Inšpektor

Rejništvo je za marsikaterega otroka druga priložnost

Ljubljana, 27. 03. 2021 13.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
24UR Inšpektor
Komentarji
17

V Sloveniji imamo 580 rejnikov, v rejništvu pa 817 otrok. Odvzem otroka je skrajen primer, večinoma zaradi odvisnosti staršev od alkohola, prepovedanih drog, težav v duševnem zdravju, zlorab, nasilja. Rejništvo naj bi bil začasen ukrep, a praksa kaže, da so rejništva dolgotrajna, v povprečju sedem let. Kako otroku, ki je velikokrat poln psihičnih ran, frustracij, čustvenih in vedenjskih težav, najti ustrezno družino, v kateri se bo počutil dobro in sprejeto? Stiske, težave in srečni konci v nadomestnem domu.

Rejniki in rejenci

O rejnikih in rejencih, tem skrajnem začasnem ukrepu po nadomestnem domu, ki je za marsikaterega otroka nova priložnost, je novinarka Petra Čertanc Mavsar pripravila 24UR Inšpektor

Darko Đurić, paraplavalec, ki ga poznamo po številnih vrhunskih športnih dosežkih, zgodbo o svojem odraščanju v rejniški družini pripoveduje z lahkoto in hvaležnostjo. Njegovi rejniki, k njim je prišel, ko je imel dve leti, so njegova edina in prava družina, sprejeli so ga enako, kot če bi se  rodil pri njih. "Imam res lepe spomine. Smo bili bratje in sestre, igrali, tepli smo se, počeli smo vse, kar bratje in sestre počnejo. Moja zgodba je res pozitivna, sem prišel v odlično družino, so me imeli radi, niso nikoli dali vedeti, da sem rejenec, so se potrudili zame."

Trenutno je v rejništvu 817 otrok, skoraj vsak peti je starejši od 18 let. Imamo dobrih 580 rejnic in rejnikov, 92 jih rejništvo opravlja kot poklic, 116 pa je takšnih družin, ki v rejništvu še nimajo nameščenih otrok, torej so na voljo, če se pokaže potreba. Odvzem otroka je skrajen primer. Zanj se sodišče odloči večinoma zaradi odvisnosti staršev od alkohola, prepovedanih drog, pogosto tudi zaradi težav v duševnem zdravju, osebnostnih motenj, zlorab, največkrat pa zaradi nasilja v družini.

Darko Kranjc, predsednik rejniškega društva, ki ima tudi sam izkušnjo odraščanja v rejniški družini, je prepričan, da je rejništvo za večino otrok, ki odraščajo v težkih razmerah, zgodba s srečnim koncem. "Vsak primer je zase kritičen. Nikoli se otroka ne vzame iz družine brez razloga. Razlogi morajo biti res hudi, da nekomu odtujiš otroka. Velikokrat pride do neodobravanja pri bioloških starših. Tu se zgodijo razne vojne za otroke, napadi z vsemi sredstvi, z odvetniki, z mediji."

Samantino otroštvo je bilo težko in tudi danes se, dobrih 20 let potem, ko je pri 10 letih zapustila dom svojih bioloških staršev, tega obdobja spominja z grenkobo. "Začelo se je z alkoholom, začela sta se kregati in tepsti med seboj, potem sta začela tepsti še nas. Bili smo v travmi in vedeli smo, da z jokom ne bomo dosegli nič, ker bomo tepeni še bolj." Samanta je imela srečo. Nov dom je našla v rejniški družini, v kateri je ostala, dokler se ni osamosvojila.

