
Selfie oziroma sebek se je počasi prebijal v ospredje, leta 2014 pa je po podatkih družbenega omrežja Twitter prevzel prestol. Termin selfie je bil na Twitterju omenjen več kot 92 milijonkrat - to je kar 12-krat več kot lani.
Rekord je seveda zabeležila slavna fotografija z oskarjev, ko je voditeljica Ellen DeGeneres v selfie ujela kar nekaj zvezd. Fotografija je bila retvitana oziroma deljena več kot tri milijonkrat.
Največji dogodek pa je bilo seveda svetovno nogometno prvenstvo v Braziliji. O prvenstvu je bilo zapisanih 672 milijonov tvitov. Vrh tvitanja je bil, ko je naslov osvojila Nemčija. Kar 618.725 tvitov na minuto je bilo zapisano v zgodovinskih trenutkih nogometa.
Družbena omrežja igrajo tudi veliko vlogo pri osveščanju. Številni tviti so bili označeni z #BringBackOurGirls (vrnite naša dekleta), ko se je svet odzival na ugrabitev okoli 200 dijakinj v Nigeriji, ki jih do danes še niso našli.
Veliko tvitov je bilo zapisanih tudi o referendumu za neodvisnost Škotske, pa o protestih v Hongkongu ter o protestih v ZDA. Začelo se je v Fergusonu, ko je belopolti policist ubil neoboroženega temnopoltega najstnika, nadaljevalo se je v New Yorku, ko se je zaradi policijskega nasilja zadušil temnopolti moški.
Kaj pa Facebook?
2014 Year in Review from Facebook on Vimeo.
Tudi na Facebooku se je leta 2014 največ govorilo o svetovnem prvenstvu v nogometu, so zapisali v pregledu leta. Druga največkrat omenjena tema je bila ebola, sledile so volitve v Braziliji. Številne je avgusta prizadela smrt igralca Robina Williamsa.
Ravno Facebook je bil zaslužen za razmah humanitarne akcije, v kateri so zbirali sredstva za pomoč prizadetim z boleznijo ALS. Med junijem in septembrom so na Facebooku uporabniki delili več kot 17 milijonov videoposnetkov polivanja z ledeno vodo (Ice Bucket Challenge).
Hladne nas ni pustil niti konflikt v Gazi, kar dve tragediji pa sta se letos zgodili letalski družbi Malaysia Airlines. Tudi na Facebooku so se mnogi spraševali, kam je izginilo letalo MH370 in kdo je sestrelil MH17.
Veliko se je govorilo in pisalo o finalu ameriškega nogometa in smrti Michaela Browna in posledično protestov v Fergusonu, ki so bili, kot omenjeno zgoraj, komentirani tudi na Twitterju.
Letos se je zgodil še en veliki športni dogodek, ki na družbenih omrežjih ni ostal neopažen - govorimo seveda o zimskih olimpijskih igrah v ruskem Sočiju.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.