Letna študija spletne varnosti, ki jo je razkrilo podjetje Verizon, kaže na dejstvo, da so hekerski aktivisti v preteklem letu po številu kraj podatkov velikih podjetij prehiteli kibernetične kriminalce. V ozadju tovrstnih napadov ni več ekonomsko okoriščanje, temveč se krepijo politični motivi, poroča spletna stran BBC.
"S hekerskim aktivizmom se soočamo že nekaj časa, a je bil v preteklosti usmerjen le v spletna razkritja. Lani je bil glavni cilj korporacijam pokrasti ogromno podatkov,“ pravi direktor raziskav in varnosti pri podjetju Verizon Wade Baker. Vsesplošno pa je nadzor in sistem, s katerim bi lahko vdore pravočasno odkrili in preprečili, precej slab, dodaja Baker.
V ospredju hekerskih napadov so napadi hekerske skupine Anonymous ter njihovih tehničnih somišljenikov Antisec ter Lulzsec, v lanskem letu pa so uspešno prevzeli nadzor nad številnimi spletnimi stranmi, rušili serverje in si prisvojili večje količine podatkov tako podjetij kot tudi vladnih služb po svetu.
"Kraja podatkov je postala mehanizem političnega protesta,“ pravi Baker in dodaja, da je zaščita pred tovrstnimi napadi glavni izziv tehničnih služb. Za sleherni napad so taktike in tehnike vdora drugačne. Organizirani kriminal si je lani prisvojil le 35 odstotkov podatkov, spletni kriminalci pa so podatke ukradli za to, da jih preprodajo naprej ali pa so jih uporabili pri izvedbi nadaljnjih kriminalnih dejanj.
Kljub temu Baker poudarja, da predstavljajo spletni kriminalci ogromno grožnjo velikim korporacijam, saj še naprej preverjajo trdnost internetne obrambe ter tipajo za šibkimi točkami v njihovem varovanju. Tovrstni napadi, ki so oportunistični in ekonomsko usmerjeni, so po Bakerovem mnenju bolj predvidljivi. Nekaj podjetij je zaradi vdorov propadlo ali pa čutijo trajne posledice podatkovnih vdorov, zato je treba obrambne linije utrditi in izboljšati, je za BBC povedal Baker.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.