rejni tvo NASLOVKA
rejni tvo NASLOVKA FOTO: 24ur.com

V rejništvu so otroci v povprečju sedem let

Kako otroku, ki je velikokrat poln psihičnih ran, frustracij, čustvenih in vedenjskih težav, najti ustrezno družino? Novo sredino, v kateri se bo počutil dobro in sprejeto. To je naloga skupine, ki je sestavljena za vsakega otroka posebej. V njej sedijo strokovni delavci, starši, bodoči rejniki, po potrebi tudi specialni pedagogi, psihologi, pedopsihiatri, pojasnjuje Andreja Rihter iz Centra za socialno delo. "Če imamo živahnega otroka, mu bomo iskali dinamično družino, na tak način poskušamo poiskati najboljše kombinacije. Dogaja se tudi, da se družina in otrok ne ujameta. Ta proces vpeljevanja je svojstven in zahteva svoj čas. Marsikateri otrok se spremembam, novim navadam upira. Kadar ne zmore sprejeti nekih pravil, zahtev družine, takrat smo strokovnjaki tisti, ki pomagamo. Če kljub temu ni povezave med družino in otrokom, iščemo druge rešitve."

Vselej tudi v rejniških družinah ni tako, kot bi moralo biti. V dobrih dveh letih je ministrstvo za delo dovoljenje za opravljanje rejniške dejavnosti odvzelo v 18 primerih, večinoma zato, ker niso opravili ustreznega usposabljanja ali že pet let niso imeli otroka v rejništvu. Nazadnje leta 2019 pa so dovoljenje odvzeli dvema rejnikoma, ki po strokovni oceni centra za socialno delo nista bila več primerna za izvajanje rejniške dejavnosti, in enemu, ki je rejniško dejavnost izvajal v nasprotju s koristmi otroka. Kranjc pravi: "Ni za skrivati, da smo imeli že primer nasilja v rejniški družini, ko se starši niso znašli in so na ta način odreagirali in so potem tega otroka premestili, ali da je prišlo do prehitrega vračanja, potem so videli, da je bila to neka idealizirana podoba in so otroka spet vrnili rejništvo."

Manj kot pet odstotkov otrok se vrne k svojim staršem 

Postopek za opravljanje rejniške dejavnosti že nekaj časa ni enostaven in hiter. Poleg jasnih motivov in pogovorov o tem, kaj rejništvo prinaša, se morajo kandidati udeležiti vrste izobraževanj na državni in lokalni ravni – preden dobijo licenco in potem, ko imajo nameščenega otroka, vsako leto. 

Mateja Kegel uživa s svojo rejenko Mio. Pravi: "To je nekaj najlepšega."
Mateja Kegel uživa s svojo rejenko Mio. Pravi: "To je nekaj najlepšega." FOTO: 24UR Inšpektor

Mateja Kegel je rejništvo občutila od blizu. Zgodba njene mame, ki je odraščala v rejništvu in tam imela krasno otroštvo, jo je zaznamovala. Zato se je za rejništvo lani odločila tudi sama. Le nekaj dni potem, ko je naredila vse potrebno in pridobila licenco, je prejela klic: "Od danes na jutri sem mogla povedati, ali bi k sebi vzela 5-letno punčko. Odgovor, ki je bil v meni, je bil ves čas, ja. To je nekaj najlepšega."

V družini Čož je v 30 letih, odkar se ukvarjajo z rejništvom, odraščalo 30 otrok. Tudi zdaj, ko so njuni trije otroci že odrasli, še vedno nista izgubila želje, da bi to nadaljevala. Trenutno imata v rejništvu dve punci in dva fanta, pove Jože Čož. "Ne naši otroci ne jaz sploh ne vemo, kako je, če jih ne bi bilo. To je način življenja, niti pomisliš ne, da je to kakšno delo. Nas kdo vpraša, zakaj še imate otroke, pa dajte jih stran … To naju najbolj boli."

