V Latinski Ameriki in na Karibskem otočju so do petka skupno potrdili 213.120 smrti, povezanih s covidom-19, kar je 460 več kot v Evropi. V zadnjem tednu so 44 odstotkov novih smrti na svetu, kar je 18.300 od 41.500, potrdili v Latinski Ameriki. Skupno so potrdili tudi več kot 5,3 milijona okužb.
Najhuje je v Braziliji, kjer so potrdili skupno okoli 2,9 milijona okužb in 98.500 smrti. Po številu mrtvih sledi Mehika, kjer je zaradi covida-19 umrlo že več kot 50.000 ljudi.
Skupno so od prvega izbruha konec lanskega leta na Kitajskem po svetu potrdili več kot 19 milijonov okužb z novim koronavirusom in 715.000 smrti. Izbruhe so nedavno zabeležili na območjih, kjer se je zdelo, da so virus že omejili, postopoma pa se veča število okužb v Indiji in Afriki.
Predvsem Indija se spopada s pospešenim širjenjem koronavirusa. V zadnjih treh tednih se je namreč število okužb podvojilo in so v petek ob več kot 60.000 novih okužbah presegli mejnik dveh milijonov okužb.
S tem je Indija postala šele tretja država na svetu za ZDA in Brazilijo, ki je potrdila več kot dva milijona primerov. Zaradi koronavirusne bolezni 19 pa je umrlo 41.500 ljudi. Čeprav je premier Narendra Modi v marcu uvedel stroge omejitvene ukrepe, so jih medtem zaradi vplivov na gospodarstvo odpravili.
Pravo število okužb in mrtvih v državi z več kot milijardo ljudi pa je po oceni strokovnjakov še večje.
Vidijo pa pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) nekaj pozitivnih trendov v Afriki. Kot je povedala Mary Stephan iz regionalne pisarne WHO za Afriko, se države kljub omejitvam trudijo po najboljših močeh. Ponekod so v zadnjem času zabeležili tudi po okoli petino manj novih okužb, se pa vseeno bojijo novega vala.
Italija do začetka septembra podaljšala več ukrepov
Italijanska vlada je v petek sporočila, da bodo do 7. septembra podaljšali obvezno nošenje zaščitnih mask in druge podobne ukrepe za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Bodo pa od 15. avgusta v državi spet dovoljene ladje za križarjenje, od 1. septembra pa sejmi.
Premier Giuseppe Conte je Italijane pozval, naj bodo še naprej oprezni. "Italija je prva zahodna država, ki jo je prizadela epidemija covida-19, smo pa tudi prva država, ki je našla pot iz najhujše faze pandemije. Tu gre zahvala tudi odgovornemu ravnanju državljanov," je povedal.
Čeprav je epidemiološka slika stabilna, obstajajo kazalniki, da se rahlo veča število okužb. V Italiji so sicer v petek potrdili 552 novih okužb z novim koronavirusom.
Maske bodo ostale obvezne v vseh zaprtih prostorih in v javnem prometu, kjer ni mogoče ohranjati najmanj enega metra razdalje med ljudmi. Prepovedane ostajajo tudi večje prireditve.
V skladu z napovedmi prejšnji teden bodo v Italiji znova dovoljene ladje za križarjenje od 15. avgusta naprej, vendar v skladu s koronavirusnimi omejitvami. Prepovedano je namreč množično zbiranje v dvoranah, v barih, restavracijah in igralnicah. Tudi izletov se lahko udeleži le omejeno število ljudi. Potnikom pa bodo morali redno meriti telesno temperaturo.
Od 1. septembra bodo v državi spet dovoljeni sejmi, že sedaj pa lahko začnejo z organizacijo in pripravo nanje. Zaprte med drugim ostajajo diskoteke, prav tako navijačem še ni dovoljeno na stadione. Italijanska vlada je v petek sprejela več ukrepov v okviru pandemije covida-19. Tudi nov paket pomoči gospodarstvu, ki se bori s posledicami globalne pandemije novega koronavirusa, v višini 100 milijard evrov.
V Avstriji 82 novih okužb
Avstriji so v zadnjem dnevu do 9.30 potrdili 82 novih okužb z novim koronavirusom, s čimer je dnevni porast padel pod sto. Trenutno je v bolnišnicah na zdravljenju 120 bolnikov, od tega jih je 24 na intenzivni negi.
Skupno so v Avstriji potrdili 21.919 okužb, od tega jih je umrlo 712, 19.812 pa jih je ozdravelo.
Po izbruhu koronavirusa na vrtni zabavi v Beljaku pa so se oblasti odločile za obvezno nošenje zaščitnih mask v središču mesta med 21. in 2. uro. Predvidoma bo ukrep v veljavi do 16. avgusta. Nošenje mask je sicer obvezno tudi na tržnicah.
V Beljaku imajo trenutno osem aktivnih okužb, v karanteno pa je šlo v povezavi z zabavo več deset ljudi.
V ZDA še vedno brez dogovora o pomoči prebivalstvu
Pogajalci Bele hiše in demokratski kongresniki se v petek niso uspeli dogovoriti o drugem paketu pomoči prebivalcem ZDA in gospodarstvu ob pandemiji novega koronavirusa. Predsednik ZDA Donald Trump je napovedal, da če dogovora ne bo, bo do konca tedna podpisal izvršne ukaze za podaljšanje pomoči.
Demokratska predsednica predstavniškega doma kongresa Nancy Pelosi je po pogovoru povedala, da so daleč narazen, demokratski senator Chuck Schumer pa je izrazil razočaranje nad pogovori.
Demokrati želijo obsežen zakon v vrednosti 3000 milijard dolarjev, ki so ga zdaj znižali za 1000 milijard, republikanci pa okvirnega v vrednosti okoli 1000 milijard. Oboji so sicer nekoliko popustili, med drugim glede trajanja in obsega pomoči za brezposelnost, ki je v okviru prvega paketa znašala 600 dolarjev tedensko. Bela hiša medtem vztraja pri zavračanju pomoči zveznim državam in lokalnim vladam, ki je po ocenah ekonomistov ključna za to, da se izognejo novim odpuščanjem.
Trump je sicer omejen pri tem, kaj lahko naredi, saj je proračun pod nadzorom kongresa. Mnuchin je dejal, da bi predsednik lahko izdal omejene ukaze. Z izvršnim ukazom želi sicer odložiti plačilo davka na izplačane plače in podaljšati povečanje pomoči ob brezposelnosti do konca leta, odložiti vračila študentskih posojil in obresti do nadaljnjega ter podaljšati moratorij na izselitev iz hiš.
Pogajanja so trajala dva tedna, medtem ko število okužb z novim koronavirusom v ZDA še naprej narašča in je preseglo 4,9 milijona, zaradi covida-19 pa je umrlo že več kot 160.000 ljudi.
V državi je brezposelnost 10,2-odstotna, višja kot med finančno krizo leta 2008.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.