Znanost in tehnologija

Toshibin alternativni ploski zaslon

Tokio, 07. 12. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Prihajajoči ploski SED TV zasloni podjetja Toshiba bodo v tankem ohišju ponujali svetilnost katodnih zaslonov.

Toshiba namerava naslednje leto nastopiti na trgu z alternativno tehnologijo ploščatih zaslonov imenovano SED (Surface-conduction Electron-emitter Display). Toshiba razvija tehnologijo v sodelovanju s Canonom že od devetdesetih in naj bi omogočala sliko svetlo kot standardni katodni zasloni, vendar brez rahlega časovnega zamika, ki spremlja ostale tehnologije ploskih zaslonov kot so LCD in PDP (plasma display panels) .

Nova tehnologija naj bi popolnoma zamenjala plazma zaslone do leta 2007. Pri manjših in srednjih zaslonih naj bi še ohranili LCD tehnologijo, pri zaslonih preko 100 cm pa naj bi uporabljali le še SED tehnologijo. Ker SED tehnologija porabi zgolj 50% energije katodnih in le 33% plazma zaslonov, ob tem pa ponuja najboljše iz obeh tehnologij, je pričakovati zelo dober odziv tudi na trgu.

SED je sicer le ena od novih tehnologij, ki naj bi zamenjale LCD in PDP zaslone, vendar se OLED (organic light emitting diode) trenutno uporablja le v malih zaslonih in še ni dosegla nivoja za uporabo v TV zaslonih, Sonyjeva FED (field emission displan) pa je še daleč od komercialne uporabe.

V Toshibi nameravajo s Canonom v komercializacijo nove tehnologije investirati kar 2 milijardi dolarjev. Prvi televizorji naj bi prišli na trg v drugi polovici drugega leta.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1