Inšpektor

Zakaj slovenski šolski sistem reproducira družbeno neenakost?

Ljubljana, 19. 10. 2019 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
24ur Inšpektor
Komentarji
82

Uspeh otrok v šoli bi moral biti odvisen od njihovih sposobnosti, ne pa od njihovega socialnega statusa. Zakaj slovenski šolski sistem reproducira družbeno neenakost? Kdo v tem sistemu zataji in zakaj? Kako to občutijo otroci? Kako to zaznamuje in zapečati njihovo pot?

Neenakost v šoli

Kakšni so podatki, kaj kažejo raziskave, kaj ugotavljajo učitelji, psihologi ... na terenu, kaj pravijo strokovnjaki, kakšne so konkretne zgodbe, s katerimi se srečujejo, kaj vse se da, če se hoče ... Predvsem pa, kaj spremeniti v sistemu in kaj spremeniti v vsakodnevnem delovanju ... Država se namreč tega problema, tako ugotavlja novinarka Tina Kristan v 24ur Inšpektor, sploh ne zaveda oziroma se dela, da problem ne obstaja.

Gre za tisoče in tisoče otrok, katerih usoda se odloča, zapečati, prav v šolskem sistemu. Na deklerativni ravni imajo v Sloveniji sicer vsi otroci enake možnosti, a kakšna je resničnost? V sistemu, ki ne verjame vanje in jim ne daje resničnih, ne zgolj teoretičnih možnosti, da bodo kljub oviram, uspeli res glede na svoje sposobnosti. Tudi o dobrih zgledih, svetlih primerih ... Celovito o problematiki nocoj v 24ur Inšpektor.

Celotni prispevek si lahko ogledate na VOYO.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (82)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

