Ljubljančan David Kvaternik je v začetku marca spremljal novice o pojavu novega koronavirusa v Sloveniji. "In ker je bilo že dokaj jasno, da so starejši nekoliko bolj ogroženi, jaz pa sem zelo blizu starih staršev, sem jih želel zaščititi," nam je pojasnil, kako se je porodila ideja, da bi doma izdelal kakovostno zaščitno masko. Ker ima doma 3D tiskalnik in se ukvarja s 3D modeliranjem, je bila rešitev na dlani. Začel je raziskovati filtrirne materiale, ki bi jih lahko uporabil in ki so lahko dostopni na trgu. V dveh dneh je nato izrisal in izdelal prototip. "Potem pa sem videl na Facebooku, da se je oblikovala skupina Opensource covid-19 medical supplies in sem zvečer tam objavil ta svoj dizajn. Pomislil sem, da mogoče komu pride prav," pravi Kvaternik, sicer 3D generalist in vodja podjetja, ki razvija izkušnje za virtualno resničnost.
Na drugi strani Atlantika pa je medtem mladi zdravnik Christopher Wiles iz Connecticuta iskal rešitev za kronično pomanjkanje zaščitne opreme v bolnišnicah. Razmišljal je podobno kot Kvaternik. Tudi Wiles ima namreč doma 3D tiskalnik, ki ga je pred leti kupil, da bi z njim lahko izdeloval avtomobilske dele za lastne potrebe. Ko so se bolnišnice po svetu in ZDA znašle pod izjemnim pritiskom zaradi pandemije covid-19, pa je pomislil, da bi lahko domačo napravo uporabil za tiskanje zaščitnih mask.
"Po spletu sem brskal za modeli mask, ki so jih izdelali drugi, vendar nisem našel nobenega takšnega, ki bi po mojem mnenju omogočal dobro dihanje. Vse maske so imele majhne filtre, jaz pa sem želel velik filter," je za lokalno televizijo News 12 pojasnil Wiles. Nato pa je naletel na slovenski model 3D maske, ki ga je razvil Kvaternik in ga s svetom delil preko odprtokodnega formata.
Po slovenski predlogi je izdelal masko in posnetek objavil na spletu. Kmalu za tem sta Slovenec in Američan stopila v stik, si izmenjala dobre prakse in se dogovorila za nadaljnje sodelovanje pri razvoju in posodobitvah modelov mask. Pri nadaljnjem razvoju 3D modelov zaščitnih mask pa je Kvaterniku na pomoč priskočila tudi Univerza na Primorskem, že od samega začetka pa mu s strokovnega stališča svetujejo tudi številni strokovnjaki s področja zdravstva in mikrobiologije, med drugim Blaž Peček iz Splošne bolnišnice Izola.
Ameriške bolnišnice navdušene nad 3D maskami slovenskega dizajna
Wiles je začel slovenske maske tiskati za ameriške bolnišnice, ki so nad idejo navdušene, množično jih je naročilo že več kot 10 bolnišnic. Nekatere bolnišnice so za ta namen celo same kupile 3D tiskalnike. Med drugim jih tiskajo bolnišnice Hartford, St. Francis Hospitals in Uconn Health, za katere je to zasilna rešitev, saj zaščitne opreme kritično primanjkuje po vsem svetu.
Mladi zdravnik je konec marca zaradi povečanega povpraševanja po tovrstnih maskah začel zbirati denar za nakup 3D tiskalnikov in materiala s pomočjo platforme za množično financiranje GoFundMe. Njegov 3D tiskalnik namreč ne dohaja povpraševanja, saj lahko z njim natisne le približno tri maske na dan. Ena maska se namreč tiska skoraj osem ur, je pojasnil Kvaternik.
V le nekaj dneh je Wiles dosegel in presegel svoj cilj (10.000 dolarjev oziroma okoli 9140 evrov), saj je zbral že več kot 11.200 dolarjev (10.240 evrov). "Glede na krizno situacijo v Združenih državah Amerike mlademu zdravniku 3D tiskalnike posojajo knjižnice, kupujejo mu jih zdravniki, sodelujejo tudi različna podjetja," pravi Kvaternik, ki je medtem doma s še nekaj prostovoljci ustvaril platformo Zaščitimo Slovenijo, na kateri ponujajo brezplačni prenos 3D modelov zaščitnih mask.
