Po objavi članka, v katerem smo povzeli ugotovitve ameriške raziskave, ki je bila objavljena v reviji Science Advances in v kateri so testirali 14 različnih mask, smo preverili, katere maske so najbolj primerne in dostopne tudi na slovenskem trgu. Za strokovno mnenje smo se obrnili na Janeza Dulca, ki je pripravil informativno gradivo o zaščitnih maskah, dostopno tudi na spletnih straneh DZ.
Dulc je najprej pojasnil, da lahko med vsemi analiziranimi 14 primeri iz ameriške študije relevantno obravnavamo le masko proizvajalca 3M, ki je edina primerno označena z nedvoumno identifikacijo in sledljivostjo po dajanju v promet in v uporabo. Gre za masko N95, ki jo pri nas poznamo pod oznako FFP2. A tudi omenjena maska, tako Dulc, ni skladna s predpisi za osebno varovalno opremo v EU. "Ti med drugim zahtevajo označevanje z oznako skladnosti CE in zagotovitev Izjave EU o skladnosti (v njej proizvajalec poda in potrdi s svojo odgovornostjo vse predpisane podatke o skladnosti maske z zahtevami predpisa) ter tudi navodil in informacij, vse v predpisani vsebini in v Sloveniji tudi v slovenskem jeziku," poudarja. Maska je tako 'ustrezna' samo v posebnih pogojih (priporočila komisije o postopkih ugotavljanja skladnosti in nadzora trga v okviru grožnje covid-19 z dne 13. marca 2020), a samo za določeno obdobje in določene namene.
Proizvajalec 3M sicer nudi največ informacij o maskah in tudi o primerljivosti med njihovimi maskami po predpisih EU (in standardu EN 149) ter po predpisih in standardih v drugih državah. Mask iz ponudbe 3M je ogromno, tudi v Sloveniji lahko do njih pridemo enostavno s spletnim iskalnikom, kamor vpišemo maska 3M ali pa respirator 3M, če pa želimo ponudbo še drugih proizvajalcev, pa iščemo respirator FFP. "Pri tem moramo biti pazljivi, saj je na trgu žal še kar nekaj ponudnikov, ki maske nimajo ustrezno opremljene za prodajo na slovenskem trgu," poudarja Dulc, ki pravi, da jih je veliko na to tudi opozoril, gospodarsko ministrstvo pa pozval, naj zagotovijo bistveno bolj učinkovito delo tržnega inšpektorata za osebno varovalno opremo.
Tri vrste mask
Sicer pa Dulc izpostavlja tri vrste mask: polobrazne maske ali respirator kot osebno varovalno opremo za zaščito dihal, medicinske maske za obraz ali tako imenovane kirurške maske kot medicinski pripomoček in higienske maske. "Prvi dve vrsti morata ustrezati zahtevam predpisov v EU in imeti predpisano oznako skladnosti CE ter vse druge predpisane oznake in spremne dokumente, higienske maske pa morajo ustrezati le zahtevam po splošni varnosti (identifikacija, navodila in informacije v slovenskem jeziku)," pojasnjuje.
Dulc poudarja, da maske, če so skladne z zahtevami predpisov v EU, po vsej verjetnosti ustrezajo evropskima standardoma EN 149 za polobrazne maske kot osebno varovalno opremo za zaščito dihal in EN 14683 za medicinske maske za obraz kot medicinski pripomoček. "Opozoriti pa moramo, da standardi niso obvezni, proizvajalec lahko tudi na drug način (z uporabo drugih tehničnih specifikacij) dokaže skladnost maske z bistvenimi zdravstvenimi in varnostnimi zahtevami iz predpisov. Obvezni so torej samo predpisi za osebno varovalno opremo in medicinske pripomočke, ne pa tudi standardi. Njihova uporaba je prostovoljna, ustvari pa domnevo o skladnosti maske z zahtevami predpisa," pojasnjuje.
Katero masko Dulc priporoča posameznikom? "To moram prepustiti vsakemu posamezniku posebej, da bo upošteval vse specifičnosti. Če imate v mislih 'obveznost', da masko nosimo kratek čas, ko smo na javnih mestih, je najbolj primerna medicinska maska za obraz (že tip 1). Je pa to povsem nekaj drugega kot na delovnem mestu za ves delovnik, za to mora sicer (po zakonu o varnosti in zdravju pri delu) poskrbeti delodajalec z najbolj optimalno zaščito, npr. s polobraznimi maskami razreda FFP2 z ventilom za lažje izdihovanje. V vsakem primeru pa bodimo pazljivi na še vedno prisotno, zaradi neučinkovitega nadzora, preveč zavajajoče sporočanje o maskah, ki naj bi bile skladne z zahtevami predpisov, pa to v resnici niso," poudarja. Zavedati se moramo tudi, da prav vsega o zaščiti ne vemo, zato je dobro prebrati navodila in opozorila, ki jih sporoča proizvajalec. Kupujmo oziroma uporabljajmo torej maske, ki so ustrezno označene in imajo razumljiva navodila in informacije za popolno identifikacijo maske glede vrste zaščite, učinkovitosti, pravilne uporabe in s tem tudi glede skladnosti z zahtevami predpisov.
"Če že moram biti konkreten, bom za res najbolj splošno enkratno uporabo seveda priporočil domačo medicinsko masko za obraz, za katero je slovenski proizvajalec, sploh kot eden zelo redkih iz ponudbe v Sloveniji, poskrbel, da ima vse to navedeno na embalaži. Če pa potrebujemo masko za dlje časa, bomo verjetno posegli kar po polobrazni maski za zaščito dihal proizvajalca 3M, ki vendarle ima najširšo ponudbo in res ustrezne informacije za prav vsak tip," svetuje Dulc.
Kot še dodaja, ne glejmo pretirano na ceno mask, ne zaupajmo hvalospevnim zavajajočim sporočilom od za prodajo mask neusposobljenih prodajalcev, ampak sami ocenimo tveganja, seznanimo se z različnimi možnostmi zaščite in izberimo optimalno.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.