Samo v Ljubljani naj bi prek spletnih portalov Airbnb in Booking oddajalo sobe, stanovanja, hiše okrog 1000 ponudnikov, v Sloveniji pa 3000. Zanje ključni sta prav omenjeni spletni strani, pravi Zarja Mavec, ki za lastnike oddaja stanovanja na ta način. "Brez teh portalov, spletnih rezervacijskih portalov, kot sta Airbnb in Booking, teh sobodajalcev sploh ne bi bilo. To je edini način, kako se oni promovirajo in tržijo."
Če je bila cena nočitve v dvosobnem stanovanju v središču Ljubljane pred epidemijo med 70 in 100 evrov, je danes cena padla na 20 do 40 evrov. Gostov pa ni, zato bi bili turistični boni tudi zanje dobrodošli. A po zdajšnjem predlogu teh bonov ne bo mogoče porabiti za nočitve, rezervirane prek spletnih platform. Na nek način sicer razumljivo, pravi Mavčeva, saj bi v tem primeru z boni s provizijo služila tuja korporacija.
A vseeno, tako Mavčeva, ni pošteno do teh sobodajalcev, saj jih turisti najdejo prav prek portalov. Po zdajšnjem predlogu naj storitve ne bi bilo mogoče plačati prek aplikacij, ampak samo neposredno pri ponudniku. Pozdravljajo pa to hotelirji, med njimi Anže Čokl, ki upravlja Bohinj Eco hotel: "Če se je država odločila pomagati slovenskemu gospodarstvu pa slovenskim ponudnikom turističnih namestitev, da vsa ta pomoč, ki jo slovenski davkoplačevalci prispevamo, dejansko dobijo slovenska podjetja in ne tuji posredniki iz, recimo, drugih držav, Amerike ali iz kje drugje."
Ki bi bili sicer z dobljeno provizijo tudi deležni pomoči slovenskemu turizmu. "Tuje spletne strani in posredniki računajo nekje med 12 in 13 odstotkov, recimo Booking vzame 15 odstotkov celotne rezervacije. Če gost rezervira za 100 evrov, 15 odstotkov pač od tega vzame posrednik," je še povedal Čokl. In dodal, da imajo v teh dneh v hotelu precej klicev, povezanih prav s turističnimi boni.
A slovenski turizem niso le hoteli, apartmaji, nastanitve. "Ja, slovenski turizem je tudi avtodomarstvo, s tem da je vsako leto boljše, vse več novih destinacij se odpira, kampov," je povedala Polona Stipič, solastnica podjetja Avtodomi Stipič. Tudi ponudnikom avtodomov se običajno začne sezona z velikonočnimi prazniki. Letos smo morali že plačane rezervacije vrniti, do zdaj smo imeli 90-odstotni izpad dohodka, razlaga Stipičeva. "Vsi, ki se v Sloveniji ukvarjamo z oddajanjem, avtodomov v najem smo poskušal na različne možne načine apelirat, da bi tudi v naši dejavnosti bila možnost vnovčenja bonov."
A zdajšnja logika je taka, da je turistične bone mogoče unovčiti le za namestitve, ne pa za najeme avtodomov ali denimo plovil. Je pa v povezavi s tem še veliko nejasnosti, med drugim tudi glede njihove prenosljivosti. Več podrobnosti o vsebini uredbe za uporabo turističnih bonov bo znanih do konca tega tedna.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.