Glede na cene uporabljenega materiala v ZDA je Wiles izračunal, da izdelava ene takšne maske stane 31 dolarskih centov (28 evrskih centov). Pri nas so stroški materiala višji, pravi Kvaternik. "Odvisno je od tega, koliko stane en kilogram plastike, v Ameriki jo lahko dobiš že za osem dolarjev (7,32 evra), v Sloveniji pa je skoraj ne dobiš ceneje od 20 evrov." Stroški samo materiala za eno masko tako pri nas nanesejo od približno 1,3 do 2 evra.
V Sloveniji več previdnosti, čakajo na certifikate
Medtem ko bolnišnice v ZDA veselo tiskajo in že tudi uporabljajo slovenski model 3D mask, pa je pri nas postopek nekoliko bolj zapleten. Maska tipa Gladius Heroes, ki je kompatibilna z anesteziološkimi filtri in zato potencialno primerna za uporabo v zdravstvenih institucijah, je trenutno še na testiranju, za zdaj torej še nima certifikata. So pa nekaj teh mask že testirali v posameznih bolnišnicah in neuradni rezultati so vzpodbudni, pravi Kvaternik.
"Anesteziološki filtri se v bolnišnicah tudi sicer uporabljajo za respiratorje in jih imajo zdravstvene ustanove načeloma na zalogi. Model filtra, na podlagi katerega je bila zasnovana maska, certificirano zagotavlja več kot 99,99-odstotno učinkovitost. Maske so namenjene večkratni uporabi, natisnjene pa so iz materiala PLA, ki ni zdravju škodljiv in je v uporabi v prehrambeni industriji, v medicini pa ga uporabljajo za biorazgradljive notranje šive in medicinske vsadke," je še pojasnil.
Odziv v Sloveniji ni primerljiv z odzivom v ZDA. "Tudi naša politika je, da gremo po čim bolj preverjeni poti, da naredimo teste in tako naprej. In v testnih serijah postopamo zelo zelo previdno, da ne bi imel kdorkoli od nas kakršnih koli pravnih težav kdaj pozneje, predvsem pa, da ne bi slučajno prišlo do česar koli v varnostnem smislu. Medtem ko so v Ameriki bistveno bolj prožni glede tega," pravi Kvaternik.
Maska za prijatelja
Preprostejši model maske Gladius Friends, ki je namenjen širši uporabi, se da tudi naročiti pri posameznikih in podjetjih, ki jih tiskajo na svojih 3D tiskalnikih. V okviru platforme Zaščitimo Slovenijo, katere idejni vodja je Kvaternik, so namreč vzpostavili posebno prostovoljno akcijo "Maska za prijatelja". Na platformi namreč povezujejo tiste, ki lahko pomagajo s tiskanjem 3D mask Gladius Friends, in posameznikov, ki si želijo takšne maske za svojo lastno zaščito in zaščito svojih bližnjih. "Projekt je poimenovan “Maska za prijatelja” in predstavlja vseslovensko gibanje, kjer lahko posamezniki sami natisnejo masko in vizir zase ter za prijatelja. Modele si lahko vsakdo brezplačno prenese s spletne strani zascitimo.si. Gre za masko za domačo uporabo, za izdelavo maske je primeren katerikoli 3D tiskalnik, maska pa je ob ustrezni nevtralizaciji namenjena večkratni uporabi," piše na spletni strani.
Kaj ima Kvaternik od tega? "Razen moralnega zadoščenja nimam od tega popolnoma nič. Sem pa čisto osebno ene par sto evrov v minusu in skoraj en mesec dela je šel v to," pravi Kvaternik. Stran namreč deluje zgolj kot stična točka med ponudniki 3D tiskanja in tistimi, ki povprašujejo za tovrstnimi maskami. "Seveda, ko tiskate za prijatelje ali bližnje sosede, se tudi individualno med seboj uskladite glede morebitnih stroškov tiska," piše v navodilu na strani, kjer ponudnikom priporočajo nadomestilo za izdelavo ene maske v višini od štiri do šest evrov. V ta strošek so namreč vključili ocenjene stroške materiala, elektrike in obrabe stroja. V bazi je trenutno že več kot 500 3D tiskalnikov več kot 250 različnih ponudnikov.
KOMENTARJI (228)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.