pravili. "V tej krizi se v Evropi nismo vedno uspešno usklajevali, a imamo zdaj covidno potrdilo. Kar je storila Malta, nam lahko služi kot opozorilo, da se bodo poskusi zapiranja meja, če se stanje še poslabša, še vrstili, kar je v nasprotju s pravili," je dodal.
Malteški minister za zdravje Chris Fearne je v petek sporočil, da bodo vstop v državo dovolili le še tistim, ki bodo predložili dokazilo o cepljenju. Pri tem bodo upoštevali britansko, evropsko in malteško potrdilo, je pojasnil. Prebivalci Malte, ki ne bodo predložili ustreznega dokazila, bodo morali v karanteno.
Otroci v spremstvu svojih staršev bodo za vstop v državo potrebovali negativen PCR-test na novi koronavirus, je še pojasnil minister. Do sedaj so morali dokazilo o cepljenju predložiti le potniki iz Velike Britanije, za potnike iz Evropske unije in nekaterih drugih držav pa je bil dovolj tudi negativni test.
Vlada se je odločila za zaostritev, potem ko so so v enem dnevu potrdili 96 novih okužb. Še konec junija so imeli 28 aktivnih primerov. Večino novih okužb so povezali s potovanji v tujino, predvsem z mladimi, ki so na Malti obiskovali jezikovne šole. Vlada bo zato v sredo zaprla tudi vse jezikovne šole.
V državi je sicer cepljenih 79 odstotkov odraslih. Večino novih primerov pa so potrdili pri necepljenih.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.