Avstrija se sooča z rekordnim številom dnevno zabeleženih okužb, enote za intenzivno nego pa so vse bolj obremenjene. V zadnjem dnevu so potrdili rekordnih 11.975 novih okužb. Sedemdnevna incidenca okužb na 100.000 ljudi je narasla na 751. V bolnišnicah se zdravi 2283 covidnih bolnikov, od tega jih je na intenzivni terapiji 432.
Avstrijski kancler Alexander Schallenberg zato opozarja, da je država od zapore javnega življenja za necepljene oddaljena le nekaj dni. Najstrožje ukrepe naj bi uvedli v Zgornji Avstriji in Salzburgu, kjer naj bi bil 'lockdown' tudi najbolj priporočljiv. Schallenberg je ob tem dejal, da je stopnja cepljenja v Avstriji "sramotno nizka".
V celoti je cepljenega okoli 65 odstotkov avstrijskega prebivalstva, kar je najnižja stopnja v kateri koli zahodnoevropski državi. Po podatkih Evropskega centra za preprečevanje bolezni je delež polno cepljenega prebivalstva manjši le še v Lihtenštajnu.
Skladno z vladnim načrtom, ki so ga začrtali septembra, se bodo s polnjenjem intenzivnih postelj zaostrili tudi ukrepi za necepljeno prebivalstvo. Trenutno je zasedenih 20 odstotkov postelj na intenzivnih oddelkih, omejitve gibanja za necepljeno prebivalstvo pa bodo stopile v veljavo, ko se bo delež povečal na 30 odstotkov, poročajo tuji mediji.
Nekatere omejitve za necepljeno prebivalstvo so sicer v veljavo stopile že v petek. Tistim, ki ne izpolnjujejo pogoja PC, ni več dovoljeno vstopati v restavracije, gledališča, na žičnice in k nekaterim drugim ponudnikom storitev, denimo k frizerjem. "Pred nami sta zima in božič pod pogojem PC," je še dodal Schallenberg, ki sicer priznava, da je to zelo strog ukrep, ampak bo očitno nujen. Ob tem dodaja, da sicer še niso izčrpali vseh možnosti, saj nameravajo razpravljati tudi o obveznem cepljenju za določene poklicne skupine.
Tudi strokovna skupina je zahtevala dodatne ukrepe za omejitev širjenja novega koronavirusa. Prepričani so, da je treba dodatno zaostriti ukrepe za necepljene. Tako bi necepljenim med drugim onemogočili dostop do nenujnih trgovin in muzejev. Se pa bojijo, da tudi ti ukrepi in morebitno obvezno cepljenje za zdravstvene uslužbence ne bodo zadostovali. Po oceni strokovne skupine bi tako na najhuje prizadetih območjih, kot sta Zgornja Avstrija in Salzburgu, uvedli še zaprtje, v okviru katerega bi omejili stike.
Glavar Zgornje Avstrije Thomas Stelzer je potrdil, da bo predvidoma od ponedeljka za deželo že veljala peta stopnja ukrepov, kar pomeni zaprtje za necepljene. Za tovrsten ukrep pa je potrebna še zelena luč vlade, ki mora potrditi pravno podlago za regionalna zaprtja, je pojasnil Stelzer (ÖVP).
Nemčija zabeležila največje število okužb doslej
To se je zgodilo prvič od začetka epidemije, ko so v Nemčiji presegli prag 50.000 novih primerov. V zadnjem dnevu je umrlo 235 oseb s covidom-19. Odhajajoča kanclerka Angela Merkel je v sredo nov porast okužb v državi označila za "dramatičen", kar je še posebej opazno od začetka oktobra.
Pandemija je znova pokazala zobe, je dejal tiskovni predstavnik Merklove in pozval regionalne oblasti, ki so pristojne za zdravstvena vprašanja, naj znova uvedejo ukrepe za obvladovanje razmer. Hkrati se je povečal pritisk na enote intenzivne terapije in celoten zdravstveni sistem.
Povečanje števila primerov pripisujejo "predvsem relativno nizki precepljenosti" med nemško populacijo, ki znaša okoli 67 odstotkov. Več zveznih dežel je že sprejelo ukrepe za omejite širjenja virusa. Od ponedeljka bo v Berlinu necepljenim osebam prepovedan vstop v restavracije, lokale, telovadnice in frizerske salone. Za obisk teh storitev tako veljata samo cepljenje in prebolevnost.
Od začetka pandemije so v Nemčiji potrdili 4,9 milijona okužb.
Bolgarija prosi EU za nujno pomoč v boju proti covidu-19
Bolgarija, kjer je precepljenost proti covidu-19 z manj kot 30 odstotki odraslih najnižja v EU, se spopada s silovitim četrtim valom pandemije. Sedemdnevna incidenca na 100.000 prebivalcev je pri 415. Dnevno beležijo tudi po več kot 5000 novih okužb, kar je sicer že nekoliko manj kot ob vrhuncu vala konec oktobra, medtem ko dnevno število smrti zaradi covida-19 ostaja na rekordnih ravneh. V začetku tedna so jih v 24 urah potrdili 334, kar je največ od začetka pandemije. V sredo so poročali o 199 mrtvih in 3853 na novo okuženih.
Mehanizem EU za civilno zaščito naj bi okrepil sodelovanje v Uniji ob dogodkih, kot so hujše naravne in druge nesreče, ter izboljšal tako preventivo kot odziv nanje. Ko se ena od držav članic Unije sooči z nesrečo, za soočenje s katero nima zadostnih lastnih zmožnosti, lahko preko mehanizma zaprosi za pomoč drugih članic. Pomoč se nato usklajuje preko Evropske komisije, v mehanizmu pa sicer poleg članic Unije sodelujejo še Islandija, Norveška, Severna Makedonija in Turčija.
Preko omenjenega mehanizma je za pomoč že pred časom zaprosila tudi soseda Bolgarije, Romunija, ki jo je vrhunec četrtega vala udaril v sredini oktobra, ko so dnevno zabeležili celo več kot 18.000 novih okužb. Zdaj se to število giblje okoli 7000, a dnevno število smrti zaradi covida-19 še vedno presega 400 in razmere v bolnišnicah ostajajo zelo kritične. Po zadnjih podatkih ministrstva za zdravje je v Romuniji proti covidu-19 zdaj polno cepljenih okoli 40 odstotkov prebivalstva, ta delež pa se je občutno povečal v zadnjih tednih.
KOMENTARJI (612)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.