Rejništvo naj bi bil začasen ukrep. Po treh letih naj bi se otroci vrnili k matični družini, če bi posebna komisija odločila, da je otroke sposobna vzgajati. A praksa kaže, da so rejništva dolgotrajna, v povprečju so otroci pri rejnikih sedem let, manj kot pet odstotkov otrok se vrne k svojim staršem. Osnovna mesečna rejnina za enega otroka znaša 550 evrov, od tega so materialni stroški za otroka slabih 300 evrov, otroški dodatek nekaj manj kot 120, plačilo dela rejnikom pa 135 evrov. Rihterjeva je prepričana, da so rejniki "premalo plačani v primerjavi z drugimi podobnimi oblikami pomoči. Osebni asistenti so na primer zaposleni za osem ur, njihovo plačilo pa je neprimerljivo višje kot plačilo, ki ga dobijo rejniki."

Celotni prispevek si lahko ogledate na VOYO.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Killing floor
28. 03. 2021 17.48
+2
Tem renikom je itak vseno za otroke in ni noben raj, sploh pa ni dobro za razvoj.
akmt
27. 03. 2021 19.25
+1
Moj komentar ste pa zbrisali, ker je bil prevec resnicen. Sram naj vas bo. Napisala sem mojo izkusnjo....
RamzesII
27. 03. 2021 19.25
+2
Žal res, za večino je pot enosmerna, malo se vrne nazaj, kaj šele ohrani stik z drugimi sorodniki, v kolikor jim je to omogočeno.
matdej
27. 03. 2021 15.36
+10
Z vsemi,ki so morali k rejnikom sočustvujem,ki so imeli slabo izkusnjo seveda.Morali bi seveda bolj nadzirati rejnike,ker nekaterim je samo mar za denar.
jernam
27. 03. 2021 14.57
+12
Za marsikaterega najbrž res druga priložnost, za marsikaterega pa dodatna travma. Rejnike bi morali bolje nadzirati, nekateri so grozni.
VenZsajvestekdo
27. 03. 2021 14.22
+16
Sam sem bil v rejništvu. Povem vam grozna leta mojga otroštva, socialna ne poskrbi za nič kot nič. Povedal sem, da so se rejnici agresivno obnašal in nas imeli le za denar, socialna pa odgovorila, da nesmem slabo govorit o rejniški družini in da naj zdržim saj družin ni zadost in nočejo jih zgubit. Sicer je že minilo več kot 10 let ampak vseen bi se morali bolj zavzet za otroke. Sistem pri nas je v k.....
Quatflow
27. 03. 2021 14.25
+8
Sociala je problem, tocno tako. Brez odnosa in avtohtoni so najbolj zanicevani.
Zmaga Ukrajini ......
27. 03. 2021 14.17
+16
Rusi imajo to bolje rešeno - staršem otroka odvzamejo in jim ponudijo rok (npr. eno leto), v katerem morajo urediti svoje zadeve (službo, dom, droge, alkohol,...) in če v tem času zadev ne uredijo, gre otrok nepreklicno v posvojitev. Seveda tudi posvojitelje strogo preverjajo in jih tudi po posvojitvi še dolgo spremljajo. Rejništvo kot ga vidim tu pri nas, pa je bolj kot ne žalostna zgodba. Govorim seveda z vidika otrok - ali je za otroka res bolje, da je nekaj let pri "tujcih", pa ga potem od njih odtrgajo in pride domov k svojim (itak odtujenim) staršem,... ali pa zavedanje, da tisti, pri katerih si, niso tvoji starši, ... itd. Zdi se mi, da se pri nas za rejništvo odločajo tisti, ki bi radi "zaslužili". In tak pristop se mi zdi popolnoma zgrešen. Treba je gledat na dobrobit otroka, ... nič drugega ni pomembno. In za otroka je po mojem mnenju najbolje, da čimprej pride k primernim posvojiteljem, ki postanejo njegovi pravi starši, in tudi tako ravnajo, otrok pa se lahko edino v takem okolju počuti varnega in gotovega. Skratka to prekladanje otroka od rejnikov domov k biološkim staršem, pa