Slovenski center za posredovanje pri omrežnih incidentih SI-CERT opozarja, da so se goljufi spravili na spletne male oglase. Njihova tarča so tako prodajalci, kot tudi kupci. Goljufi se nove taktike poslužujejo, ker jim omogoča, da se izognejo antispam filtrom, kakršnim so podvrženi, če potencialne tarče naslavljajo prek elektronske pošte.
SI-CERT pojasnjuje, da goljufi na spletnem oglasniku objavijo privlačen mali oglas, nato pa s ponarejenim sporočilom logistične službe prepričajo kupca, da je njihovo naročilo že na poti. V največ primerih ponujajo najnovejše modele pametnih telefonov in tabličnih računalnikov, obravnavali pa so tudi goljufa, ki je prek oglasnika "prodal" nekaj profesionalnih koles, vrednih več tisoč evrov.
Pred goljufi pa niso varni niti prodajalci. Goljufi jih namreč s ponarejenim lažnim potrdilom o nakazilu prepričajo, da je izdelek plačan in ga zato oddajo na pošto. Kot tak primer SI-CERT navaja žensko, ki je na spletu prodajala poročno obleko. Goljuf jo je prepričal, da je denar že nakazal, ona pa je obleko nato na svoje stroške poslala v tujino.
Scenarij takšnih goljufij je skoraj v vseh primerih enak. Tako goljufi želijo, da izdelek pošljete na povsem tretji naslov (npr. "Pošljite sinu, je na humanitarni misiji v Nigeriji"), pripravljeni so plačati še več, kot zahteva prodajalec in ne moti ga visoka poštnina na drug konec sveta.
Goljufije je mogoče prijaviti na spletu prek prijavne točke, pomoč strokovnjakov pa je za fizične in pravne osebe brezplačna. Oktobra predstavljajo nove aktivnosti, saj sodelujejo v kampanji Evropski mesec kiebervarnosti. Zasnovali so nov sistem za prijavo prevar SOS Lovec, na voljo pa je tudi kviz Lovec na spletne prevare.
Pazite na lažne trgovine
Sicer pa po podatkih omenjenega organa od leta 2011 vse več spletnih goljufij. Lani so zabeležili več kot 1500 incidentov v omrežjih, od tega 525 spletnih goljufij. Projekcija za letošnje leto kaže, da jih bodo letos zabeležili več kot 700, skupaj pa naj bi bilo več kot 2000 omrežnih incidentov.
Največji delež goljufij predstavljajo prevare pri spletnem nakupovanju. SI-CERT opozarja, da je možnost povrnitve denarja, ko je prevarani kupec, ki je nasedel lažni ponudbi in jo tudi plačal, zelo majhna. Preiskovanje je oteženo, saj goljufijo dobro zakrivajo sledi, denar pa nakazujejo v afriške težave.
Vse več je namreč lažnih spletnih trgovin, samo maja in junija jih je SI-CERT zabeležil 15. Te so po močno znižanih cenah in z zelo slabimi strojnimi prevodi prodajale "originalna" očala znamke Ray-Ban. Šlo je bodisi za ponaredke bodisi za lažne trgovine, v obeh primerih pa so kupci ostali praznih rok.
SI-CERT dodaja, da znakov, ki nakazujejo, da gre za lažno ponudbo, ni težko prepoznati - neverjetno nizka cena, brezplačna dostava kjerkoli po svetu, vsi artikli so vedno na zalogi. "Če prodajalec zahteva nakazilo prek plačilnega mehanizma Western Union, potem gre skoraj zagotovo za poskus prevare," opozarja slovenski organ.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.