aloalo
02. 12. 2019 17.46
-3
za to ker je zanič. POl predmetov je neuporabnih tako v srednji šoči in osnovni. Žal si z znanjem neke književnosti in integrali ne morem plačati položnic. Tisti na fakultetah pa itak diplomirajo samo za to da jim ne bo treba delat...sam žal ne gre. Še dobr da imamo delo na črno, crypto valute in podobno kdor je pameten tudi nekaj tako zasluzi.
ni_mi_vse_eno
23. 10. 2019 20.02
+5
Družbeno neenakost ne producira šolski sistem, ampak bančni sistem. Nekdo plačuje obresti od obresti od obresti, medtem ko drugi natisne papirčke in jih POSOJA za dolg in obresti na obresti. Živela znanost; Ascent of money.
Kollerik
20. 10. 2019 09.31
+19
V naših časih "enoumja" je bila šola VZGOJNO-izobraževalna ustanova. Torej nekaj, kar te vzgaja, kjer so imeli učitelji potrebno avtoriteto. Sedaj je samo še "izobraževalna" pa še to pod vprašajem.... s temlem uvozom amerikanizma (odvetniki itd.) so že skorajda vse uničili.
nikhrast
20. 10. 2019 16.45
-4
Če bi uvozili amerikanizem bi vsa mladina šla v lokalne osnovne šole in gimnazije. Če hočeš iti v ekskluzivno šolo, potem se vpiši v privatno šolo, tam pa lahko plačaš več kot deset tisoč dolarjev letno. V kolidžih in univerzah pa lahko greš kamor češ samo če te sprejmejo. To je tudi problem, nekateri dijaki hočejo iti v boljše gimnazije kjer imajo dober football ali basketball klub ali pa imajo odličnega coacha.
Mejduš
20. 10. 2019 09.15
+4
Če so starši alkoholiki je za otroka škodljivo tako kot če starši imajo večjo plačo in da čez plot skačejo je tudi škodljivo za otroka in tukaj je tista krivica ki delajo lastnem otroku seveda za vse to so njihov otroci krivi naj se starši ogledalo pogledajo da bodo videli svojo mazanijo in da otroci zaradi tega trpijo ki niso nič krivi
Naglič
20. 10. 2019 09.13
+3
Bi se kar strinjala z ugotovitvijo novinarjev. Poklici kot so zdravnik, pravnik in kriminalist so na naših prostorih postali kar dedni. V sprejemnih komisijah sedi sama žlahta.
NotMe
20. 10. 2019 09.19
+6
Kaj pa, če so ti otroci podedovali predvsem brihtnost po ta starih? Zdravnik poroči odvetnico, oba IQ 130. Velika šansa, da bosta imela bistre froce. Je pa od njih odvisno, ali bodo otroci tudi uspešni, čisto možno, da bodo kljub IQ 140 leni ko fuks in cele dneve filozofirali na Metelkovi o družbeni enakosti. Možno pa tudi, da bodo izkoristili svoj talent, dodali še delavnost in stopili v fotrove čevlje.
Naglič
20. 10. 2019 09.27
+2
V treh stavkih si že štirikrat negiral(a) svoja stališča.
NotMe
20. 10. 2019 11.00
+7
Te daje funkcionalna pismenost??? Pravim le, da so otroci inteligentnih, uspesnih in dobro situiranih starsev tudi sami ponavadi brihtni. Sama brihtnost ali pa visok IQ, ce hoces, pa se ne pomeni nujno uspesnosti. Pogosto se jim odnasa ta zadnjo ali pa nasprotno, se vrsi pritisk in taksni otroci izgubijo voljo ali pa pasejo lenobo. Recimo, da so to froci iz druzine A in B. So pa seveda tudi uspesni otroci uspesnih starsev, iz druzine C. A je slo zdaj? In obratno, povprecno nadarjen mulc snazke in hisnika iz druzine D, lahko postane uspesen. Mogoce uspesen mehanik, frizer, kuhar, ker morda nizji podedovani IQ pokompenzira z drugimi talenti in delavnostjo. Ali pa se zapije kot ata in mama iz druzine E, ki je itak socialni problem.
NotMe
20. 10. 2019 08.51
+9
A ne bi že nehali? Uspeh je predvsem odvisen od talenta in dela. Ko se to poklopi, ni pomembno, ali je bil otrok na ekskurziji ali ne. In še to...veliko je odvisno od inteligence. Nekdo z nizkim IQ, komaj je zrinil skozi osnovno in se zaposlil kot fizikalec, sreča ženo s podobno zgodbo in dobita otroka. Otrok je malo podoben očetu, malo mami, ne le po zunanjosti ampak tudi po inteligenci. Če bi bila oče in mati inteligentna, pač ne bi delala za minimalca in ždela na socialni, ampak bi imela dobro plačani službi. Preprosto. In ja, krog se sklene, žali bog, tako pač je. Ne moremo pričakovati družbene enakosti, če v osnovi nimajo vsi enakih sposobnosti. A bodo prepovedali še telovadbo, ker so eni otroci hitrejši, drugi pa vedno zadnji in jim to povzroča psihične travme?
