Minister za zdravje Tomaž Gantar je povedal, da je v večini evropskih držav drugi val hujši kot prvi, ampak da delamo vse za uspešno zajezitev, med drugim smo povečali testiranje. "Včeraj smo opravili samo dva testa manj od 4000," je poudaril minister Gantar. pregovoril je tudi o problematiki pomanjkanja zdravnikov v slovenski regiji, predvsem zdravnikov družinske medicine. "Žal se mladi za to možnost ne odločajo," je dejal.
Na današnji dopoldanski tiskovni konferenci sta sodelovala vladni govorec Jelko Kacin in direktor Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik dr. Aleš Rozman.
Nekatere ukrepe bo vlada sprejela danes, nekatere jutri, uveljavljeni pa bodo v petek. Za koroško regijo, kjer poteka vladni obisk, bodo nekatere odločitve morda padle že danes, je povedal Kacin, "saj je vlada tam in je operativna". Dejal je, da se še vedno okužbe širijo na dogodkih, kot so poroke, ob tem pa dodal, da je na Koroškem recimo potekala poroka s 150 udeleženci. "Kot da v nekaterih predelih Slovenije ne poznajo televizije in elektronskih medijev," je dodal.
"Bolj kot samo število okuženih je pomembna zasedenost bolniških kapacitet. Bolniško oskrbo trenutno potrebuje 122 ljudi, 22 jih je v bolnišnicah na novo," je ob predstavitvi epidemiološke slike povedal Kacin. Na Infekcijski kliniki je trenutno zasedenih 35 postelj. Dodatna težava (poleg omejenosti kapacitet) je širjenje okužb med zdravstvenim osebjem, ki, tako Kacin, ne izvira iz zdravstvenih ustanov. Znova je pozval k nošnji mask, ohranjanju razdalje in higieni rok, poleg tega pa izogibanju trgovskim središčem, če obisk ni nujno potreben. Spomnil je tudi na aplikacijo #OstaniZdrav. "Spomladi smo zmogli biti odgovorni, verjamem, da zmoremo tudi tokrat," je dejal.
14-dnevna incidenca je sicer poskočila na 116,2, najhuje pa je na Koroškem, zato je Kacin vladni obisk v tej regiji označil za srečno okoliščino, saj bodo po njegovem tako lahko hitreje ukrepali in pomagali.
Razmere v Evropi pa so najslabše v Španiji, na Češkem, v Franciji, na Nizozemskem. Italiji je s spoštovanjem strogih ukrepov uspelo obdržati 14-dnevno incidenco na nizki ravni.
Direktor Univerzitetne klinike Golnik Rozman je na tiskovni konferenci želel predstaviti razmere v bolnišnicah po državi. Kot je povedal, je zasedenih že 70 odstotkov kapacitet, ponekod je treba že ukinjati druge programe. "Mislili smo, da bo ozko grlo pomanjkanje postelj, a se je izkazalo, da bo problem pomanjkanje kadra," je povedal Rozman. Kot je dejal, zdravstvene delavce sicer opozarjajo, naj se vedejo odgovorno, naj se v službo ne vozijo skupaj in naj ne pijejo kav v skupnih prostorih.
"Če izredno stroge ukrepe sprejmemo zdaj, se bo to poznalo šele čez 10–14 dni, ko bomo predvidoma potrebovali 200 bolniških postelj, ki jih za zdaj še nimamo," je še opozoril. Do konca meseca pa bi lahko potrebovali 300 postelj, je še dodal.
Na Golniku imajo na navadnem oddelku 100-odstotne zasedene postelje, na intenzivnem pa 66-odstotno zasedene. Prvi vdor virusa v bolnišnico je bil, ko so se bolniku pojavili simptomi po hospitalizaciji. Dejal je, da za zdaj pri njih razmere glede kadra sicer še niso kritične. Ker v kliniki obravnavajo tudi bolnike s pljučnim rakom, je opozoril, da kljub dogajanju v povezavi s covid-19 tega ne morejo kar prenehati. "Stopamo v nevarno območje, kar zadeva stabilnost našega zdravstvenega sistema," je še dodal. Pozval je domove za starejše, naj poskrbijo za vzpostavitev rdečih con znotraj domov, saj v bolnišnicah ne bo več dovolj kapacitet za začasno premeščanje oskrbovancev.
Govor je tudi o tem, da bi bolnišnica v Topolšici postala centralna covid bolnišnica, a Rozman je dejal, da se trudijo, da bi bil vsak oboleli hospitaliziran v bližini svojega doma. Tudi če bo Topolšica vzpostavljena kot centralna bolnišnica za covid-19, po njegovih pojasnilih ne bo mogla biti edina bolnišnica, ki bi zdravila te bolnike, saj imajo premalo postelj.
Kacin je tiskovno konferenco zaključil z besedami: "Tega že dolgo nisem rekel, ampak – čim več ostajajmo doma."
