V soboto je bilo opravljenih 3.765 testiranj in potrjenih 726 primerov (19,2 %). Včeraj je bil delež pozitivnih testov še višji, saj je znašal kar 20,36 %. Opravljenih je bilo nekaj manj testiranj, in sicer 2637, potrjenih pa 537 novih okužb.
Bolnišnično oskrbo potrebuje 234 bolnikov. Še 55 jih potrebuje intenzivno nego – skupaj imamo v bolnišnicah že 289 bolnikov. Odpustili so devet bolnikov. Dve osebi s covidom-19 sta umrli.
Beovićeva: Imamo izjemno rast okuženih
Na večerni novinarski vladni konferenci je vodja strokovne skupine Bojana Beovič dejala, da imamo v Sloveniji izjemno rast okuženih ter da se približujemo najbolj obremenjenim evropskih državam. Opozorila je, da je bilo slovensko zdravstvo že leta in leta krhko. "Vsako dodatno breme pomeni, da enostavno ne moremo več opraviti vsega dela in da moramo razmišljati o tem, kateri zdravnik ima prednost. Govorimo o tem, da ljudje nimamo več dobre možnosti, da bomo prišli do zdravnika, ko ga bomo rabili."
Napovedi za naslednjih nekaj tednov niso optimistične. Po projekcijah bi tako lahko imeli v drugem tednu novembra med 480 in 680 obolelih, ki bodo potrebovali bolnišnično oskrbo. In to v primeru, da ukrepi, ki jih je v zadnjem tednu sprejela vlada, delujejo. Prav število ljudi, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo, je glavna težava pri soočanju z izbruhom koronavirusa.
Ocenjujejo, da je v Sloveniji aktivno okužen en odstotek prebivalstva. "Pri tem si lahko predstavljamo, kolikšna je verjetnost, da okuženo osebo tudi srečamo," je dejala. "Zaskrbljujoče je, da je velik delež pozitivnih, kljub temu da vsak dan opravijo ogromno brisov. To govori v prid temu, da je breme bolezni v Sloveniji res veliko."
Opozorila je še, da bi si v idealnih razmerah želeli, da bi za zajezitev širjenja virusa zadostovali preprosti ukrepi (razkuževanje, nošenje mask, distanca). "A to ni delovalo. Delno tudi zato, ker jih nismo želeli upoštevati. Zdaj smo v fazi, ko si želimo ustaviti ta val, ki bo velik, tudi če bodo ukrepu učinkoviti."
Žarišča v Kamniku, Škofji Loki, Radovljici, Slovenj Gradcu, Trebnjem in Domžalah
Vladni govorec Jelko Kacin je glede podatkov že včeraj napovedal, da bo nedeljska številka nekoliko nižja, da pa za današnji dan pričakuje največje število okužb doslej (ti podatki bodo znani v torek).
Povedal je, da izstopa nekaj večjih žarišč, denimo v Kamniku je bilo včeraj potrjenih 40 novih primerov, žarišča pa so tudi v Škofji Loki, Radovljici, Slovenj Gradcu, Trebnjem in Domžalah. V Trubarjevem domu v Loki pri Zidanem Mostu je okuženih 93 stanovalcev, v Centru slepih, slabovidnih in starejših v Škofji Loki pa je okuženih 33 stanovalcev in 10 zaposlenih, je o stanju v dveh DSO dodal Kacin.
Na dopoldanski tiskovni konferenci je povedal, da "mora pohvaliti Slovenke in Slovence, ki dosledno spoštujejo sprejete ukrepe". V nadaljevanju je opomnil, da se je vlada odločila za razglasitev epidemije, kar je pomembno predvsem zaradi pravne podloge za nadaljnje sprejemanje ukrepov.
Začel je delovati tudi klicni center za informacije o novem koronavirusu. Na voljo bo med 8. in 16. uro med ponedeljkom in petkom. Na vprašanja bodo odgovarjali študenti višjih letnikov medicine.
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je medtem sporočil, da je zdaj tudi v primorsko-notranjski in goriški regiji 14-dnevna pojavnost okužb v rdečem. 14-dnevna incidenca primorsko-notranjske je 178 okužb na 100.000 prebivalcev, v goriški regiji pa 201. Od jutri naprej ne bo več možno prehajanje med regijami, je povedal notranji minister Aleš Hojs. Tako kot smo bili spomladi omejeni na občine, smo zdaj omejeni na regije.
Zvečer je državljanke in državljane nagovoril tudi predsednik republike Borut Pahor.
Vlada je na dopisni seji sprejela nove ukrepe, med katerimi sta uvedba policijske ure med 21. in 6. uro ter začasna omejitev zbiranja več kot šestih ljudi. O podrobnosti novih ukrepov si lahko preberete tukaj.
Kacin je predstavil tudi epidemiološko sliko v Evropi in izpostavil, da praktično nobena država ni več v zelenem. Najbolj obremenjena država v Evropi je trenutno Češka, epidemiološka slika pa se slabša tudi v naši zahodni sosedi Italiji.
Knjižnice ostajajo odprte, v mariborski le knjižna izposoja
Slovenske splošne knjižnice ob vnovični razglasitvi epidemije ostajajo odprte, seveda ob upoštevanju ukrepov tako za zaposlene kot za uporabnike, je povedala predsednica Združenja splošnih knjižnic Vesna Horžen.
Izjema je Mariborska knjižnica, kjer imajo po besedah Vesne Horžen izjemno skromne prostorske pogoje. Kot so v zapisali na spletni strani, so zato z današnjim dnem prešli na pultno izposojo. Uporabniki si tako ne morejo več samostojno izbirati gradiva na policah v knjižnici, želeno gradivo si lahko pred obiskom knjižnice rezervirajo na portalu COBISS/Moja knjižnica in mCobiss ali po telefonu in nato gradivo prevzamejo pri pultu v knjižnici.
Po dogovoru jim lahko gradivo brezstično izročijo tudi pred vhodom v knjižnico. Lahko pa gradivo ob obisku v knjižnici naročijo tudi knjižničarju pri pultu, ki jim ga bo poiskal na knjižnih policah.
V vseh knjižnicah, kjer je na voljo dovolj prostora, lahko po besedah Vesne Horžen uporabniki sami pristopajo do knjižničnega gradiva ob upoštevanju, da je na voljo 20 kvadratnih metrov prostora na posameznega uporabnika. Še vedno pa ostajajo zaprte čitalnice, knjige gredo ob vrnitvi v tridnevno karanteno, prav tako ni prireditev in pedagoških dejavnost, skratka vseh aktivnosti, pri katerih bi se ljudje zbirali v skupine.
Če bi v nadaljevanju vendarle prišlo do delnega zapiranja knjižnic, Vesna Horžen upa, da bi lahko prešli na pultno izposojo. Kot dovolj varen način izposoje je omenila bibliobuse, ostaja pa tudi izposoja gradiva po pošti.
KOMENTARJI (620)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.