NotMe
20. 10. 2019 09.15
+7
No, minusarji, kako da ni res?! Marsikaj se podeduje. Vsi bi bulavo gledali, če se bi dvema črnolascema rojevali modrooki bjondoti, tule se pa ne strinjate z tezo, da se dvema z IQ 85 in 95 rodi otrok z IQ 90, ne pa z IQ 120 Ki bo pač bolj težko postal jedrski fizik. Bo pa zato mogoče najboljši v fuzbalu. Ali pa tudi ne. Odvisno od zgleda doma. Če starši delajo in se trudijo, ima vse šanse. Če pa cele dneve drsajo kavč in odpirajo per za perom, je pa zelo velika možnost, da jim bodo sledili. In to je zdaj problem šolskega sistema!? Ja potem pa najbolje, da se vsi otroci ob rojstvu zaplenijo, se dajo v internat, vse v enake bele uniformice in vsem enake možnosti. No evo, edino tako je ta utopična ideja izvedljiva
Kollerik
20. 10. 2019 09.32
+5
NotMe... tudi velik IQ brez ustreznega PQ-ja ne pomaga.
NotMe
20. 10. 2019 11.02
+4
Natancno tako. A se naj gremo zdaj solo, ki bo enake moznosti ponudila tudi lenobam in delomrznezem? Tako kot una mat, ki je zaradi ocenjevanja izpisala svojo snezinkico iz srwdnje sole
Kollerik
20. 10. 2019 21.28
Sistem danes je takšen. Sicer pa imaš izbiro, samo zadosti keša je menda treba imet.
Uporabnik1385495
20. 10. 2019 08.20
-2
Kje na svetu ima kdorkoli enake moznosti?In konec koncev...zakaj bi jih pa imel?Zaradi pravicnosti?V dezeli Neverland sta zivela le Peter Pan in Michael Jackson.
mak0521
19. 10. 2019 19.40
+35
V prispevku je bilo rečeno, da šole zahtevajo, da se starši učijo z otroki. Od kdaj? Kje ste to dobili??? Zahtevajo, da se otroci učijo, ja. Kot že od začetka šole. To ,da se z njimi učijo starši, pa je njihova odločitev, ker imajo otroka v vati in na špagci. Ker ne prenesejo, da nima petk. Če že delate prispevke, jih delajte realno
asres
19. 10. 2019 19.30
+20
vsak ki ma malce vec dnara v sloveniji kupi otroku iphona... seveda kot da ga osnovnosolec rabi... ze tu je problem.. kak vzgajati otroka... itak mu vse kupimo... ga ucimo da je samo
krnekilojz
19. 10. 2019 18.40
+31
bolj so problem starši ali zaradi prevelikih apetitov ali premajhnih! pri prevelikih je problem, ker želijo starši preko otroka uresničiti svoje neizpolnjene fantazije, pri premajhnih je pa tablica v roke pred televizijo in bo kar bo. Otroku je treba dopustiti, da sam najde stvari v katere bo vložil veliko časa in ga pri tem zdravo vzpodbujati. Nekateri najdejo takoj, nekateri nikoli, nekateri pa šele v stotem poizkusu in ti, ki so sprobali veliko stvari, ti otroci so tisti vmes, ki imajo normalne starše. Zdravo vzpodbujanje, čas za prijatelje, čas za šolo, čas za tablico in tv itd...
mak0521
19. 10. 2019 19.42
+15
Res je, vedno več otrok je, ki nimajo nobenega interesa, ki jih nič ne zanima. Vse, kar delajo, delajo zaradi staršev.
kapetan
19. 10. 2019 18.39
+17
Nedvoumno finačni status staršev zaznamuje otrokovo šolsko pot. Vendar izobrazba ni več nobeno zagotovilo za dobro plačo ali visok status v družbi. En primer. Kamionist z osnovno šolo čez 40 zaposlenih in super duper bajta in nov nemski suv. Zdravnica z specializacijo pa dostojno živi. Kdor je pa še v stranki pa vemo kako živi. Tako da...
Nightrider
19. 10. 2019 21.08
+6
Vprasak kamionista kako je bilo na zacetku. Koliko let je bil od doma,...
PickaKadicka
19. 10. 2019 18.06
+33
KAke oslarije so v tem prispevku? Kje piše, da frizer ali avtomehanik ne bo mogel zaslužiti? Treba je bit iznajdljivi n priden. Kdo pa so tisti ljudje, ki imajo recimo v lasti avtomehanično delavnico ali frizerstvo? Ali so to ljudje z gimnazijo? Ne, to so tisti,ki so zaključili srednjo šolo, garali in nekaj dosegli. NA drugi strani, otroci boljših staršev gredo na gimnazijo inpotem na faks, potem pa imajo v javnem sektorju 900 EUR plače. In kako lahko rečete, da imajo tako boljšo prihodnost? Boljšo prihodnost ima tisti,ki je priden in dela na področju, za katero je talentiran (tudi frizer, poglejte si na you tube, kake odštekane frizure delajo eni in majo več miljonov ogledov). Tak bo ziher več zaslužil,kot nekdo z gminazijo. ivimo v kapitalizmu, kijer je treba delati, da kaj dosežeš. Da pa grejo otroci hišnikov in kuharic na srednjo šoli in otroci zdravnikov in odvetnikov na gimnazijo, pa je zagotovo pogojeno tudi s tem, da slednji prejmejo morda več spodbude od doma in so morda tudi bolj odprtih glav. Pa rečte kar hočete.