se potem spet kaj zalomi,... in gre nato ponovno od doma k tretjim rejnikom,... se mi zdi za otroka najslabše. Poleg tega doba odraščanja zelo hitro mine in preden se uspejo vse službe, biološki starši in rejniki "sestavit", otrok odraste. In let odraščanja ni več mogoče nadomestiti. Zato je treba gledat samo in izključno otrokovo korist. Prav zato se mi zdi ruski način boljši, ker je tudi bolj iskren in boljši do otroka - če je biološkemu staršu (ali staršem) resnično do otroka in ga ima resnično rad, bo naredil vse, da ga dobi nazaj (se odpovedal in očistil od drog, alkohola, si našel službo, uredil bivanjske razmere,...), če pa tega noče ali ne zmore, je pa itak bolje, da otroka TRAJNO odvzamejo takim staršem. Žal, tako je. VEDNO je treba gledati NAJPREJ OTROKOVO DOBROBIT in to, da otrok preživi kar se da normalno otroštvo.
Paco Rabanne
27. 03. 2021 14.15
+16
Rejnikom gre samo za denar od drzave, za otroke jih boli, sam res!
Kuku456
27. 03. 2021 14.08
+6
K pink pong prvo mal v raj pol pa nazaj v realnost
AxisDeus
27. 03. 2021 14.03
+5
Podpiram to, da je rejništvo voluntersko, z izjemo pokritja določenih stroškov, saj so že bili primeri, ko so "rejniki" to počeli samo zaradi denarja in se mi zdi zelo sporno, da se tukaj govori o neki profesionalizaciji. Otroka sprejmeš ali pa ne, brezpogojno, tukaj denar ne bi smel biti nikakršen faktor. S tem, da sem kot oče in mož ogorčen nad sistemom, nad pojmi, kaj, koga "rediš?", magari svinjo, ne otroka? In pravice otroka so zame svete, zato mislim, da ne bi smeli dopuščati neskončnih in dokazano slabo uspešnih poskusov "integracije" nazaj v patologijo, sploh, ko po drugi strani ljudje jočejo, ker po letih čakanja na posvojitev v SLO še vedno ne dobijo otroka. Človek je od rojstva pa do 20 leta glina, vsaka rana ostane na njej vse življenje, to je dokazano in se ve, zato naj se ne išče opravičil za ljudi, ki so že tako neprimerni, da so starši, na račun njihovih otrok, in se jim na ta način odteguje starše, ki bi jim lahko podarili normalno otroštvo, kot si ga vsak otrok zasluži!
sakala1
27. 03. 2021 13.47
+12
samo za 24 ur je druga priložnost za vse ostale je pekel
edenhazard
27. 03. 2021 13.35
+20
Sam sem bil v rejnistvu 12 let ,katastrofa..12 let vrzenih stran
Xyz2023
27. 03. 2021 13.34
+14
Že sama beseda “rejništvo” je zgrešena... in nedostojna človeku.
pojtrarara
27. 03. 2021 13.30
+23
Rejništvo ni za otroka druga priložnost... rejništvo je ena izmed najslabših rešitev, ki otroka, ki je polnoleten postavi na cesto in brez vseh pravic, nemalokrat tudi sredstev za preživetje... pri nas je sistem zgrešen,da se tako spodbuja rejništvo, namesto posvojitev. Ti ubogi otroci so nemalokrat nepolnovredni člani, postrani gledani tudi v rejniških družinah, potem ko pa so polnoletni pa sami brez vsega, posvojitve bi se morale spodbujati, da se takemu otroku zagotovi varen stalen dom, pripadnost družini... ne pa nekaj napol kot rejništvo je
medusa
27. 03. 2021 13.10
+1
Otroci , ne obupajte - v sebi je treba poiskati moč , preživeti , rad se imeti ,odrasti in ko si odrasel svojim krvnikom pogledati v oči in po tem en iz peta privlečen pljunek direkt sred ksihta! Po možnosti s korono!
Quatflow
27. 03. 2021 14.04
+6
Takole pa res nikamor ne pridemo. To je ze iz generacij nazaj nekaj narobe, da pride do tega.