Pred zdaj že skoraj tridesetimi leti sta se za prevlado na področju domačega videa bojevali tehnologiji beta in VHS, podoben boj danes spremljamo na področju video formata na internetu. Glavnih tekmecev je sicer več, najbolj izpostavljena pa sta zagotovo Adobov format Flash in konkurenčni standard MPEG-4.

Tehnologijo Flash je leta 1996 predstavilo podjetje Macromedia, ki ga je kasneje kupilo podjetje Adobe Systems. Ob razmahu internetnega videa se je Flash izkazal za najbolj primeren format, še posebej velik vzpon je doživel z rastjo priljubljenosti YouTuba. Toda kmalu so se pojavile težave. Vodstvo YouTuba, ki je v lasti Googla, se je pred tremi leti odločilo celotno videoteko konvertirati v modernejši format MPEG-4 (standard H.264). Že pred tem Flasha ni podpiral iPhone, prav tako ga ne omogoča najnovejši Applov hit iPad.
Ostre kritike Steva Jobsa
Pred dnevi se je s plazom kritik oglasil tudi prvi mož Appla Steve Jobs. Po njegovem mnenju je Adobe Flash preveč pomanjkljiv za uporabo na napravah z zaslonom na dotik, kot so mobilniki iphone in tablični računalniki iPad.
Flash je bil po navedbah Jobsa zasnovan v dobi, ko so kraljevali osebni računalniki in računalniške miške, medtem ko današnja, mobilna doba zahteva nizko porabo energije, zaslone na dotik in odprte spletne standarde. Prav na teh področjih pa se Flash slabo odreže, meni Jobs. Poleg tega po njegovem mnenju Adobe zaostaja pri vpeljevanju posodobitev, problematične naj bi bile tudi številne varnostne luknje, ki so jih izkoristili hekerji.
Direktor Adoba Shantanu Narayen je kritike zavrnil in dejal, da Appla očitno moti, da je Flash zasnovan tako, da delo v različnih okoljih, vključno s tistimi, ki jih razvijajo Applovi tekmeci. Med njimi je na primer Google s svojim odprtokodnim operacijskim sistemom Android.
Narayen opozarja, da Applova neuporaba Flasha sili razvijalce programske opreme v to, da morajo razviti več različic programov, namesto da bi razvili le eno različico, ki bi delovala na različnih napravah.
MPEG-4 prevzema primat
Toda kot kaže, je Apple uspel s svojim predlogom kodeka H.264 za MPEG-4, ki postaja prevladujoč standard za video visoke ločljivosti, saj z njegovo podporo že delujejo digitalna televizija, HD in 3D video, BluRay … Format MPEG-4 podpira že dve tretjini vseh na internetu dostopnih videov.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.