Direktor bolnišnice Topolšica: trenutno nismo v stanju, da bi postali covid bolnišnica
Odzval se je tudi direktor bolnišnice Topolšica Jurij Šorli, ki pa je dejal, da bolnica s kadrom in opremo, kot jo ima trenutno, ni v stanju, da bi lahko postala covid bolnišnica. "Topolšica je lahko zaradi značilnosti samo bolnica s covid bolniki ali brez njih. Mešanje bi bilo nevarno," je opozoril. Kot je povedal, bolnišnica nima kadrov za obravnavo covid bolnikov. Če bi hoteli ugrizniti v tako kislo jabolko kot je kovid, pravijo, bi potrebovali kar okoli 100 medicinskih sester in vsaj 30 zdravnikov. "Topolšica nima niti enega infektologa, ima dva specialista pulmologa in ima 10 internistov . To so gastroenteorologi in kardiologi."
UKC Ljubljana: Smo na meji zmogljivosti
V ljubljanskem Univerzitetnem kliničnem centru, kjer je bilo danes zjutraj hospitaliziranih 52 bolnikov s covidom-19, med njimi 12 na negovalnem oddelku, poudarjajo, da so že na meji zmogljivosti. Glede na dogovor bolnišnic pričakujejo, da bo bolnike s covidom sprejemalo več regijskih zdravstvenih ustanov.
Trenutne zmogljivosti so zagotavljali brez večjih krnitev rednega programa, a se zaradi nadaljnje rasti števila okuženih z novim koronavirusom pripravljajo na vnovično krčenje drugih dejavnosti. Število postelj bodo prilagajali potrebam tako kot v prvem valu, ko so se v času največjega števila bolnikov s covidom zapirali drugi oddelki. V začetku aprila, ko je bilo v bolnišnici 59 bolnikov, so pripravili postelje za največ 70 bolnikov. Povprečna ležalna doba bolnika s covidom je bila v prvem valu 16,4 dneva, so zapisali.
Medtem pa so v UKC Maribor povedali, da pri njih zaenkrat še niso zaprli nobenega oddelka, imajo pa več razpršenih žarišč. "Zgolj danes so na kirurgiji odpadle elektivne operacije, ki bi zahtevale kirurško intenzivno terapijo. Vzrok za to so epidemiološke raziskave in testiranja," so pojasnili.
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ) z namenom zmanjšanja tveganja širjenja okužb z novim koronavirusom stranke prosi, da omejijo svoje obiske na območnih enotah in izpostavah zavoda in pridejo, če je to res nujno potrebno in nimajo znakov okužbe.
Primere potrdili v 109 slovenskih občinah
Vladni podatki kažejo, da so v torek, 6. oktobra, potrdili 356 okužb in opravili 3998 testiranj, kar pomeni, da je bil delež pozitivnih testov 8,9-odstoten. V bolnišnicah je 122 ljudi, intenzivno nego jih potrebuje 22. Domov je odšlo 11 ljudi. Včeraj ni umrl nihče.
Najhuje je še vedno v Črni na Koroškem, kjer je potrjenih 48 primerov na 3281 prebivalcev, v CUDV Črna na Koroškem pa 103 (vsi tam živeči nimajo prebivališča v občini). Včeraj, 6. oktobra, so 60 primerov potrdili v Ljubljani, 15 v Kranju, 13 v Mariboru, 11 v Novem mestu, 10 v Velenju, osem pa na Jesenicah. Sedem primerov so potrdili v Radovljici, šest pa v Slovenskih Konjicah, Krškem, Trbovljah, Zagorju ob Savi in Ilirski Bistrici. Pet primerov so potrdili na Ptuju, štiri pa v Škofji Loki, Slovenski Bistrici, občini Hoče -Slivnica, Murski Soboti, Litiji, Slovenj Gradcu, Igu, Postojni in občini Dobrova - Polhov Gradec. Po tri primere pa v Zrečah, na Škofljici, v Tolminu, Medvodah, Šmarju pri Jelšah, Trebnjem, Moravčah, Kopru, Vojniku in Loški dolini. Dva primera pa so potrdili v Celju, Prevaljah, Šentjurju, Rogaški Slatini, Beltincih, Sevnici, Žalcu, Ivančni Gorici, Cerkljah na Gorenjskem, Preboldu, Šenčurju, Dravogradu, Naklem, Železnikih, na Bledu, v Kungoti, Mengšu, Izoli, Majšperku, Makolah, Vidmu in Škocjanu.
Po eno okužbo so potrdili še po 51 občinah po državi, drugače pa so primere potrdili v kar 109 slovenskih občinah.
Včeraj je na novinarski konferenci načrt vlade za drugi val predstavil premier Janez Janša. Kot je povedal, smo trenutno v oranžni fazi. Nekateri novi ukrepi bodo veljali od petka, med drugim je Janša omenil strežbo samo sedečim za mizami v gostinskih lokalih, omejitev števila oseb v zaprtih javnih prostorih glede na velikost prostora (denimo v trgovinah, bankah in podobno), omejitev zbiranja ljudi na največ deset z nekaterimi izjemami ter prireditve brez zakusk. Predvidena je tudi prepoved obiskov v posameznih domovih za starejše in bolnišnicah, ki sicer ponekod že velja. Kot je pojasnil Kacin, so se za tako hitro uveljavitev ukrepov odločili, ker je to od njih zahtevala svetovalna skupina za covid-19 ministrstva za zdravje.
Danes je sicer začel veljati odlok o obvezni namestitvi razpršilnikov za razkuževanje rok v večstanovanjskih stavbah.
KOMENTARJI (2424)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.