Od ponedeljka, 7. junija 2021 se sproščajo omejitve pri izvajanju dimnikarskih storitev in gradbenih del. V celoti je dovoljeno tudi izvajanje kongresne dejavnosti, morajo pa zaposleni in potrošniki izpolnjevati pogoj PCT. Pri osebnem prevzemu blaga, hrane ali pijače vlada ukinja prepoved konzumiranja prevzete hrane in pijače na prevzemnih mestih.
Na bazene in v savne ter masažne centre bodo lahko hodili tudi zunanji gostje pod pogojem PCT. Prav tako se bo lahko več ljudi udeleževalo verskih obredov. Zasedenost bo tako lahko 50-odstotna.
Prav tako se rahljamo tudi omejitve pri ponujanju nastanitvenih storitev. Nastanitveni obrati, ki imajo do 60 nastanitvenih enot, lahko od ponedeljka naprej ponujajo nastanitvene storitve do 45 nastanitvenih enot. Nastanitveni obrati, ki imajo nad 60 nastanitvenih enot, pa lahko ponujajo nastanitvene storitve do 75 odstotkov zasedenosti nastanitvenega obrata, kar velja tudi za kampe.
"Pomembna novost je tudi dostopnost bazenov za vse goste, ki izpolnjujejo pogoj PCT, slednjega morajo izpolnjevati tudi zaposleni. Vseeno omejujemo zasedenost razpoložljivih kapacitet na 75 odstotkov," so zapisali. Pri trgovskih centrih se namesto zagotavljanja 20 kvadratnih metrov na posamezno stranko določa obveznost zagotavljanja 10 kvadratnih metrov na posamezno stranko v celotnem trgovskem centru.
Za vstop veljaven tudi hitri test
Za vstop v državo poleg negativnega testa PCR spet veljaven tudi hitri test. Odlok začne veljati 5. junija in velja do vključno 13. junija 2021. "Oseba, ki prihaja z območja, ki ni na rdečem ali temno rdečem seznamu, lahko vstopi v Slovenijo brez napotitve v karanteno na domu, če ob vstopu predloži dokazilo, da je pred vstopom najmanj pet dni neprekinjeno prebivala na območju, ki ni na rdečem ali temno rdečem seznamu. Novo pri tem je, da mora oseba dokazilo predložiti le za obdobje od odhoda iz Slovenije do vrnitve vanjo, če je to obdobje krajše od pet dni. Če ne predloži ustreznih dokazil, se šteje, da prihaja z območja na rdečem oziroma temno rdečem seznamu," so sporočili iz Ukoma.
"Po evropskih merilih smo še vedno v temno rdeči fazi"
Sedemdnevno povprečje števila novih okužb je bilo po podatkih za ponedeljek 275, kar glede na vladni semafor sproščanja ukrepov sicer zadostuje za prehod v zeleno fazo. Če bi hoteli iz evropske rdeče, bi morala 14-dnevna incidenca pasti pod 150 primerov, mi jih imamo trenutno 187, poudarja Mateja Logar.
"Stanje je takšno kot prejšnji teden. Za večino stvari, ki se sproščajo velja princip PCT. To omogoča varno sproščanje dodatnih ukrepov, ki jih je potrebno upoštevati, saj sicer hitro pride do poslabšanja v teh 15 mesecih, od kar se srečujemo z novim koronavirusom," je dejala Logarjeva za 24UR ZVEČER in dodala, da "če bi imeli principe na evropskem nivoju, bi bili cel čas v temno rdeči fazi, kar je pa zelo depresivno in ne omogoča nobenih sproščanj, zato se je naredil vladni semafor v tej obliki". Za Evropo pa še vedno velja semafor 25 okužb na 100.000 v 14 dneh, je povedala Logarjeva. "Od tega mejnika smo precej oddaljeni. Nikakor ne moremo sprostiti prav vseh omejitev."
Povedala je še, da čisto brez testiranja ne bo šlo, zaradi razmer v Evropi, zato se bomo morali navaditi na sistem testiranja. "Zelo verjetno, glede na trenutno stanje podaljšanja epidemije v juniju ne bo več, kar pa ne pomeni, da virusa ne bo več."
Kot je prejšnji teden dejal premier Janez Janša, je glede na število precepljenih, prebolevnikov in trenutno epidemiološko stanje v državi možno pričakovati, da je razglasitev epidemije do sredine junija zadnja. V drugi polovici junija bi Slovenija tako lahko prešla v prehodno obdobje, ko bo večina ukrepov odpravljena, je dejal premier.
KOMENTARJI (290)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.