Na Inštitutu za raziskovanje trga in medijev Mediana so ugotavljali, kako zaskrbljeni so prebivalci Slovenije glede trenutnih razmer, kako gledajo na razmerje med svobodo in ukrepi ter kaj od življenja pričakujejo v prihodnje. Ugotoviti so želeli tudi, kako zadovoljni so prebivalci Slovenije z delom vlade in organizacijo cepljenja.
Delež tistih, ki (sploh) niso zaskrbljeni za svoje življenje, je v aprilskem merjenju s 35 % na najvišji točki po maju 2020, ko je znašal 38 %. Delež tistih, ki so (zelo) zaskrbljeni, kaže konsistentno upadanje že od decembra 2020.
V občutenju ukrepov je v primerjavi s preteklim mesecem opaziti spremembo predvsem pri deležu tistih, ki menijo, da so ukrepi prekomerni in pretirano posegajo v njihovo osebno svobodo. Delež teh je prvič po decembru 2020 ponovno pod 50 %. Približno četrtina vprašanih še vedno meni, da so ukrepi primerni, čeprav posegajo v njihovo osebno svobodo, na 19 % pa je narasel delež tistih, ki menijo, da ukrepi ne posegajo v njihovo osebno svobodo.
V mesecu aprilu so na Mediani največjo spremembo opazili med tistimi, ki menijo, da se ukrepi preveč osredotočajo na zdravje, kar je v škodo gospodarstvu. Delež slednjih je v marcu znašal 43 % in v aprilu narasel na 48 %. Na drugi strani pa je za 5 odstotnih točk narasel tudi delež tistih, ki menijo, da se ukrepi preveč osredotočajo na gospodarstvo, kar je v škodo zdravju.
Po marčevskem padcu deleža optimistov, ki menijo, da se bo življenje po epidemiji spremenilo na bolje, se je delež slednjih spet vrnil na februarsko raven in znaša 14 %. Še vedno je izredno visok delež vprašanih, ki menijo, da se bo običajno življenje spremenilo na slabše.
Čeprav podatki še vedno kažejo na visoko stopnjo nezadovoljstva državljanov z upravljanjem države, pa vidimo vsaj en pozitiven obet. 23 % vprašanih se (popolnoma) strinja, da vladi zaupajo, da bo sprejela prave odločitve za našo državo. Delež slednjih je za 6 odstotnih točk višji kot v marcu in predstavlja statistično pomembno razliko, čeprav je še vedno za tretjino nižji, kot je bil pred enim letom (35 % v maju 2020). Bistveno je narasel tudi delež tistih, ki pravijo, da jim je izbruh koronavirusa pomagal bolj ceniti tisto, kar imajo.
Nekaj več optimizma so ugotovili tudi pri ocenah vlade na področju cepljenja. Delež tistih, ki kot (zelo) dobro ocenjujejo komunikacijo z javnostjo, je narasel za 5 odstotnih točk, delež tistih, ki kot (zelo) dobro ocenjujejo delo vlade na področju pridobivanja cepiv, pa za 6 odstotnih točk. Oboje predstavlja statistično značilno razliko v primerjavi s preteklim mesecem. Ocena organizacije cepljenja prebivalstva v primerjavi z marcem ostaja praktično nespremenjena.
28 % prebivalcev Slovenije kot največjo skrb v času epidemije izpostavlja možnost okužbe s koronavirusom, precej blizu pa je tudi skupina tistih, ki jim največjo skrb predstavljajo omejene možnosti gibanja. Petino najbolj skrbi finančno stanje, približno 12 % pa omejene možnosti druženja. Le 3 % kot največjo skrb izpostavljajo starševske težave.
Raziskavo je izvedel Inštitut za raziskovanje trga in medijev Mediana 23. aprila 2021 z metodo spletnega anketiranja (CAWI) v okviru Medianinega spletnega panela. V raziskavi so sodelovali 403 polnoletni prebivalci Slovenije. Vzorec je za Slovenijo reprezentativen po spolu, starosti in regiji.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.