Podjetje VDP Bled, ki se ukvarja s prodajo medicinskih pripomočkov, je naredilo korak naprej od klasičnih izdelkov. Njihovi južnokorejski sodelavci iz podjetja Philosys so namreč oblikovali izdelek, ki ga bo mogoče uporabljati v kombinaciji z Applovimi iPhoni in iPadi oziroma pametnimi telefoni. "Glede na obsežnost, ker je to namenjeno praktično za prodajo po celem svetu, smo formirali dve blagovni znamki. Lastnik ene blagovne znamke je korejska družba Philosys, lastnik druge pa je VPD Bled,“ je za 24ur.com razložil vodja podjetja VDP Bled Robert Galičič.
Izdelek, ki ga nameravajo tržiti po svetu, je poseben ključek, ki je v resnici majhen merilnik sladkorja oziroma glukometer. Z Applovo aplikacijo, ki je že na voljo, in s kapljico krvi, ki jo uporabnik da na poseben testni trak, bo prek denimo iPhona uporabnik s pomočjo merilnika sladkorja dobil rezultat. In ker se rezultat ne odčita na merilniku, pač pa na iPhonu, to pomeni boljšo uporabniško izkušnjo.
Vedeli so, da želijo sodelovati z Applom
Že v začetku je bil njihov osnovni namen sodelovanje z Applom. Da so posebni, so Applu pokazali s tem, ko so napravo oblikovali tako, da jo bodo uporabniki na iPhone vključili prek vhoda za slušalke in ne prek Applovega standardnega priključka. "In tukaj je ta razlika, ki je pri samem razvijanju in pa pri pristopu bistveno cenejša," je povedal Galičič. Dodal je, da so to idejo zaščitili, ta zaščita pa bo veljala še približno dve leti in pol. "Zdaj sta naš cilj in izziv, da bomo zadevo uspešno pripeljali na trg in na tej osnovi poželi tudi določene poslovne uspehe," je povedal.
Vendar pa bo najprej treba počakati na certifikat münchenskega inštituta za standardizacijo in certifikacijo medicinskotehničnih pripomočkov. Nanj čakajo že od 15. novembra lani, zadeva pa se vleče zaradi birokracije.
Selitev proizvodnje iz Južne Koreje v Slovenijo
Podjetje je kljub dolgemu čakanju na certifikat usmerjeno v prihodnost, Galičič pa namerava proizvodnjo seliti iz Južne Koreje v Slovenijo. "Prostore za samo sestavljanje že pripravljamo. Proizvodnja testnih trakov je bolj zahtevna, zato zahteva tudi bolj poglobljen razvoj in pa pripravo ustreznih poslovnih prostorov, kar bo verjetno trajalo dlje časa," je dejal.
Ob odločitvi, da proizvodnjo seli v Slovenijo v času, ko je bolj priljubljena selitev proizvodnje iz naše države, je Galičič poudaril, da nekdo mora dokazati, da lahko stvari tudi drugače funkcionirajo. "S svojimi poslovnimi partnerji hočem dokazati, da imamo v slovenskem prostoru, kjer smo Slovenci marljivi, delovni ljudje, možnost graditi in širiti delovna mesta," je povedal. Po njegovem mnenju na tej podlagi lahko Slovenija pokaže, kakšen potencial ima, da lahko iz dobrega geostrateškega položaja v svet posreduje izdelke.
Kaj pa bogastvo, do katerega bi ga lahko pripeljal Apple? Galičič je na to dejal, da ni navajen pisanja o bogastvu in bogatih in izpostavil, da je začel iz nič. Po 20 letih dela v družinskem podjetju pa je očitno še vedno pripravljen tvegati. "Živimo v obdobju, ko smo bili in smo tudi 'korajžni' za določene postopke in korake," je dejal Galičič. Ta tveganja se potem lahko v prihodnosti pokažejo za pravilna. "Ampak takih stvari si človek v svojem življenju privošči vedno manj," je dodal. Zadovoljen pa je, da zanimanje za podjetje kažejo tudi njegovi otroci, Galičiču pa je izziv, da z novimi proizvodi odpre novo poglavje za prihodnost.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.