Ate_ist
19. 10. 2019 17.14
+2
naj bol žalostno je, da naše otroke ocenjujejo kot da so enaki.dejansko pa se med seboj neizmerno razlikujejo. predstavljajte si da so v šoli opica, vrana, koza, polž in ribica; ocenjujejo pa jih v plezanju na drevo.
Ka pa mislis
19. 10. 2019 16.52
+19
ce pred sodiscem nismo enaki, kaj pricakujemo potem karkoli, kjerkoli...
Smrekar1
19. 10. 2019 16.27
+7
Politika enakih možnosti ni v redu, ker ne negira vseh razlik v okolju, družinskem odnosu do šole in genetiki. Aha.
Ate_ist
19. 10. 2019 17.11
-6
če politika enakih možnosti ni po tvoji volji, imaš fašistične nazore! razmisli!
slo_veter
19. 10. 2019 15.48
+29
kaj pa če imamo pošten sistem in ta dva otroka , ki jih ima svetovalka v mislih resnično nista pametna in ne bosta postala dr. fizike in nevrokirurg, Zakaj na vsakega otroka gledamo, kot da mora stopiti na luno in istočasno ustvarjati na slikarskem platnu ter biti svetovni prvak v plesu (dovoljeno je tudi nogomet ), opcijsko tudi vrtuozi na klavirju ali skasofonu.
PickaKadicka
19. 10. 2019 18.07
+4
Uporabnik1152447
19. 10. 2019 20.01
+20
Moj kolega ni bil nikoli dober za šolo. Že v osnovni je nekajkrat padel. Ampak med mojimi kolegi se od vseh ravno on najbolje zastopi na mehaniko, avtomobile, mašine in podobno. Jaz sem bil pa odličen učenec, pa danes ni nič od mene. Hehe
Ramzess
19. 10. 2019 11.24
+7
Ne reče se mu zaman indoktrinacijski sistem.
anakondabox
19. 10. 2019 11.15
+14
Pred desetletjem sem delala raziskavo 'Socialna diferenciacija in izbira poklica' in prišla do osupljivih rezultatov. Materialne, kulturne dobrine in socialno okolje bistveno vplivajo na nadaljnjo pot devetošolca, manj pa njegovi interesi in sposobnosti. Se kdo vpraša zakaj? Ali koga sploh to zanima? Ne pride se stvari do konca, le občasno vzniknejo kakšni prebliski (kot ta), da ne bi pozabili, da smo socialna država. Da bi se izsledki objavili v kašni reviji ali časopisu je pa 'misija nemogoče. #sramota pravne države
Ajlina
19. 10. 2019 12.39
+29
Ne vem, če pravna država zdrži izboljšanje sistema. Poznam namreč kar nekaj primerov, kjer so starši z roba družbe zafurali svojega povprečno sposobnega otroka. Kaj se lahko pri tem naredi? Da bi CSDji reševali vse take probleme, bi morali zaposliti še ene 1000 ljudi, saj imajo že z bolj aktualnimi težavami (nasilje, bolezni ...) dovolj in preveč dela. Je pa pri nas na žalost tako, da lahko tudi en zapit starš, ki je sam s težavo izdelal OŠ komandira učiteljici do 3. razreda ali bo njegov otrok ponavljal razred ali ne. V šole pa prihaja vedno več problematičnih otrok, hkrati pa je avtonomija učiteljev vedno manjša. Potem se pa čudimo, da imamo, kar imamo.
Grremlin
19. 10. 2019 12.40
+10
Se kdo vpraša zaka? Seveda. Največ zaradi vzgoje doma.
miabi
20. 10. 2019 09.18
+1
Slovenija je pravna in socialna dava samo po ustavi. Naši vrli politiki pa le to zavestno kršijo.
miabi
20. 10. 2019 09.24
+6
Pa še to. Vsi pač ne bomo nikoli končali faksa. Kaj bi bilo, če bi ga? Kdo bi vam šival, pospravljal, skrbel za vas v domu starejših, bolnišnicah. Zato bi morale biti plače v nižjih razmerjih. Konec koncev je nekdo, ki je začel delovno razmerje pri 18-ih, pridno plačeval v šolski sistem, da so njegovi vrstniki lahko zastonj študirali.
Ramzess
19. 10. 2019 11.10
+10
Naslov ni najbolj v kontekstu, presplošen, v splošnem velja to za vse, tudi odrasle.
Merhabap
19. 10. 2019 11.07
+10
Otroci tu niso nič krivi država bi finančno šibkim morala priskočiti na pomoč da ne bi bilo razlik zaradi katerih jim uničeno življenje pa naj se sliši kruto ampak je tako